REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Můj životní styl

Negativní myšlení a jeho dopad na lidské zdraví

 

„Radost je ve všem, je však třeba umět ji najít.“ (Confucius) V současné době neexistuje žádná jednotná definice pro pojem myšlení. Myšlení se dá chápat jako zprostředkované zobecněné poznání skutečnosti, vytváření vztahů (souvislostí) mezi vjemy, představami, pojmy a soudy (1).

Negativní myšlení je v dnešním světě velice rozšířenou formou „nemoci“.

Stav negativní mysli pravděpodobně vzniká u lidí

  1. kteří se narodili rodičům bez vzájemného vztahu (bez lásky),
  2. u jedinců, kteří jsou myšlenkami v minulosti,
  3. u těch, kteří se nedokážou vyrovnat se svými vlastnostmi,
  4. u lidí, kteří jsou plni hněvu, kteří neustále myslí na něco špatného,
  5. u alkoholiků a narkomanů,
  6. u jedinců, které ovládá strach a deprese.

Lidé s negativním myšlením jsou mnohem náchylnější k alkoholismu, intenzivnímu kouření, drogám a různým nemorálním činům (2). Cítí trvalou vnitřní nespokojenost a tento pocit je může provázet i celý život.

Jak se ale může stát, že naše tělo onemocní?

Neustálé negativní myšlenky jsou schopny vyvolat vlnu nepříjemných emocí – špatnou náladu, nespokojenost, úzkost nebo výbuch hněvu.

Navíc lidská mysl je schopna produkovat smutné až děsivé příběhy – o nás, o našem životě, o ostatních lidech, o minulosti nebo o budoucnosti. A to i v případě, kdy se nacházíme na nějakém příjemném místě nebo se věnujeme činnosti, kterou máme rádi. Tyto myšlenky nám tak narušují jakékoli radostné okamžiky a spouštějí negativní emoce, které mají dopad na náš organismus (3). Jedná se zejména o zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence, zrychlené dýchání, zúžení zornic, zvýšené pocení, zvýšení glukózy v krvi, větší srážlivost krve, snížení motility gastrointestinálního traktu, stimulaci vylučování adrenálních hormonů.

Tyto fyziologické reakce jsou spuštěny hypotalamem a také částí limbického systému (4).

Již Sokrates a Hippokrates zastávali názor, že emocionální a psychické faktory mohou negativně přispívat k fyzickému neduhu našeho organismu. Proto se dnešní medicína již neřídí striktně podle biomedicínského modelu, který na tělo pohlíží jako na stroj, ale připojil se i model psychosomatický. Tento nový úhel pohledu vznikl zejména v důsledku potřeby sjednocení diagnostiky a léčby duše a těla, tedy lékařské vědy zabývající se celou osobou v její skutečné komplexnosti. Mezi tzv. psychosomatická onemocnění se řadí ulcerózní kolitida, revmatická artritida, peptické vředy, astma nebo také hypertenze (5).

Jak se vymanit ze spárů negativního myšlení?

Nejdůležitější ze všeho je uvědomit si, že jsou to jen myšlenky. Můžeme si je uvědomovat, ale nemusíme se s nimi ztotožnit. Člověk je něco jako stroj na myšlení.

Pokud necháme negativní myšlenky zasáhnout do života, může se stát, že život budeme hodnotit jako jednu velkou katastrofu. Pod náporem veškerých negativních emocí a strachu tělo začne vykazovat známky nemoci. Naší možností je tyto negativní myšlenky nepřijímat. Uvědomit si je, ale nebojovat s nimi.

Nechat je plynout a raději se věnovat pozitivním myšlenkám (6). Pro posílení pozitivního myšlení můžeme vyzkoušet psychohygienu.

Psychohygienu definujeme jako systém vědecky propracovaných pravidel a rad sloužících k udržení, prohloubení nebo znovuzískání duševní rovnováhy. Do duševní hygieny zahrnujeme relaxaci, způsob jednání s lidmi, řešení konfliktů a životních situací, time management, zvládání emocionálního vypětí, stresových situací, psychických zátěží, ale také správnou životosprávu a spánek (7). Za zmínku zde stojí myšlenka L. Hay: „Když se člověk rozhodne, že se bude mít rád, má se začít mít rád hned a teď, takový, jaký je.“

 

Literatura

1. KOHOUTEK, R. Myšlení, jeho závady a poruchy a diagnostika [online]. 6.12.2008 [cit. 2012-09-13]. Dostupné z WWW: http://rudolfkohoutek.blog.cz/0812/mysleni-ajehozavady-a-poruchy 2. MURPHY, R. Homeopatická materia medica: hlavní symptomy a klinické indikace. Praha: Alternativa, 2009. 1404 s. ISBN 978-80-86936-19-2. 3. TOLLE, E. Nová země: Objevte smysl svého života. Praha: Pragma, 2006. 220 s. ISBN 80-734-9005-6. 4. KOUDELA, M. Emoce a jejich fyziologický význam. Brno, 2012. Dostupné z WWW:http://is.muni.cz/th/184353/prif_m/Emoce_a_jejich_fyziologicky_vyznam_kpenzdnc.pdf. Diplomová práce. PřF Masarykova univerzita. 5. FOŘTOVÁ, Š. Optimismus, pesimismus a zdraví podporující chování. Brno, 2012. Dostupné z WWW: http://is.muni. cz/th/243938/ff_m/Diplomova_prace_Fortova.pdf. Diplomová práce. Filozofická fakulta Masarykova univerzita. 6. MÜLLEROVÁ, Z. Pozitivní myšlení [online]. 2009 [cit. 2012-09-13]. Dostupné z WWW:http://www.eterapie.cz/ clanky/14-pozitivni-mysleni 7. FOŘTOVÁ, Š. Optimismus, pesimismus a zdraví podporující chování. Brno, 2012. Dostupné z WWW: http://is.muni. cz/th/243938/ff_m/Diplomova_prace_Fortova.pdf. Diplomová práce. Filozofická fakulta Masarykova univerzita.

O autorovi| Bc. Adéla Myslivcová, Učitelství odborných předmětů pro zdravotnické školy, katedra antropologie a zdravovědy, Pedagogická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (myslivcova.adela@seznam.cz)

Zdroj web zdravi.e15.cz/clanek/sestra/negativni-mysleni-a-jeho-dopad-na-lidske-zdravi-468396

 

Více informací - související zdravotní problémy

Více informací - související obecné informace


Související zdravotní problémy

Související obecné informace

Související publicistika

Alkohol a antikoncepce zvedají v dospívání krevní tlak

4/10

Životní styl adolescentů a případné dopady na jejich zdraví se rozhodli prozkoumat australští vědci. Zjistili, že v některých případech může dojít k…

více

Banány – 25 důvodů proč je jíst

21/5

Nikdy se nebudete dívat na banány stejným způsobem, až objevíte jejich nedoceněné výhody pro vaše zdraví. Banány obsahují vysoké množství vlákniny a…

více

Jak pečovat o atopickou pokožku? Jezte zdravě a…

22/5

Zánět, na kůži silně svědivá ložiska s šupinkami nebo s puchýřky naplněnými tekutinou, změna barvy a struktury postižené kůže. To jsou viditelné…

více

Jak zdravě solit

15/5

Pohádka „Sůl nad zlato“ vystihuje podstatu věci. Sůl je mnohdy vzácným a nezbytným doplňkem při přípravě jídla. Musí se ale používat v přiměřeném…

více

Migréna – bolest z nerovnováhy jater a žlučníku

17/6

Migréna má mnoho podob – rozpínavá a úporná tupá bolest celé hlavy a pocit, jako by měla každou chvíli prasknout, nebo vystřelující a ostrá bolest…

více

Nenechte si odkvést černý bez. Sušte, nebo zkuste výborný…

9/6

„Před lípou smekni, před bezem klekni,“ říká jedno staré české přísloví. Bílé květy zaplavily krajinu…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Ploché nohy: prevence, léčba a cviky

25/5

Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na…

více

Potravinové doplňky stravy na podzim

7/9

Rady imunoložky a homeopatky MUDr. Ziny Kaucké z Homeopatické kliniky na Praze 6...

více

Rakovinové domy

19/6

Rakovinové domy se na první pohled neliší od domů ostatních. Jejich obyvatelé možná něco tuší, ale většinou si to ani neuvědomují. Často se stává, že…

více

Revmatoidní artritida: Co pomáhá?

12/5

Revmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě…

více

Se stoupající oblibou tetování se zvyšuje i výskyt…

13/5

Tetování. Ozdoba, která provází lidstvo od počátků jeho existence a která se v posledních několika desetiletích opět dostává do popředí zájmu. Přesto…

více

Strach se dědí: Tragédie dědů poznamenají DNA vnuků

8/6

Strach a bolest k životu patří a v rozumné míře se s nimi dokážeme vyrovnat. Pokud však jejich intenzita nebo délka trvání přeroste určitou hranici,…

více

Tajemství sexuální intimity

11/5

Sex je nedílnou součástí každého harmonického vztahu. Intimita je pro spokojený vztah stejně důležitá jako vše ostatní. Sexuální život není něčím…

více

Toxické látky v našich interiérech

18/5

V souvislosti s informacemi o vysokém obsahu toxických látek v našich interiérech se v západní Evropě a v USA doporučuje, aby se lidé přezouvali před…

více

Třídenní půst může regenerovat celý imunitní systém

3/7

Celý imunitní systém člověka může omládnout za pomoci půstu trvajícího pouhé tři dny, protože spouští mechanismus, při kterém tělo začíná vyrábět…

více

Vitamín D je skutečným elixírem života

26/5

Chrání nás před závažnými nemocemi. Naplňuje novou energií, a tím prospívá i naší duši. To, že potřebujeme vitamíny, minerály a stopové prvky v…

více



Další články - Můj životní styl

Zdravotní problémy - Můj životní styl

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru