REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Letní průjmy: Jak vychytat rizika a nejlépe raději vůbec "neběhat"?

17/8

Nechcete si dovolenou zkazit průjmem? Rizika zažívacích potíží minimalizovat lze.

 

Základem je bezpečné jídlo a pití, dodržování hygieny a rovnováha mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi ve střevech. Co vše prevence obnáší?

Je jasné, že když v horkých dnech sníme něco špatného, průšvih v podobě střevních potíží je na světě. Jenže akutní průjem způsobují také viry nebo bakterie, které napadají trávicí systém. A je jedno, jestli jste na dovolené u moře nebo u rybníka na chalupě. Rodinnou lékárničku proto pro jistotu vybavte probiotiky, na cesty jsou ideální kapky v tubě, které ani nemusíte dávat do ledničky.

Hygiena především

Před jídlem, po návštěvě toalety a po příchodu zvenku se myjí ruce. Nejíme a neolizujeme nemyté či neloupané ovoce a zeleninu. Platí to bez výjimky, tedy i pro meloun, když ho vykusujeme ze zelené slupky, nebo pro plátek citronu ve sklenici s pitnou vodou.

Pozor na maso!

Vyhýbejte se jídlům, u kterých nemáte jistotu, že jsou čerstvá a nezávadná. Častou příčinou prázdninových průjmů bývá třeba zkažené nebo nedostatečně tepelně zpracované maso. Průjem z jídla může klidně přijít i po grilování na zahradě. V létě také raději nekonzumujte syrové či polosyrové pokrmy z masa a vajec.

Voda jen kvalitní

Pokud nechcete ani na dovolené v Česku riskovat zažívací potíže, raději nepijte kohoutkovou vodu z nevyzkoušeného zdroje a kupujte vodu balenou, v zahraničí pak v každém případě. Zapomeňte i na kostky ledu v nápojích, i ty mohou být zdrojem střevní nákazy.

Imunita sídlí v břiše

Zažívací potíže mohou propuknout i kvůli oslabení organismu například v důsledku vysokých letních teplot či nervozity ze změny prostředí. Odborníci proto doporučují posílit na léto odolnost trávicího traktu užíváním probiotik, ta fungují i jako prevence zažívacích a střevních obtíží.

 

Zdroj: https://sip.denik.cz


Další články

Brambory!

18/2

Britští vědci označili produkt nejbohatší na vitamíny. A je to úžasné! Staly se jím brambory, které mnozí současné odborníci posuzovali za jednu…

více

Chřipku je třeba léčit jinak než virózu! Víte jak?

15/2

Bolest svalů, bolest hlavy, vysoká teplota? Nebo naopak rýma, kašel, na teploměru 37,5 °C? V prvním případě máte spíše opravdovou chřipku, v druhém…

více

Jak potěšit na Valentýna? Vyznáním lásky i dárkem

13/2

Vyznejte svou lásku a zkuste najít originální dárek. I obyčejná čokoláda dokáže zázraky.

více

Tichý zabiják miluje sůl

11/2

„Zapomněla jsi ji osolit?“ ohrnuje nad babiččinou polívkou nos notně zakulacený Pepíček. Otočí oči v sloup a už se mu před nimi vznáší pěkně…

více

Bolesti kolem pupku

10/2

Bolesti kolem pupku jsou časté obtíže, způsobené celou řadou nemocí. Bolesti kolem pupku mohou být způsobeny žaludečním vředem či zánětem žaludku,…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru