REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Přírodní antidepresiva, co pomůže víc než léky?

26/9

Život je složitý a občas na nás jeho tíha doléhá víc než jindy. Než sáhnete po prášcích, vyzkoušejte nejdřív sílu bylinek, které umí ovlivnit psychický stav stejně dobře a možná i lépe.

Nebojte se, nebudeme vás posílat sbírat lysohlávky, i když brzy začne jejich sezona, a vědci se stále víc přiklánějí k názoru, že tato česká specialita stejně jako jiná psychedelika mohou léčit deprese – výzkumy právě probíhají i v Česku.

Na zahrádce nebo v přírodě si ale můžete sami natrhat rostliny, které zlepší duševní stav a zahánějí depresi. Další najdete doma v kuchyni nebo koupíte v lékárně.

Přírodní lékárna

Pomáhají u mnoha lehčích nebo počínajících duševních potíží. Na základě jejich celostní účinnosti nám mohou darovat útěchu, uvolnění a klid, a opět nám tak vrátit chuť do života. Pomohou nám také ujistit se v tom, že krize mohou být i šancí, jak změnit svůj život.

V jedné rostlině se vždy spojuje mnoho různých látek:

Jsou to vitamíny, enzymy, uhlohydráty, proteiny, tuky, ale také například flavonoidy, kumariny, hořčiny, třísloviny a mnoho dalších.

"Všechny tyto látky se perfektně doplňují, aby rostlinu chránily, vyživovaly ji a udržovaly zdravou. Pro lidi z toho vyplývá, že působí na jemný systém neurotransmiterů v mozku, podobně jako chemická psychofarmaka, avšak bez jejich nežádoucích vedlejších účinků," říká respektovaná léčitelka a docentka přírodní medicíny Aruna Meike Siewertová, která se tématem dlouhodobě zabývá.

Vědecky nejvíce prozkoumané jsou v této oblasti ginkgo a ženšen jako nejznámější adaptogeny. Celkové uklidnění navozují silice, obsažené v oblíbeném heřmánku. Silně antidepresivní je jasmín, který má i mírně afrodiziakální účinky a navozuje optimismus.

Možná máte doma polštářky s levandulí a ani nevíte, že ji můžete využít i jinak než jen pro dekoraci. Její vůně samotná je omamná a uklidňující. Jste-li v akutním napětí, kápněte jednu kapku levandulové silice na kapesník nebo papírový ubrousek a inhalujte podle potřeby. Napětí a nervozita zvolna opadne. Koupel s pár kapkami levandulového oleje je příjemnou relaxací, povzbudí mysl. Z květu se dá také připravit obdobně účinkující čaj.

Inspirace od šamanů

Populární rostlinou užívanou při nervových chorobách, úzkosti, nespavosti a ke zmírnění depresí je kozlík lékařský, jedna z nejstarších známých léčivých bylin, kterou předepisovali už starověcí lékaři a šamanové. Obsahuje valeporiáty a terpenické látky, které mají sedativní účinky. Kozlík podporuje klidný spánek bez vedlejších účinků klasických léků, snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Působí proti strachu a depresi.

Snězte pro zdraví

Jako salát caprese s rajčaty a mozzarellou nás bazalka snadno přenese do uvolněné středomořské atmosféry. Vyzkoušejte ji ale také jako čaj.

Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na nervovou soustavu. Éterický olej v ní napomáhá odstranit bolest hlavy, snižuje stres a únavu a tlumí úzkostné stavy. Jde o přírodní antidepresivum, které dokáže zlepšit náladu a zahání naše deprese. Pěstovat se dá i za oknem, takže se na její pomoc můžeme spolehnout i v zimě. Ještě lepší je však čerstvé lístky zamrazit.

Za depresemi může být i nevhodné složení jídelníčku

Pokud se jim chcete vyhnout, pak byste měli zvýšit konzumaci zeleniny, především listové. Kromě  folátu(kyseliny listové) a vitamínu B12 odborníci doporučují ještě vitamín B3 a tyrosin. Tyto látky jsou obsaženy v rybách, ústřicích, fazolích, ořeších, listové zelenině a obohacených mléčných výrobcích.

Hřejivé slunce pro psychiku

Právě tak působí třezalka tečkovaná. Zahání lehké až středně těžké deprese, "zimní blues", pomáhá při psychovegetativních poruchách během klimakteria nebo po porodu. Dokáže pomoci i při depresích, které vznikly na základě dřívějších duševních zranění.

"Při vnitřním užívání působí třezalka jako zahřívající projasňující sluneční paprsky. Vytváří znovu spojení mezi tělem a duší, když je k dispozici příliš málo sluneční energie. Působení třezalky na psychiku se začíná projevovat asi po dvou týdnech," uvádí léčitelka Aruna Meike Siewertová.

V její knize Přírodní psychofarmaka, která nedávno vyšla v nakladatelství NOXI, se dočtete i o vedlejších účincích, vzájemném působení jednotlivých bylinek pro duši i o jejich vztahu k lékům včetně antikoncepce.

 

Autor: Zuzana Selementová

Zdroj: https://www.zena.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru