REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Září - vládne nám slinivka. Pohlaďte své trávení

14/9

Podle pravidel čínského pentagramu mají v září vrchol své činnosti slinivka a slezina. Proto často slýcháme, že je to těžké období tzv. "žaludkářů". Nezatěžujte slinivku a bude vám lépe. Poradíme vám, jak na to.

Poradíme vám, jak na to

Léto vrcholí, stále si užíváme teplých paprsků sluníčka a plodů, které nám příroda vyčarovala na polích, zahradách a stromech. Dny se však začínají pomalu zkracovat a začínáme tušit pomalý příchod podzimu.

Pozdní léto je ideální k léčbě slinivky a sleziny. Podle naší západní medicíny se jedná o dva rozdílné orgány. Ta čínská je však považuje za jeden.

Jakou mají v našem těle slinivka a slezina úlohu

Slinivka je žláza s vnější a vnitřní sekrecí. Vnější sekrece se podílí na trávení. Slinivka produkuje pankreatické šťávy, které jsou systémem vývodů odváděny do dvanáctníku. Tam štěpí tuky, cukry i bílkoviny ve stravě, která přijde natrávená ze žaludku.

Vnitřní sekrece se uskutečňuje na Langerhansových ostrůvcích, které produkují několik typů hormonů, mezi nimi i inzulin. Tyto hormony jsou přímo vyplavovány do krve a zajišťují správnou hladinu cukru v krvi a také jeho správné využití na buněčné úrovni.

Slezina patří mezi základní orgány obranyschopnosti. Úzce souvisí s lymfatickým systémem, s krvetvorbou a také s metabolismem železa v krvi.

Slinivka se slezinou podle pravidel čínské medicíny ovlivňují všechny slizniční orgány. To znamená orgány, na jejichž povrchu je velké množství sliznic. Mezi ně patří zejména jícen, žaludek, střeva, děloha, prostata, dutina ústní.

Když nefungují, jak by měly

Pokud máme oslabenou slinivku nebo slezinu, může se to v první řadě projevit na našich sliznicích. Jsou takovým barometrem našeho těla, který nám ukazuje, že naše slinivka a slezina potřebují posílit.

Podle pravidel čínské medicíny jsou typickými příznaky opary, afty, záněty ústních koutků, polypy na děloze a ve střevech, bolesti v tzv. Trojúhelníku nebo reflux jícnu, trávicí obtíže. U oslabené slinivky je také kašovitá stolice, která přichází brzy po jídle.

Špatně fungující slinivka způsobuje cukrovku II. typu. Pokud žijeme v silném, dlouhodobém stresu, máme dědičné sklony k cukrovce a jsme vystaveni působení různých chemikálií, může se u nás vyvinout cukrovka I. typu, jako autoimunitní onemocnění slinivky.

Jak podpořit slinivku a slezinu

Pozor na cukr

V období pozdního léta je naše tělo velmi citlivé na velký příjem cukrů. Doporučujeme tedy snížit příjem sladkých potravin cukr bílý nahradit přírodním, nerafinovaným anebo fruktózou.

Rozhodně vynechte ze stravy výrobky obsahující umělá sladidla a glukózo-fruktózový sirup. Pokud máte rádi sladké, tak jej zkuste konzumovat mezi 9. a 11. hodinou dopolední. Toto je doba energetického vrcholu činnosti slinivky a cukry se lépe stráví.

Dejte přednost lehčí stravě

V září bychom měli celkově odlehčit svoji stravu. Je to druhé nejvhodnější období na očistu organismu. První je období jara, kdy mají vrchol své činnosti játra a žlučník.

Zařaďte do svého programu jeden odlehčený den v týdnu. Tento den pijte jen ovocné šťávy dopoledne a zeleninové odpoledne. Můžete sníst také hrst uvařené celozrnné rýže po malých dávkách v průběhu dne. Rýže vám pročistí střeva a dodá potřebné minerály.

Z barev vede žlutá

Funkci slinivky a sleziny podporuje žlutá barva a všechny její odstíny. Obklopujte se jí, upřednostňujte ji na svém oblečení, ale třeba i v potravě. Typickou zeleninou pozdního léta je dýně hokkaidó. Pokrmy z ní připravené jsou v této době tím pravým.

Pijte bylinné čaje

Velmi důležitou součástí podpory funkce orgánů je pití bylinných čajů a užívání vhodných potravinových doplňků na jejich podporu. Základním bylinným čajem tohoto období je čaj Slinivka nebo Nafouklé břicho.

Přírodní prebiotika - inulin

Velmi účinná jsou tzv. přírodní - rostlinná prebiotika, která nastolují normální bakteriální mikroflóru ve střevech. Zajistí lepší trávení, správnou stolici, dobré vyprazdňování a napomáhají i imunitnímu systému. Kvalitní prebiotika obsahuje například kořen čekanky, který najdete v přírodních kapslích Digestiv. Tyto kapsle také účinně pomáhají při refluxu jícnu, nadýmání a pálení žáhy.

Pomohou i tinktury

S čaji můžete užívat i tinktury z bylin, které jsou vhodné právě pro vás. Tinktura z konduranga zlepšuje produkci trávicích enzymů slinivky, podpoří funkci sleziny a našeho imunitního systému.

Podobnou službu vám udělá také tinktura z dobromyslu, která také zlepší produkci trávicích enzymů, ale zároveň uvolní psychické napětí.

Na kolísající hladinu cukru v krvi je vynikající tinktura z pupenů Borůvky černé nebo přímo směs z pupenů Anticukr

Rada na závěr

Nepijte v září žádný alkohol a nahraďte jej bylinnými čaji, zkuste uvolňující dýchání a meditace a choďte ven do přírody.

Naše tipy znáte, zkuste se jimi řídit a uvidíte, že to vašemu organismu prospěje. Budete zdraví a vitální.

 

Zdroj: https://www.serafinbyliny.cz/magazin/zari-vladne-nam-slinivka-pohladte-sve-traveni-detail-1217


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru