REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Nástrahy hotelových pokojů: Na co si dát o dovolené pozor

9/7

Zkušení cestovatelé radí: Luxus v hotelu bývá často jen na oko. Podívejte se pod pokličku!

Nový výzkum amerických lékařů připodobňuje hotelové pokoje jen s trochou nadsázky k líhni choroboplodných zárodků a nemilých tvorů.

Světla svítí, klimatizace funguje, všude je čisto a uklizeno, na posteli na vás dokonce čeká labuť, s péčí poskládaná z ručníků. Všechno vypadá báječně, ale přesto hotelový pokoj může skrývat nebezpečí, která nejsou vždy patrná.

Nebezpečí číhá v posteli

Zrovna v posteli se můžete setkat s bakteriemi všeho druhu. Povlečení sice bývá čisté a vyprané, ale pozor si dejte na přehozy. Počítejte s tím, že tuto část lůžkovin personál příliš často nevyměňuje. Některé přehozy podle toho i vypadají, jiné jen "klamou tělem".

Tento doplněk proto raději složte a uložte do bezpečné vzdálenosti od svých osobních věcí. Totéž platí i pro deky, které bývají uložené ve skříních pro případ zhoršení počasí. Snažte se je vůbec nevyndavat. Je možné, že prané nebyly dokonce už několik let.

Pátrejte i po známkách přítomnosti štěnic. Malý parazit se nejčastěji zdržuje právě v postelích či sedacích soupravách. Jedná se o menší plochý hmyz tmavě hnědé barvy, který nemáte šanci odchytit.

Štěnice jsou prý všude

Známkou jejich přítomnosti jsou tmavě hnědé tečky nebo skvrny zespodu na prostěradle, matraci, konstrukci postele, ale i na stěnách. Podle zkušených cestovatelů jsou úplně v každém hotelu. Včetně těch nejlepších, jen třeba naštěstí v jiné části, než jste se ubytovali vy. Tento hmyz, parazitující výhradně na lidské krvi, se ale rozhodně neobjevuje jen tam, kde je špína.  

Za současným masovým výskytem i u nás v Česku může podle znalců z hygienických stanic a deratizačních firem právě masová turistika. "Stačí jedna jediná na to, aby vám doma založila novou populaci. Může mít v sobě zásobu spermií na celý měsíc. Proto po návratu dobře prohlédněte kufry a v případě podezření raději volejte odborníky. Běžné prostředky proti hmyzu z drogerií nestačí. Štěnice jsou odolné vůči většině v EU povolených insekticidních přípravků," uvádí doktor Václav Rupeš, který se těmito parazity odborně zabývá.

Když už jsme u parazitů: Nevěřte, že klíště u moře nepotkáte. Prohlížejte se. "Zahraniční" klíšťata totiž mohou způsobit například velmi závažnou Krymskokonžskou hemoragickou horečku, která je častá v oblastech jihovýchodní Evropy.

Bosky po koberci? Nikdy! 

V hotelovém pokoji byste nikdy neměli chodit bosí. Také koberce jsou živnou půdou pro bakterie, plísně a různé alergeny. Nejčastěji si tak můžete z dovolené přivézt plíseň na nohou, kromě jiných známých způsobů, jako je bazén, sprchy nebo fitcentra. Spóry přežívají ve vláknech celé roky. 

Že klimatizace chrlí do prostoru choroboplodné zárodky se připomíná často. K pobytu v teplých zemích však neodmyslitelně patří. Bývá dokonce užitečná, snižuje výskyt bakterií, plísní a hmyzu na pokoji. Ovšem jen pokud je air-condition dobře udržováno. Což se uprostřed turistické sezóny často čekat nedá.  

Zlaté pravidlo: Myjte si ruce

Navíc častý přechod z tepla do chladna organismu příliš nesvědčí. Lékaři doporučují udržovat teplotu v pokoji v rozmezí 21 až 25 °C a klimatizovaný pokoj pravidelně větrat. Toto zařízení také stojí za citelným vysoušením pokožky a sliznic lidského organismu, včetně očí, které jsou pak náchylnější k zánětům.

Nebezpečí představují i vypínače, televizní ovladače či telefony na pokoji. Ač tato zařízení na první pohled mohou vypadat čistě, pod mikroskopem by se na nich našly možná celé kolonie bakterií. Po manipulaci s těmito předměty si také raději umývejte ruce.

Především však si dejte pozor na koupelny a záchody. Právě tam lze často objevit bakterie, které mohou u člověka vyvolat závažné onemocnění od infekcí zažívacího traktu přes běžné virózy až po obávanou žloutenku. Po každém použití WC je tak nezbytností důkladné mytí rukou. Tahle zásada koneckonců platí, i když třeba necestujete vůbec nikam. 

 

Autor: Zuzana Selementová

Zdroj: https://zena.aktualne.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru