REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Bolest hlavy může způsobit i rýma!

7/9

70–80 % populace trpí bolestmi hlavy, z toho asi polovina minimálně jednou za měsíc. I když ve většině případů nejde o příznak vážného onemocnění, může tato potíž značně snížit kvalitu života.

Příčinou bolestí hlavy bývají nejen alergie, ale často i rýma

Pozor na rozdíl v terapii

Rhinitida neboli zánět nosní sliznice či záněty sliznice vedlejších nosních dutin je častou příčinou bolestí hlavy. Nazývají se sinusové. Tento typ bolesti hlavy není snadné identifikovat. Mnoho pacientů, kteří potíží trpí, trápí totiž zároveň i migréna. Proto pokud máte podezření, že vaše problémy mohou být tohoto původu, měl by vás důkladně prohlédnout lékař. Léčba sinusových bolestí a jiných typů bolestí hlavy se totiž velmi liší.

Neplést s migrénou

Akutní zánět sliznice vedlejších nosních dutin, tzv. sinusitida, je důsledkem bakteriální či virové infekce. Často je uváděna jako příčina bolestí hlavy, jelikož se předpokládá, že tlak v oblasti nad dutinami z nich i pochází. Bolesti v oblasti čela bývají ale častěji způsobeny migrénou. Ta je tak vinou podobné lokalizace bolesti chybně zaměněna za sinusové bolesti hlavy.

Řešte i alergii

Chronická rhinitida a sinusitida jsou nejčastěji spjaty s alergickou rhinitidou – vše může vést k bolestem hlavy. Nosní sliznice bývá oteklá a nosní dutina ucpaná. Řešením je v tomto případě návštěva alergologa, který zjistí, zda trpíte nějakou alergií, a případně pomůže zmírnit její projevy.

Příznaky nejsou specifické

Bolesti hlavy spjaté s rýmou není jednoduché diagnostikovat. Co může napovědět, že jde právě o tento problém? Signálem bývá bolest:

  • hlavy v oblasti čela nebo i jinde v obličeji
  • uší
  • hlavy při současně probíhající rhinitidě nebo sinusitidě
  • hlavy, která při léčbě ustupuje během 7 dnů

Co zabírá 

K léčbě vzácné bakteriální rhinitidy či sinusitidy mohou být použita antibiotika. Další možností je poté napařování, kortikosteroidní léky nebo tzv. dekongestiva pro zmírnění otoku sliznice. Neustupují-li příznaky po léčbě, je možné, že lékař doporučí chirurgické řešení. Při terapii chronických obtíží je pak cílem zejména léčba alergie. V první řadě je třeba se alergenům vyhýbat, je-li to možné, poté nastupuje medikamentózní léčba.

Léčivé vody

Chcete-li bolestem hlavy spjatým se záněty nosu předcházet, zaměřte se na správnou hygienu nosní dutiny. Pravidelné vyplachování odplavuje alergeny, nečistoty, viry a bakterie a zvyšuje odolnost nosní sliznice. Na trhu je nabídka několika produktů. Jedná se o tzv. šetrná dekongestiva, mezi která patří například mořské a termální vody. Upravují stav nosní sliznice, snižují její překrvení a urychlují pohyb hlenu.

 

Na článku spolupracoval: Anna Čermáková

Odborný garant článku: MUDr. Jiří Náhlovský

Zdroj: http://www.ulekare.cz/clanek/bolest-hlavy-muze-zpusobit-i-ryma-20870?utm_source=facebook&utm_medium=paid&utm_campaign=20160830_ryma_bolest_hlavy


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru