Přestože těhotenství poměrně značně zatěžuje celé tělo, je vhodné se na něj připravit již ve fázi plánování. Pro oba partnery je příjemné si zasportovat a protáhnout si tělo. Ženy pak tuto přípravu v těhotenství poměrně ocení…
Většina těchto cviků slouží pro udržení fyzické kondice, přípravy na porod a celkovému duševnímu naladění.
Existuje celá řada cviků, některá sportovní centra také nabízejí přímo cvičení pro těhotné nebo pro maminky s dětmi.
Uvádíme zde několik příkladů cvičení.
Tato cvičení využívá zejména jóga, která má celý systém jak a kdy dýchat, aby bylo cvičení co nejsprávnější. Proto je dobré se i před obyčejným cvičením natáhnout na podložku, zavřít oči a zhluboka se několikrát nadechnout, vnímat každý nádech a výdech. Pro lepší dýchání je dobré mírně pokrčit nohy a během každého nádechu vnímat proud vzduchu. Při cvičení by se také měly ženy zaměřit na zvedající se a klesající břicho během každého nádechu a výdechu. Toto cvičení není nutné nijak uspěchat, mělo by být prováděno v naprostém klidu. Po několika nadechnutích by měly být vždy pauzy, ve kterých cvičící dýchá normálně.
Při točení hlavy nebo pocitech na zvracení by mělo být cvičení ukončeno a dýchání by mělo být vedeno úplně normálně. Při dalším cvičení by pak měla žena dýchat méně hluboce.
Tyto cviky by měla provádět každá žena, protože se jedná o prevenci inkontinence a pozdějších problémů s urogenitálním systémem.
Cvičící leží nejlépe na podložce na zádech, má pokrčená kolena a v pomalých intervalech stahuje pánevní dno. Tento pohyb je často připodobňován k pohybu, kdy se žena snaží „vcucnout tampón“ do pochvy. Cvičení by mělo být prováděno nejlépe každý den po dobu alespoň pěti minut. Není nezbytně nutné provádět ho vždy vleže, je možné pánevní dno posilovat i vsedě nebo vestoje.
Ženy, které umí svaly pánevního dna ovládat, mají obvykle jednodušší a méně bolestivé porody. Proto je rozumné se těmto cvikům věnovat.
Tím, jak se těhotné ženě zvětšuje s rostoucím plodem břicho, roste i zátěž bederní páteře. Aby tato zátěž nepřerostla v bolest, která je velice nepříjemná a často vystřeluje až do nohou nebo do vyšších segmentů páteře, je vhodné tento cvik provádět. Při něm žena leží na zádech na podložce s pokrčenými koleny a v pomalých intervalech tiskne bederní páteř k podložce. Po určité době napětí uvolní a za chvíli cvik opakuje.
Další možností je kleknout si, natáhnout před sebe ruce na podložku a zhluboka se nadechnout. Při tomto cviku je možné cítit, jak se bederní páteř prodýchává.
Z kleku je možné provádět i další cvik. Žena se z něho přesune do polohy na všechny čtyři – ruce opřené o podložku, nohy opřené o kolena. Je nutné, aby byla bederní páteř v rovině a nebyla prohnutá – tím by došlo jen ke zhoršení bolestí bederní páteře. Pomalu pak záda vyklenuje nahoru a zase zpátky do vodorovné polohy. Každou polohu je vždy příjemné prodýchávat.
Příjemné uvolnění je také při pohupování se na nafukovacím míči. Ten by měl ale být nafouknut na výšku, která odpovídá výšce a váze cvičícího. Ten by měl v sedu na míči mít pravý úhel mezi stehny a lýtky.
Zdroj: http://www.emimino.cz/encyklopedie/cviceni-tehotenstvi/,
http://www.cviceni-pro-tehotne.cz/fit-mami
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz