REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Lázně nejsou jen pro staré a nemocné

9/12

Mnozí lidé, zejména z mladší generace, vnímají pojem lázně zastarale a ani by je nenapadlo zařízení s takovým titulem navštívit. Bez ohledu na to, co v nás toto „staromódní“ slovíčko evokuje, jedno je jisté, kouzlo a blahodárné účinky koupelí na organismus znali už v antice.

V Řecku šlo obyčejně o místnost s vanami a malým bazénem, římské lázně představovali rozsáhlejší komplex, kde se nacházely studené, vlažné a horké lázně a k tomu patřily i prostory určené na odpočinek a sport. V dnešním pojetí lázně označují zejména léčebné, resp. zdravotnická zařízení, která využívají účinky přírodních léčivých zdrojů. Což však neznamená, že zdravý člověk v nich nemá co hledat.

Účinky lázní

V první řadě je třeba říci, že není koupel jako koupel. V závislosti na složení vody může mít koupel různé účinky, ať už prioritně léčivé nebo relaxační. Lázně pomáhají při více druzích problémů, například při onemocněních oběhového a trávicího ústrojí, nervových, kožních, onkologických chorobách či onemocněních pohybového ústrojí.

Pokud se rozhodujeme pro návštěvu některého z lázeňských zařízení, třeba mít jasno v tom, co tím pobytem chceme dosáhnout a podle toho si vybrat. Například suchá uhličitá koupel má příznivé účinky na krevní oběh, léčí se jím mimo jiné vysoký krevní tlak, posiluje imunitu či regeneruje pokožku. Skotské střiky dodávají fyzickou a duševní energii, stimulují srdeční činnost či metabolismus. Zablokovanou páteř uvolňuje tzv. floating a whirlpoolem můžete odbourat napětí a stres. Samozřejmě, pokud trpíte nějakou chorobou, případně vidíte první příznaky onemocnění, poraďte se nejprve s lékařem. Ani lázně nefungují jako kouzelný proutek, kterým zamáváte, a starosti jsou pryč. Ba naopak, samoléčbou si můžete akorát přitížit. Například při zánětech kloubů máčení se v teplé vodě rozhodně není správná volba.

Pokud sportujete nebo máte namáhavou fyzickou práci, zajímat by vás mohly (a měly) zejména:

Vířivá koupel – jemná masáž vířivou vodou s teplotou 36 – 38˚C, která se aplikuje na horní nebo dolní končetiny. Přispívá ke zlepšení prokrvení končetin, uvolňuje svalovou a kloubní ztuhlost. Vhodný je například po úrazech a operacích pohybového aparátu, ale i pro revmatiky.

Šlapací koupel – známá také jako Kneippova koupel, představuje aktivní pohyb na místě ve vaničkách. V jedné je teplota 40 – 46˚C, v druhé 10 – 16˚C. Jak již název prozrazuje, koupel spočívá ve střídavém přešlapování z teplé do studené vody. Zvyšuje prokrvení končetin, přispívá k uvolnění kotníků a dalších kloubů nohou.

Perličková koupel – kombinace vodní lázně s teplotou 37˚C a masáže pomocí vzduchu, který je pod tlakem vháněn do koupele. Kromě toho, že pomáhá při odbourávání stresu a při problémech se spánkem, doporučuje se při bolestech kloubů, páteře či regeneraci svalstva.

Přísadová koupel – její kouzlo je ukryto v extraktech bylin nebo vonných solí. Uklidní celé tělo, přičemž intenzita relaxačního účinku závisí na volbě druhu přísad.

Hydromasáž – speciální vany mají po bočních stěnách uložené trysky, pomocí kterých se v nich víří voda. Teplota vody je 36 – 38°C. Mezi účinky hydromasáže patří například uvolnění svalového tonu, je vhodná při chronickém zánětlivém a degenerativním onemocnění páteře a kloubů. Využívá se zejména při léčbě poúrazových stavů svalů a kloubů a při nedokonalém krevním oběhu v končetinách. Zároveň je ideální na regeneraci po fyzické zátěži či sportovní aktivitě.

Podvodní (subaquálna) masáž – se aplikuje ve velkých víceúčelových vanách s teplotou vody 35 – 37˚C, kde masér manuální usměrňuje proud vody na tělo pomocí jedné trysky/hadice. Tato metoda je optimální při stavech po úrazech nebo při ztuhlosti svalů, po operacích pohybového aparátu, při revmatických onemocněních kloubů, ale také při bolestech svalů.

Nejen noc má svou moc

Do lázní netřeba zajít pouze v případě, že nás trápí nějaké onemocnění či bolest. Relax a regenerace jsou nezbytné po jakékoliv zátěži, ať už psychické nebo fyzické. A lázně jsou ideálním místem pro načerpání nových sil. Zvýšení prokrvení kůže a vnitřních orgánů, očištění těla od škodlivin, uvolnění svalstva, posílení imunity, to je jen úzký výběr z mnoha příznivých účinků využití relaxu v lázních.

Pokud tedy hledáte po namáhavém týdnu či sportovní aktivitě úlevu, netřeba otálet a vyberte se za odpočinkem a zlepšením chodu celého organismu právě za léčivou vodou. V klasických lázních nebo ve stále populárnějších spa a wellness centrech se z vás může stát nový člověk.

 

Zdroj: http://mluvmeokloubech.cz/2015/09/lazne-nejsou-jen-pro-stare-a-nemocne/


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru