Určitě i vy, když jste byli malí, jste vyráběli z kaštanů a sirek různá zvířátka. Kaštan má však také léčivé účinky a pomáhá nám po zdravotní stránce.
Kaštan, jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) patří do čeledi jírovcovité, svůj původ má na Balkánu a Asii. Je to mohutný strom dosahující až velikosti 30 m. Květy se objevují na 10 až 15 letých stromech, jejich barva je bílá, někdy s růžovým nebo žlutým nádechem. Kvete v květnu a červnu. Široce dlanité listy jsou dlouhé až 20 cm, pomáhají oživovat barvu vlasů a v šatních skříních odhání moly. Obsahuje eskuletin, flavonoidy, saponiny, třísloviny.
Používá se k léčbě křečových žil, hemeroidů, zánětu žil, zvyšuje elasticitu cévních stěn a oběhovou rychlost proudění krve. Má výrazný protizánětlivý účinek. Používáme květ, kůru a loupaný plod.
Masáží gelem z výtažku kaštanu ulevíme „těžkým“ nohám, bolestem kloubů a svalů. Ocení ho i sportovci na různé naraženiny a bolestivá místa, při křečových žilách. Působí příznivě na cévní systém a tak zlepšuje prokrvení a snižuje bolestivost nezánětlivé formy křečových žil. Přípravky ze semen by neměli používat lidé s poruchami ledvin a jater, nedoporučují se také těhotným a kojícím ženám.
Kaštany sbírají lidé odedávna. Používají je nejenom jako léčivo, hračky pro děti, krmení pro zvířata, ale také jako věc, která se příjemně drží v dlani. Mnoho lidí si kaštany dává do kapes, pod polštář nebo do kabelky, aniž by vědělo proč, ale tento instinkt zná dobře lidové léčitelství. Kaštany umí odebírat negativní energii a tak léčit nemoci z přebytku energie jako je například artróza, revma, nemoci dolních končetin a páteře.
Právě podle receptů lidového léčitelství se mají kaštany dávat do postele, kde natáhnou špatnou energii, po nějaké době se vyhodí a opět použijí nové. Po projití procedurou by pak měly být scvrknuté a uvnitř černé. Na podzim nasbírejte kaštany a uskladněte je v dekoračních předmětech vašeho bytu (vázách, mísách atd.). Jednotlivé kaštany pak noste při sobě, například v kapsách, kabelkách, žmoulejte je v ruce. Do plátěného pytlíčku nasypte kaštany a dejte je do postele pod polštář nebo do nohou. Po přibližně čtyřech týdnech vyměňte za nové. Mělo by se vám ulevit při křečových žilách, revmatismu, bolestech páteře, bolestech hlavy, ale i při poruchách lymfatického systému a zánětu močových cest.
Sbírají se nejenom plody, ale i květ, který se suší a používá v nálevu při zánětu horních a dolních cest dýchacích, a kůra v nálevu nebo v odvaru, která upravuje cévní a lymfatické poruchy a pomáhá při hemeroidech.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz