REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Bez déčka to nejde!!

7/4

Vitamín D je skutečným elixírem života. Chrání nás před závažnými nemocemi a naplňuje novou energií. A tím prospívá i naší duši. To, že potřebujeme vitamíny, minerály a stopové prvky v jistém vyváženém koktejlu, je dávno známá věc. Co ale právě teď vědci zjišťují o jednom zcela speciálním vitamínu, je k nevíře.

 

O vitamínu D se „rojí“ nové, samé pozitivní zprávy. Ze všech vitamínů skýtá našemu tělu tu nejkomplexnější ochranu. Devadesát procent žen v populaci ovšem nemá vitamínu D v krvi dostatek. Prvním důsledkem je, že se cítíme unavené a sklíčené. Obávaná zimní deprese je způsobená často spíš nedostatkem vitamínu D než nějakými zásadními duševními obtížemi. A to může snadno odhalit praktický lékař. Zajistit postačující přísun vitamínu D potom už není nijak těžké. Tělo i psychika se budou cítit jako v bavlnce.

Rozradostní

Nejvíce vitamínu D se vytváří v kůži. K tomu je zapotřebí UV sluneční záření. Současné studie ukázaly, že čím více vitamínu D kůže vytvoří, tím lepší máme náladu. Proč je tomu tak? Tato životně důležitá látka podporuje tvorbu hormonů štěstí, serotonin. Vitamín D je proto přírodním léčivým prostředkem na výkyvy nálady.

Posílí

Bez vitamínu D bychom se nemohli hýbat. Svaly tento vitamín potřebují, aby se mohly stáhnout a vůbec vyvinout nějakou sílu. Také svalový růst by nebyl bez tohoto všemocného vitamínu možný. Lidský organismus ho potřebuje, aby mohl vytvářet speciální bílkovinné látky, z nichž vznikají svalové buňky.

Zeštíhlí

Nedávno realizovaná americká studie ukázala: S dostatkem vitamínu D jsme daleko efektivněji schopni hubnout. vědci se domnívají, že tato látka napomáhá optimálnímu průběhu metabolismu cukrů a tuků. Účastníci studie spálili tím víc kalorií, čím víc vitamínu D měli v krvi. A další dobrá zpráva: Vitamín D „rozpouští“ především obzvlášť nezdravý tuk v partii břicha.

Obrňuje nervy

Vitamín D řídí koncentraci vápníku v krvi. To je nutné nejen proto, abychom měli silné kosti, ale také pro nervy, konkrétně pro přenos nervových signálů. To znamená, že pouze s dostatečným množstvím vitamínu D může přenos fungovat tak, jak má. Naše pohyby jsou mrštné, jsme koncentrovanější a lépe zacházíme s všudypřítomným stresem. Jsme obrněnější.

Chrání před nemocemi

Rakovina: Vitamín D brání nekontrolovatelnému dělení buněk. U maligních buněk zpomaluje jejich růst. A pokud už nádor vznikl, zabraňuje tvorbě cév, které ho zásobují krví. Vitamín D také narušuje šíření nádoru (vznik metastáz). Tato účinná ochrana byla například prokázána u rakoviny prsu, štítné žlázy, děložního hrdla, žaludku a střev.

Cukrovka: Vitamín D umožňuje, aby buňky dobře přijímaly cukr coby zdroj energie. Tím reguluje hladinu cukru v krvi a dokáže snížit riziko této choroby až o 80 %.

Infarkt: Na vitamín D reagují rovněž naše cévy. Vitamín je udržuje pružné a jejich vnitřní stěny chrání před záněty. Umí rovněž zlepšovat průtok krve. Díky tomu nedochází k zanášení cév a příliš vysokému tlaku, vitamín D proto snižuje riziko infarktu.

Kolik vitamínu D potřebujeme?

Z kůže: Odborníci nazývají vitamín D také „slunečním vitamínem“, neboť 90 % vytváří kůže, stačí vyjít na denní světlo. Rozhodující je přitom UV záření, které dokonce proniká silnými vrstvami mračen. To konkrétně znamená, že v zájmu optimálního „zásobení sluníčkem“ bychom měli na podzim a v zimě strávit minimálně 30 minut denně na denním světle. Nehledě na to, že je třeba zataženo.

Ze stravy: Nejlepším „dodavatelem“ vitamínu D jsou losos, sleď, makrela, rybí játra (především tresčí), houby, avokádo, banány, mléko, sýry, vejce, kakao, obilné klíčky. Pokud těmto potravinám moc „nefandíte“, ani se nedostanete dostatečně na denní světlo, doporučují lékaři užívat kapsle s vitamínem D či rybí tuk (lékárna). Starší lidé by měli užívat vitamín D jako doplněk stravy. Důležité je dodržovat doporučené dávkování, aby se neukládalo příliš mnoho vápníku.

Pozor na předávkování!

Vitamín D je tělu prospěšný a potřebný, ale s jedním upozorněním. Vitamínem D ve formě potravních doplňků nebo v kapslích se lze předávkovat, na rozdíl od vitamínu D v potravě! V ní se totiž vyskytuje ve formě provitamínu, jehož nadbytek se z organismu vyloučí. Při předávkování hrozí poškození ledvin (nefrokalcinóza), proto dbejte na dávkování vitamínu přesně podle návodu!

Znamená to tedy

Vitamín D se vyskytuje ve 2 chemicky zcela odlišných formách. Vitamín D3 se tvoří přirozenou cestou v lidském těle a těle zvířat (především ryb) a ukládá se v játrech. Vitamín D2 se vyrábí uměle v laboratoři a používá se k obohacení potravin a k výrobě farmaceutických preparátů (potravin. doplňků).

Když se vystavíme denně slunečním paprskům (stačí i minuta), nemusíme tělu už dodávat „déčko“ v pilulkách. Při pošmourném počasí si dejte hodinovou procházku. Pouze v oblastech, kde slunce nesvítí celé měsíce, doplňujte vitamín potravinovými doplňky. Denní potřeba je u dětí 10 mikrogramů a u dospělých je to maximálně 2,5 mikrogramů.

Při nedostatku vitamínu D měknou kosti a deformují se, neboť neunesou tíhu těla. Tato nemoc se jmenuje rachitida (křivice). V padesátých a šedesátých letech minulého století bylo módní obohacovat potraviny pro děti vitamínem D, což mělo za následek předávkování se zvápenatěním ledvin a srdce. Dávka 4x převyšující denní potřebu je už toxická. Buďte opatrní a zkuste tento poklad načerpávat do organismu hlavně ze slunce a zdravé stravy.

 

Zdroj: http://apostol.webnode.cz/vitamin-d/


Další články

Klebsiella

19/10

Klebsiella je rod gramnegativních bakterií z čeledi enterobacteriaceae. Na rozdíl od většiny příslušníků této čeledi jsou klebsielly nepohyblivé…

více

Těhule, pozor na pády a úrazy. Jak udržet bříško v bezpečí?

17/10

Miminko si vesele plave ve svém luxusním apartmá maminčina bříška, chráněné polštářem z plodové vody a děložní stěnou. I tak ale máte pocit, že…

více

Třezalka tečkovaná - pomáhá více nežli antidepresiva

15/10

Třezalka tečkovaná, latinským názvem Hypericum perforatum, je vesele žlutá rostlinka vyskytující se na slunných místech.

více

Jak si nesežrat planetu? Musíme jíst méně masa, jinak hrozí…

12/10

Přechod k rostlinné stravě, konec plýtvání potravinami, méně průmyslových hnojiv. To vše je podle dosud nejpodrobnější studie o dopadech produkce…

více

Otoky nohou

10/10

V případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru