Chcete prospět svému zdraví, zlepšit vyhlídky na dlouhý život a snížit riziko srdečních nemocí, hypertenze či mozkové příhody? Lékaři vzkazují – PIJTE ALKOHOL!
Nejlepší je prý víno, ale můžete si vybrat podle vlastních preferencí. Důležité však je nijak to „neflákat“ a pít zodpovědně alespoň obden!
„Pravidelné popíjení alkoholu sníží riziko onemocnění kardiovaskulárního systému, nejčastější příčiny úmrtí v ČR, až o 56 procent,“ tvrdí Doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., přednosta kardiocentra nemocnice Na Homolce.
Přísná kritéria doktora Skály, zakladatele protialkoholické léčby u nás, jsou už dávno překonaná. Podle nich byl alkoholikem každý, kdo přišel z práce domů a měl chuť nalít si skleničku.
Dnes se pohled na alkohol do jisté míry změnil. Vycházíme-li z objektivních a seriózních lékařských studií, jsou dva drinky denně pro naše zdraví skutečným elixírem života.
Zejména kardiaci by pravidelné pití neměli zanedbávat. Ale pozor! Popíjení má svá přísná pravidla, a kdo pije nárazově, málo nebo – ještě hůře – moc, doplatí na to!
„Nárazové vánoční nebo silvestrovské pití je nejnevhodnějším způsobem konzumace alkoholu vůbec,“ varuje docent Táborský. „V konečném důsledku vám nejčastěji způsobí potíže s trávicím traktem, ale hrozí také vznik nádorových onemocnění.“
Naopak kontrolovaná, nenárazová konzumace přiměřeného množství kvalitního alkoholického nápoje působí jako prevence na cévně-srdeční systém velmi příznivě. Tento fakt je podložen výsledky mnoha klinických studií. Umírnění konzumenti alkoholu jsou na tom, co se týče ochrany kardiovaskulárního systému, lépe než abstinenti! A to jak jedinci zdraví, tak kardiaci. Například je v menší míře postihují srdeční infarkty zaviněné ucpáním srdečních tepen apod.
Alkoholické nápoje mají menší či větší obsah prospěšných látek – antioxidantů, vitamínů, minerálů, etylalkoholu atd., které mají obzvlášť v synergickém efektu pozitivní účinek v prevenci některých nemocí a při zpomalování jejich vývoje.
Na nejvyšším stupni vítězů v „závodě“ o nejvhodnější druh alkoholu stojí dle většiny lékařů víno. Již Plútarchos prohlásil: „Víno je mezi nápoji nejušlechtilejší, mezi léky nejchutnější a mezi pokrmy nejpříjemnější.“
Kromě alkoholu obsahuje řadu fenolů – antioxidantů. V červeném víně je jich více než ve víně bílém, v němž ale zase naleznete vyšší obsah antioxidačního enzymu katalázy.
Antioxidanty vážou molekulární kyslík a pomáhají redukovat tvorbu okysličeného lipoproteinu, který je hlavní příčinou kornatění tepen a vzniku trombóz.
Jeden z nejzajímavějších fenolů – resveratrol – tzv. vychytává volné radikály a brání organismus před jejich ničivými účinky, prokazatelně snižuje hladinu škodlivé složky LDL cholesterolu, a nenajdeme ho v žádné jiné potravině.
Důležitým kritériem, které by mělo být podle lékařů uvedeno na každé etiketě vína, je proto zejména množství resveratrolu. To bývá i u stejného vína ze stejné oblasti každý rok jiné. Obsah se může lišit až desetinásobně.
Velké Žernoseky 1.8–3.5
Roudnice nad Labem 6.3–9.1
Most 1.8–3.6
Mikulov 1.3–1.5
Velké Pavlovice 1.2–4.0
Strážnice 4.9
Znojmo 2.3–3.3
Brno 2.6
Pivo zaujímá v pomyslném závodě vhodnosti konzumace alkoholických nápojů stříbrnou příčku. Obsahuje bílkoviny, vitamíny, biogenní prvky a ionty, jsou v něm přítomny všechny vitamíny skupiny B, stopové prvky a minerály – především hořčík, draslík, fosfor, chlorid, křemík, zinek a balastní látky, podporující trávení.
Pozitivum tohoto nápoje spočívá především v příznivém vlivu na hladinu vysokodensitního, tzv. HDL cholesterolu, v krvi, který působí proti kornatění tepen.
Pivo též podporuje krevní oběh a napomáhá snižování vysokého krevního tlaku. Nejvhodnější variantou je z hlediska lékařů kvalitní ležák s alkalickým pH, tedy pivo vyrobené převážně z ječných sladů s obsahem 11 až 12 % hm.
Oproti předchozím nápojům obsahují největší poměrné množství alkoholu. Tyto nápoje působí pozitivně především na cévní stěny, jelikož mají krátkodobé vazodilatační účinky – rozšiřují cévy a brání srážlivosti krve.
„Definovat u alkoholu pojem „přiměřené množství“ je však o něco složitější. Všeobecná doporučení jsou problematická a jednotliví lékaři a pacienti by měli vzít velkou dávku zodpovědnosti do svých rukou. Kardiaci musí navíc zohlednit svou konkrétní medikaci. Alkohol je zkrátka pro lidský organismus dobrým sluhou, ale špatným pánem. Jen na nás samotných je, jakou roli mu určíme,“ dodává MUDr. Jiří Táborský.
Etylalkohol se v těle vstřebává ze zažívacího traktu do jater, kde se metabolizuje – pomocí enzymů se rozkládá na jednodušší a pro tělo méně škodlivé látky. Enzymů, které se na tomto procesu podílejí, je víc, ale jedním z nevýznamnějších je alkoholhydrogenáza. A zřejmě díky menšímu množství právě tohoto enzymu v těle ženy mají příslušnice něžného pohlaví nižší toleranci k alkoholu než muži.
Optimální množství vína pro zdravého jedince s optimálním BMI
Muž 3–4 dcl vína denně, 3–5 x v týdnu
Žena 2–3 dcl vína denně, 3–5 x v týdnu
Optimální množství piva pro zdravého jedince
*Ženy 0,2 l – 0,4 l piva denně, 3–4 x v týdnu
Muži 0,3l – 1 l piva denně, 3–4 x v týdnu
Optimální množství destilátu pro zdravého jedince
Ženy 2 cl – 4 cl denně, 3 x v týdnu
Muži 3 cl – 5 cl denně, 3 x v týdnu
(Zdroj: Žena.cz)
Chrání před rakovinou, posiluje mozek, účinně pomáhá proti nespavosti, chrání před zubním kazem, pomáhá proti hluchotě. Pozitivní vliv na zdraví lze přičíst na vrub látce resveratrol, která se nachází ve slupce a jadérkách hroznového vína. Antioxidant salicylát blahodárně působí na chloupky ve vnitřním uchu, které jsou nezbytné pro dobrý sluch. Podle amerických vědců navíc sklenka červeného bystří intelekt. Chemické látky v hroznovém vínu blokují korozivní bakterie, čímž chrání před zubním kazem. Díky melatoninu se tělu lépe usíná.
Snižuje hladinu cholesterolu, prospívá plicím, působí protizánětlivě. Hrozny bílého vína obsahují tyrosol a hydroxytyrosol, které snižují cholesterol. Antioxidanty chrání před škodlivými molekulami, které mohou poškodit plicní tkáně. Bílým vínem by neměli pohrdnout lidé trpící artritidou – potlačuje záněty a snižuje bolest.
Obsahuje vitaminy a cenné minerály, které chrání srdce a kosti, a vlákninu. Půllitr piva v sobě skrývá víc než jednu čtvrtinu doporučené denní dávky vitaminu B, který brání růstu homocysteinu – látky způsobující nemoci srdce. V pivu je také bór potřebný pro zdravé kosti. Díky tomu, že je zlatavý mok chudý na vápník a bohatý na magnezium, snižuje vznik ledvinových kamenů (o 40 %).
Je protizánětlivý, močopudný. Destiluje se z čistého alkoholu, proto po něm druhý den tolik nebolí hlava. Vyrábí se z jalovce, bobule, která má močopudné účinky a v přírodní medicíně slouží k léčbě ledvin, žlučníkových kamenů. Gin má také protizánětlivé účinky.
Chrání před infarktem a krevními sraženinami. Jako destilát červeného vína obsahuje brandy vysoké množství antioxidantů, které chrání před škodlivými volnými radikály. Ve 30 ml je tolik antioxidantů jako v denní doporučené dávce vitaminu C. Pravidelné pití brandy pomáhá podobně jako aspirin chránit před infarktem a krevními sraženinami.
Chrání před poraněními mozku… Myši, do kterých vědci nalili šampaňské, dokázaly snáze čelit poraněním mozku.
Je účinné proti rakovině… Irský likér se vyrábí z whisky obsahující kyselinu ellagovou. Ta likviduje rakovinotvorné buňky, aniž by jakkoliv škodila buňkám zdravým…
Stejně jako můžeme dlouze psát o pozitivních účincích alkoholických nápojů na lidské zdraví, můžeme psát i o těch negativních. Nadměrná konzumace alkoholu tak například poškozuje játra, která alkohol odbourávají.
Játra jsou důležitým orgánem v lidském těle. Neutralizují jedy a jiné škodlivé látky, zajišťují energetickou látkovou výměnu, udržují hladinu cukru v krvi a podílí se na metabolismu živin. Selhání jaterních funkcí je život ohrožující stav, proto je nutné věnovat játrům dostatečnou péči.
Mezi doplňky stravy je řada produktů s prospěšnými látkami, které mají mít pozitivní vliv na funkci jater.
Zpravidla se jedná o produkty, které obsahují přírodní výtažky z bylin, jako jsou ostropestřec mariánský, šalvěj lékařská nebo šišák bajkalský…
… apod.
Zdroj: web ekomarket.cz/content/131-chcete-byt-zdravi-pijte-alkohol
Velikonoční pomlázku bez čokoládových zajíčků či vajíček si nejspíš dokáže představit jen málokdo. Není však všechno zlato, co se třpytí a pod krásně…
víceVíme, co obsahují různé vitamíny, doplňky, bylinky a jiné zdravé potraviny, které konzumujeme? Když si je v obchodě kupujeme, automaticky…
víceV poslední době se zázvor používá všude na světě. V některých situacích může jít o nebezpečnou ingredienci. Místo zázvoru můžete použít papriku.
víceFluorid sodný se řadí mezi neurotoxiny, stejně jako arsen, olovo, nebo rtuť. Zde je šest způsobů, jak fluorid z těla vyplavit.
víceŽivotní styl adolescentů a případné dopady na jejich zdraví se rozhodli prozkoumat australští vědci. Zjistili, že v některých případech může dojít k…
víceV současnosti se stále více lidí navrací k přírodě, u níž hledají přirozenou pomoc od nejrůznějších zdravotních neduhů. Odvarem z meduňky nahrazují…
víceVitamín D je skutečným elixírem života. Chrání nás před závažnými nemocemi a naplňuje novou energií. A tím prospívá i naší duši. To, že potřebujeme…
víceBílkoviny jsou pro tělo člověka jedním z nejdůležitějších stavebních prvků. Protože jich potřebujeme poměrně velké množství, nemusí být vždy lehké…
víceZelená řasa Chlorella pyrenoidosa patří k nejvíce oblíbeným přípravkům na trhu s doplňky stravy. Patří do stejnojmenné čeledi Chlorellaceae. Obsahuje…
víceJistě jste nejednou naplnili PET láhev a před tím jste ji neumyli. Vždyť byla přeci jen od vody, tak co by s ní mohlo být? Než to znovu uděláte,…
víceAtopický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže, ke kterému dochází na základě mozaiky mnoha faktorů.
vícePři vzniku mnoha běžných zdravotních potíží jako například u nervozity, padání vlasů, akné, nachlazení, únavy, ale i u vážných onemocnění jako je…
víceTaky jste si všimli, že stále více lidí hlásí různé formy intolerance nebo alergie na pšenici, resp. lepek? Jak se stalo, že plodina, která byla…
víceTaké milujete banány? Potom se vám už určitě stalo, že jste si dali přezrálý banán, který na sobě již měl tmavé skvrny. Co to pro nás znamená a jaký…
víceVětšina dětí vyčerpá polovinu své denní dávky cukru hned u snídaně. Není divu, že pak trpí cukrovkou a onemocněním jater.
víceKaramel je velmi oblíbená surovina, která se používá v celé řadě receptů nebo na dozdobení dezertů.
víceSprávné stravovací návyky získává člověk již v dětství. Pokud chcete, aby vaše dítě jedlo to, co je pro jeho vývin nejvhodnější, a pokud ctíte…
víceDuben znamená pro přírodu ohromné změny. Většina stromů a keřů začíná pučet a vyhání nové výhonky, ze země vyrážejí svěží rostlinky. V zahradách…
víceGeneticky modifikované potraviny jsou potraviny, které jsou vyrobeny z geneticky modifikovaných organismů. Tyto organismy jsou výsledkem laboratorní…
víceVětšina z nás vyrůstala ve víře, že kravské mléko je zdravé a když ho nebudeme pít dostatek, tak naše kosti budou oslabené a začnou se rozpadat.
víceNikdo netouží se s ní v životě vyrovnávat. Jak se projeví u člověka zápolícího s dlouhotrvající neznámou bolestí? Stále mu teče z nosu, střevo…
víceInstantní káva byla poprvé vytvořena kolem roku 1770 ve Velké Británii a ve velkém se začala na trh dostávat na začátku 20. století. Instantní káva v…
víceKaždý rok se v Česku otráví houbami několik set lidí. Naštěstí je většina otrav lehkých a skončí nevolností a zvracením. Jedovaté houby ale mohou i…
víceZa horkých letních dnů mnohokrát slyšíme kolik lidí podlehlo následkům veder a hlavně stále stejné fráze o dodržování pitného režimu. Věřte, nejsou…
víceAlkohol k Silvestru patří. Jak to ale udělat, abychom se neprobudili s těžkou kocovinou a neměli našlápnuto k onemocnění jater? Nejrozumnější je…
vícePřechod k rostlinné stravě, konec plýtvání potravinami, méně průmyslových hnojiv. To vše je podle dosud nejpodrobnější studie o dopadech produkce…
víceVeganství a vegetariánství je v poslední době ohromný trend. Jak si můžete všímat v médiích, celebrity se vzdávají konzumace masa a dokonce i…
víceKřečové žíly jsou nepříjemným zdravotním problémem, který postihuje nejen ženy, ale i muže. Jejich vznik se nedá do jisté míry ovlivnit, je to totiž…
víceGumoví medvídci. Kdo by je neznal! Jsou tak dobří, sladcí, měkoučcí… a plní ropy. Ano, bohužel je tomu tak. Koncerny, vyrábějící pamlsky pro děti i…
víceJděte do vaší kuchyně a zkontrolujte si pánve. Pokud na některé z nich najdete označení PFAS, tyto pánve raději hned vyhoďte.
víceNa začátek si popíšeme ketonovou dietu, která se také stává stále populárnější po celém světě. Ketonová dieta patří mezi náročnější diety a to z…
víceKvěten je často označován jako měsíc lásky a symbolem lásky je srdce. Srdce je však také nejdůležitějším orgánem krevního oběhu a souvisí i s…
víceAlobal je v našich domácnostech poměrně běžnou součástí kuchyní. Kromě pečení se často používá i na prodlužování trvanlivosti potravin tím, že se do…
víceNechcete si dovolenou zkazit průjmem? Rizika zažívacích potíží minimalizovat lze.
vícePrůjem nebo dokonce salmonelóza, i takové nepříjemnosti si můžete přivodit letním mlsáním. Zvlášť nebezpečné je maso, vejce, ale i majonéza nebo…
vícePříprava vašich jídel v mikrovlnce může mít na potraviny různé, i negativní účinky, a určitě je vhodné neužívat mikrovlnné trouby příliš často…
víceMinerály sice představují pouze asi 3% naší váhy, přesto jsou ale pro správné fungování těla naprosto nepostradatelné. Bohužel si mnoho lidí stále…
víceČeši si oblíbili rozpustnou kávu a mnozí si kupují rovnou hotovou porci s cukrem a smetanou. Káva však kupodivu není hlavní složkou sáčků. V případě…
víceĆesko čeká nejstudenější týden zimy. Teploty od neděle klesnou až k -15 °C a i přes den budou hluboko pod nulou. Podívejte se na následující tipy a…
víceJe rok 2017 a v médiích se neustále opakuje jedna velká lež: Cholesterol je hlavní rizikový faktor nemocí srdce a cév, často s přihlouplými…
víceSycená, s bublinkama nebo perlivá. Přívlastků pro vodu s přidaným oxidem uhličitým máme několik. Stejně jako existuje několik tvrzení o tom, co může…
víceV létě se hubne nejlépe! Tělo nemá potřebu si nic ukládat na horší časy, čerstvá zelenina a ovoce jsou na dosah.
víceKterý z jedů na zemi je nejnebezpečnější? Někdo řekne, že některý z hadích jedů, jiný uvede jed škorpióna a někoho napadne jed pavoučí. Všichni budou…
vícePodívejte se jak vypadá prý bezpečná přísada do potravin. Označují ji číslem E621 a přidává se do velkého množství nejen potravin, ale i vařených…
víceUrčitě jste již slyšeli o mnoha zdravotních přínosech zázvoru při léčbě různých onemocnění a zdravotních problémů.
víceSprávné zásady stravování na cestách se označují jako tzv. „opatření cestovní medicíny“. Během poznávání života, lidí a přírody v různých zemích…
víceVe světě jsou používány různé druhy octů; odlišují se chutí i vůní, ale všechny se mohou pyšnit širokými léčivými účinky. Dnes si povíme o některých…
víceTo, že káva má pro většinu lidí stimulační účinek, není nic nového. Ostatně je vidět po ránu v ulicích a ve veřejné dopravě hodně lidí, co si nesou…
víceAni při sebelepší péči o chrup se mnohdy nelze vyhnout mírnému zabarvení zubů. To ovlivňuje řada faktorů – od genetických dispozic přes konzumaci…
víceV nové studii publikované v deníku Public Library of Science (PLOS), výzkumníci zdůrazňují, že existuje dostatek důkazů, že fragmenty DNA nesou celé…
víceO jablečném octu jste pravděpodobně už někdy slyšeli. V posledních letech je snaha detoxikovat lidský organismus přírodní cestou na prvním místě.
vícePod pojmem racionální výživa si každý představíme podobné věci, ale jistě ne totožné. Jak jste na tom s konzumací racio rýžových chlebíčků vy a vaše…
víceBlíží se Velikonoce a s tím spojené koledování, návštěvy u známých, procházky v probouzející se přírodě, výlety, ale také nakupování většího množství…
víceLidé s vysokým krevním tlakem a srdečním onemocněním by si měli dát pozor na přejídání, přemíru alkoholu i stres. Výzkumy potvrdily, že o Vánocích je…
víceVědci zkoumali, jak v mužích probudit vášeň bez toho, aby pánové museli užívat chemické tablety a povzbuzovače. Řešení našli v největším hříšném…
víceZnáte to, uvaříte si čaj nebo kávu a v konvici zůstane trocha vody. Nevylijete jí, ale později, když potřebujete, k ní jen vodu přilijete a vaříte…
víceJe vědecky dokázáno, že hrst ořechů či semen denně má na lidský organismus pozitivní účinky. Ořechy a semena jsou skvělá, obsahují zdravé tuky,…
víceMnoho lidí, kteří se rozhodli dodržovat zdravou výživu, přestali jíst maso nebo vejce ve snaze zlepšit své stravovací návyky a začali místo toho jíst…
vícePokud žena užívá antikoncepci, měla by si dát pozor na konzumaci grapefruitu. Grapefruity mohou být ve spojení s pilulkami nebezpečné!
víceLidé, kteří holdují jídlům „s sebou”, konzumují spolu s ním enormní množství jedovatých látek. Ukázala to analýza moči, podle níž měli den poté v…
vícePříroda nám poskytuje vše, co potřebujeme proto, abychom si udrželi dobré zdraví. Patří mezi to i ovoce, které je stejně sladké jako různé sladkosti,…
víceSalmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobuje ho bakterie Salmonela, která se do těla dostává ústy (z potravy, nádobí, špinavých…
víceKari, rozmarýn, skořice, chilli papričky, zázvor, bazalka a kmín. Představujeme vám koření, které nejenže dochutí pokrmy, ale ještě funguje jako…
víceMSG (monosodium Glutamate), E621 či rostlinný nebo bílkovinný hydrolyzát. Pod všemi těmito názvy se skrývá starý známý glutaman sodný.
víceZatímco spousta z vás už jistě slzovku vyzkoušela, já jsem se k ní dostala až nedávno. Dnes už je k dostání nejen zrno samotné, ale také mouka, takže…
víceJeho význam spočívá v tom, že společně s draslíkem se podílí na kontrole rovnovážného hospodaření s vodou v organismu, vedení nervových vzruchů,…
víceStřevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a…
víceSušené ovoce je skvělou alternativou za solené čipsy či arašídy, dokáže nahradit sladké cukroví či čokoládu. Usušené plody si zachovávají až 80 %…
více„Zapomněla jsi ji osolit?“ ohrnuje nad babiččinou polívkou nos notně zakulacený Pepíček. Otočí oči v sloup a už se mu před nimi vznáší pěkně…
víceDívali jste se někdy na složení většiny ledových čajů? Už na první pohled je jasné, že vás toho moc ze skutečného čaje nečeká, zato hodně cukru a…
víceVánoce se blíží a s nimi přichází období přejídání, kdy zvyšujeme příjem kalorií někdy až třikrát, jen proto, že nedokážeme odolat sladkému cukroví…
víceTrpíte pocity únavy, vyčerpání? Vstáváte ráno nevyspalí, neodpočatí? Bolí vás klouby? Máte vysoký krevní tlak? Máte potíže s plodností? Důvod může…
víceSpousta z nás je zvyklých ohřívat si jídlo, které zbylo, a jíst jej i podruhé či potřetí. Existují jídla, která po ohřátí lze konzumovat, ale…
víceDnes lidé, kteří nejsou vysloveně věřící, na Velikonocích spíš než náboženskou tradici oceňují nějaký ten den volna navíc, vyšší teploty, vykukující…
víceO příznivém působení vína na lidský organismus věděli již staří Řekové a Egypťané.
víceVláknina nemá téměř žádnou výživovou hodnotu, ale přesto je velmi důležitá v udržování dobrého zdravotního stavu. Nedostatek vlákniny může vést k…
víceKdo by neměl rád mikrovlnky? Jsou rychlé, jednoduché a vaření s nimi je pro každého nadmíru pohodlné.
víceKdo by neměl rád mikrovlnky? Jsou rychlé, jednoduché a vaření s nimi je pro každého nadmíru pohodlné.
víceNěkteré tekutiny se s léky doslova nesnesou. Berete léky a zapíjíte je tím, co máte zrovna po ruce? Nemusí to být vždy dobrá volba. Některé nápoje…
vícePodle pravidel čínského pentagramu mají v září vrchol své činnosti slinivka a slezina. Proto často slýcháme, že je to těžké období tzv. "žaludkářů".…
víceBrambory chutnají výborně, ale zároveň jsou cenným zdrojem vitamínů a minerálů, což lze využít nejen v kuchyni, ale také při péči o pleť i vlasy.…
víceV případě, že cestujete do jakékoliv destinace, doporučujeme vám konzultovat zdravotní rizika a možné hrozby u odborníků na zdravotní péči pro…
víceAsi se budete divit, ale problémy se stresem a psychikou dnes ovlivňují více lidí než si myslíte. Například jen v USA dnes již přes 70% lidí užívá…
víceVitamín C, odborně kyselina askorbová, patří snad k nejznámějším vitamínům, ale i k nejznámějším přírodním látkám vůbec. Je všeobecně znám jako látka…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz