Alkohol je metla lidstva a pít je špatné? Na taková prohlášení v případě profesora Milana Šamánka zapomeňte.
Věhlasný kardiolog naopak doporučuje všem zdravým lidem popíjet něco málo alkoholu každý den. S vyjímkou těhotných žen a alkoholiků. Lékař a pedagog, zakladatel prvního dětského kardiocentra na světě, které pod jednou střechou soustředilo všechny potřebné pediatrické specializace. Zároveň je Milan Šamánek nositelem mnoha ocenění, pacientem po transplantaci srdce a velkým propagátorem pravidelného pití alkoholu.
Pro zdraví kardiovaskulárního systému. Potvrzují to rozsáhlé studie. A zejména je to velmi prospěšné ve vyšším věku, vysvětlil moderátorce Lucii Hostačné profesor Šamánek.
Přiznal, že když toto prohlášení slyšel před lety, příliš mu nevěřil. Pak se ale zahloubal do studia tohoto fenoménu a zjistil, že je opravdu pravdivé. „Snižuje riziko infarktu, mozkové mrtvice, cukrovky i úmrtnosti na cukrovku. U starších lidí navíc prospívá motorice i jejich hlavě,“ shrnul ve vysílání Apetýtu.
Zároveň ale upozorňuje, že toto pravidlo platí pro zdravé lidi. A že jsou lidé, kteří by v žádném případě pít vůbec neměli.
„U těhotných žen jsem jednoznačně proti, alkohol je velice nebezpečný pro rostoucí mozek. Těhotná žena by neměla pít ani kapku, ač se někdy říká, že malé množství může. i malinké množství alkoholu zpustoší vznikající mozek. Pak mohou být ty děti hyperaktivní, mají poruchy učení a podobně,“ upozornil Šamánek.
Stejně tak by se měli alkoholu vyvarovat chroničtí alkoholici a lidé užívající některé léky.
„U nás by bylo dobře, kdyby muži pili asi čtyři deci vína denně. Ženy by měly vypít jen jedno deci. Ale protože to by asi chlapům doma neprošlo, kdyby sobě nalili čtyři deci a ženě jen jednu, tak říkáme, že by ženy mohly pít dvě deci a muži čtyři,“ podotkl kardiolog.
Zdůraznil však, že popíjení alkoholu by mělo být součástí rozumného životního stylu s normálním stravováním a přiměřeným odpočinkem. Zejména u svých vrstevníků pak považuje letošní pětaosmdesátník za stěžejní mít každý den nějaký cíl.
„Už když vstáváte z postele, musíte mít jasno, co budete dělat. Ne, že si sednete k televizi, pak si zas na chvilku lehnete. To je nejrychlejší cesta k úmrtí,“ konstatoval odborník, který před jedenácti lety podstoupil transplantaci srdce.
Za viníka svého infarktu, po němž následovaly vážné komplikace vedoucí až k transplantaci, označuje přílišný stres.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz