REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Proč otékají nohy? Zjistěte, proč máte otoky

16/10

Otékání nohou je celkem nepříjemný problém, který se častěji projevuje v létě. Teplo celkem organismu, respektive žilnímu systému, dává zabrat. Otékají prsty, kotníky i lýtka. Ovšem teplo není jediná příčina, která může za otoky končetin. Zjistěte, co všechno za ně může.

Když nohy nezvládají odvádět krev k srdci, v tkáních se hromadí tekutiny, vznikají otoky. Navíc můžete cítit i tlak, brnění nebo bolest. Tlak v žilách se zvýší, zhorší se výživa buněk a později se mohou objevit různé problémy.

Kromě otoků se mohou objevit i další příznaky, mezi které patří pocit těžkých nohou, tlak, bolest, mravenčení nebo křeče v noci.

Časté příčiny, proč otékají nohy

Existuje mnoho různých příčin, proč otékají nohy či kotníky. U každého se jedná o jiné příčiny, proto je nutné tento problém nepodceňovat a jít navštívit lékaře a problém řešit. Jaké mohou být příčiny?

Lymfatické otoky

Otoky, které způsobuje špatná funkce lymfatického systému, se projevují oteklými kotníky, nárty i prsty. Může se jednat o vrozenou vodu nebo poškození mízních uzlin. Kromě lymfatických masáží se doporučuje léčba, kterou navrhne lékař.

Potíže se srdcem

Pokud vás trápí vysoký krevní tlak nebo máte bradykardii, mohou se vám objevit otoky kolem kotníků. Otoky mohou být také jedním z příznaků srdečního selhání (srdeční nedostatečnosti), která by se neměla podceňovat, je totiž nebezpečná.

Chronická žilní nedostatečnost

Chronická žilní nedostatečnost (insuficience) trápí mnoho lidí, tvoří se pozvolna a od malých a trošku rozšířených žilek vznikají větší vystouplé žíly, které na dotyk bolí. Objevují se otoky kolem kotníků, pocit napětí nebo i pocit tvrdnutí kůže. U každého se projevují jinak a je nutná včasná léčba. Může za ní moderní styl, málo pohybu nebo genetické dispozice (křečové žíly). Pomáhá zdravé stravování, pohyb, omezení kouření, operace atd.

Potíže s ledvinami a játry

Otoky se projevuje nesprávná funkce ledvin a jater. V těle se zadržuje sůl a tekutiny díky špatně fungujícím ledvinám. Když játra nebudou správně fungovat, mohou se rovněž projevit otoky nohou.

Otoky v těhotenství

V těhotenství se můžete setkat s otoky na nohou hlavně v jeho druhé půlce, kdy tělo začíná zadržovat více tekutin, ať se může plod správně vyvíjet. V té době se také razantně zvyšuje hmotnost a mohou vznikat křečové žíly. Měla byste hodně pít, častěji chodit a vyzkoušet i kompresivní punčochy, které pomáhají na otoky a těžké nohy.

Sedavá práce

Sedavé zaměstnání je pohromou nejen pro záda, ale i pro nohy a svaly. Záda bolí, svaly se zkracují a žilní systém není dostatečně popoháněn. Krev zůstává v dolní části končetin a nohy otékají. Pomáhá více se hýbat, protahovat se, chodit co nejvíce to půjde nebo dát nohy do vyšší polohy.

Cestování

Dlouhé hodiny cestování v letadle, autobuse nebo ve vlaku, kde máte omezený prostor a nulový pohyb, se také může projevit otoky. Při sezení je omezeno proudění krve a tím i pohyb krve k srdci. Normálně by tomu pomáhaly svaly, ale při klidné poloze se svaly nezapojují a tím nepodporují ani pohyb krve k srdci. Rovněž v letadle působí zemská přitažlivost a krev se hromadí v dolních končetinách.

Zkuste se při cestování protahovat, projít se (např. na wc), hýbat různě nohama či kroužit chodidly. Jakákoliv snaha se počítá a pomáhá.

Další důvody

Dalšími důvody, proč máte oteklé nohy, mohou být, že se vůbec nehýbete, trpíte obezitou, hodně solíte, máte nevhodný oděv a boty nebo máte deficit živin ve stravě.

Co dělat, ať nohám ulevíte?

  • Pravidelně cvičte (nejlépe každý den).
  • Zhubněte, pokud máte nadváhu nebo obezitu.
  • Omezte dlouhé sezení a stání.
  • Sprchujte si nohy studenou a teplou vodou.
  • Nenoste vysoké podpatky.
  • Nenoste těsné kalhoty, ponožky a obuv.
  • Vyhněte se sauně a horkým koupelím.

 

Zdroj: https://budkocka.cz/zdravi/priciny-otekani-nohou


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru