REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Tvrdá nebo měkká voda: víte, co udělá s vašimi vlasy?

22/3

Na vodě při mytí vlasů záleží víc, než si myslíte. Také se někdy divíte, že jsou vlasy po umytí krásné a sexy, a jindy zase zplihlé a bez života, a to i když používáte stále stejný šampon a kondicionér? Velký vliv totiž má i voda, jakou vlasy myjete.

Vlasy jsou velmi citlivé. Na jejich stavu se odráží náš zdravotní stav, psychická pohoda i strava, kterou jíme. Svůj vliv samozřejmě mají i kosmetické přípravky, jež používáte, ale také voda, která teče z kohoutku. Ta totiž prochází různými chemickými úpravami a ty mohou mít vliv na vlasovou strukturu.

Jak nejběžnější typy vody ovlivní vlasy a jak můžeme neutralizovat jejich účinky?

Tvrdá voda

To je nejčastější typ vody z vodovodu. Obsahuje vysoké množství vápníku a hořčíku a tyto minerální látky se hromadí ve vlasech. Časté mytí vlasů tvrdou vodou způsobí, že budou suché, kudrnaté a budou vypadat bez života, protože voda vlasy vysušuje, takže se stanou slabými a náchylnými ke zlomení. Tvrdá voda navíc vyplachuje z vašich vlasů rychleji barvu či výživu, kterou používáte pro jejich zdraví. Tento typ vody neškodí jen vlasům, ale i pokožce na hlavě, která má tendenci se vysušovat a šupinatět.

Jak zjistíte, zda vám z kohoutku teče tvrdá voda?

Pokud to ještě neprozradily vaše vysušené ruce, zkontrolujte odtok nebo vnitřek varné konvice. Uvidíte-li usazeniny vápníku, vodní kámen a skvrny od vody, máte doma tvrdou vodu. Dalším způsobem, jak to zjistit, je pozorovat, jak se chová mýdlo či prací prášek. Pokud příliš nepění, důvodem opět může být tvrdá voda.

Jak odstranit následky tvrdé vody?

Vzhledem k tomu, že tvrdá voda vlasy vysušuje, je třeba jim vlhkost zase dodat. K tomu poslouží šampony určené k hydrataci. Potřebujete-li se zbavit nahromaděných minerálů, použijte šampony, které obsahují kyselinu ethylendiamintetraoctovou, která navíc zabrání „zeleným“ odstínům na blond vlasech. Péči zakončete dobrým kondicionérem, abyste vlasy podpořili.

Zdá se vám to příliš složité? 

Použijte jednou týdně na oplach vlasů jablečný ocet. Ten odstraní minerální nánosy, obnoví lesk a vitalitu suchých a poškozených vlasů. Zápachu není třeba se bát, vyprchá, než vlasy uschnou.

Měkká voda

Měkká voda obsahuje velmi málo nebo žádný vápník a hořčík, naopak obsahuje deionizovaný sodík, což je důvod, proč má trochu slanou chuť. Měkká voda je pro pokožku příjemná, ale způsobuje, že vlasy působí mastným dojmem. Samozřejmě ve srovnání s tvrdou vodou je lepší, protože tolik nevysušuje, ale pokud ji budete používat dlouhodobě, vlasy ztratí svou jemnost a strukturu a budou působit zplihle. To je pohroma zejména pro lidi s velmi jemnými vlasy, které už tak mají problém vytvořit dojem objemu.

Jak zjistit, že používáte měkkou vodu?

Prozradí to vaše pokožka, pokud se po koupání cítíte slizcí a kluzcí. A jestli jsou vaše vlasy často mastné a bez objemu, pak na jejich mytí také používáte měkkou vodu.

Jak odstranit následky měkké vody?

Pokud jste kvůli měkké vodě skončili s mastnými vlasy a nulovým objemem, pravděpodobně používáte přípravky na zvětšení objemu. Měkká voda je ale špatně smývá, a tak se jejich množství ve vlasech kumuluje, což problém naopak zhoršuje. Začněte tedy tím, že budete vlasy důkladně oplachovat. Klidně vlasy rozdělte na několik částí a každou oplachujte zvlášť. Opláchněte i pokožku hlavy – kolem uší na temeni i týlu.

Doporučujeme též používat šampony a kondicionéry určené pro měkkou vodu. Potřebujete šampony obsahující minerály a soli pro znovuobnovení objemu zplihlých vlasů. Každý týden však zároveň použijte přípravek, který z kadeří vyplaví přebytečné nánosy minerálů. Nikdy nepoužívejte velké množství kondicionéru a pokud můžete, vynechte ho úplně. Způsobuje totiž, že vlasy vypadají ještě mastněji.

 

Zdroj: http://zeny.iprima.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru