Všechny části našeho těla, od citů až po motorické schopnosti. Serotonin je považován za přírodní stabilizátor nálady a chemickou látku, která pomáhá při spánku, konzumaci i trávení jídla. Serotonin také pomáhá zmírňovat deprese, regulovat úzkost, hojí rány, stimuluje nevolnost a udržuje zdraví kostí.
Serotonin je chemická látka produkovaná nervovými buňkami. Rozesílá mezi nimi nervové signály. Serotonin se vyskytuje v trávicím ústrojí, ačkoliv je také v krevních destičkách a celé centrální nervové soustavě.
Serotonin je vytvářen z esenciální aminokyseliny zvané tryptofan. Tu musí člověk přijmout v potravě; běžně se vyskytuje například v ořeších, sýru a červeném mase. Nedostatek tryptofanu může způsobit sníženou hladinu serotoninu. To zase může vést k poruchám nálady, například úzkosti či depresi.
Serotonin pomáhá s přirozenou regulací nálady. Při normální hladině se člověk cítí:
Studie z roku 2007 zjistila, že lidé s depresí často mívají nízkou hladinu serotoninu. Nedostatek serotoninu je spojován také s úzkostí a nespavostí.
Došlo k menší neshodě týkající se role serotoninu v oblasti duševního zdraví. Někteří badatelé ve starších studiích se ptali, zda zvýšení nebo snížení serotoninu může zmírňovat či naopak vyvolávat deprese. Novější výzkum tyto obavy vyvrací. Například zvířecí studie z roku 2016 zjistila, že myším chybí serotonin 1B, podtyp receptoru této chemické látky, a ty tak méně trpí na chování související s úzkostí a depresemi.
Normální rozsah hladiny serotoninu v krvi je obecně 101 až 283 ng/ml (nanogramů/mililitr). Toto číslo se však bude lišit podle provedených měření a testovaných vzorků, takže je nejlepší se na výsledky informovat u lékaře. Vysoká hladina serotoninu může být známkou karcinoidového syndromu. Ten zahrnuje skupinu příznaků související s nádory:
Lékař může tuto možnost vyloučit krevním testem, pomocí kterého je možné množství serotoninu zjistit. Nízká hladina serotoninu v mozku může způsobovat depresi, úzkost a problémy se spánkem. Mnoho doktorů léči depresi předepsáním SSRI, což je tzv. selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu. Jedná se o nejčastější předepisované antidepresivum. SSRI zvyšuje hladinu serotoninu v mozku tím, že blokuje jeho zpětné vstřebávání, a ten tak zůstává aktivní déle. Mezi SSRI patří mimo jiné například Prozac nebo Zoloft. Pokud berete některý z těchto přípravků, je nutné před započetím další medikace nutné konzultovat svého lékaře. Míchání různých léků může způsobit tzv. serotoninový syndrom.
Léky, které způsobují zvýšení hladiny serotoninu v těle, mohou způsobit serotoninový syndrom. Syndrom se většinou projevuje po užití nového léku či zvýšení dávky léku stávajícího. Mezi příznaky patří:
Mezi vážnější příznaky pak patří:
Na serotoninový syndrom neexistují žádné testy. Lékaři místo toho provádějí fyzická vyšetření. Příznaky serotoninového syndromu většinou odezní asi za den, a to po požití jiného léku, který serotonin blokuje, nebo nahrazením léku, který stav způsobil. Pokud není žádným způsoben léčen, serotoninový syndrom může být smrtelný.
Serotonin ovlivňuje všechny části těla. Je zodpovědný za mnoho důležitých funkcí, které podporují naše denní fungování. Pokud není jeho hladina vyvážená, může mít dopad na duševní, fyzickou a emoční pohodu. A někdy může nerovnovážná hladina serotoninu být příčinou také něčeho mnohem závažnějšího. Je důležité sledovat vlastní tělo a v případě pochyb kontaktovat patřičného odborníka.
překlad: Lukáš Kucharczyk
Zdroj: http://www.energiezivota.com/energie-zivota/1049-serotonin-hormon-stesti-i-nestesti
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz