REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Letní průjmy: Jak vychytat rizika a nejlépe raději vůbec "neběhat"?

17/8

Nechcete si dovolenou zkazit průjmem? Rizika zažívacích potíží minimalizovat lze.

 

Základem je bezpečné jídlo a pití, dodržování hygieny a rovnováha mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi ve střevech. Co vše prevence obnáší?

Je jasné, že když v horkých dnech sníme něco špatného, průšvih v podobě střevních potíží je na světě. Jenže akutní průjem způsobují také viry nebo bakterie, které napadají trávicí systém. A je jedno, jestli jste na dovolené u moře nebo u rybníka na chalupě. Rodinnou lékárničku proto pro jistotu vybavte probiotiky, na cesty jsou ideální kapky v tubě, které ani nemusíte dávat do ledničky.

Hygiena především

Před jídlem, po návštěvě toalety a po příchodu zvenku se myjí ruce. Nejíme a neolizujeme nemyté či neloupané ovoce a zeleninu. Platí to bez výjimky, tedy i pro meloun, když ho vykusujeme ze zelené slupky, nebo pro plátek citronu ve sklenici s pitnou vodou.

Pozor na maso!

Vyhýbejte se jídlům, u kterých nemáte jistotu, že jsou čerstvá a nezávadná. Častou příčinou prázdninových průjmů bývá třeba zkažené nebo nedostatečně tepelně zpracované maso. Průjem z jídla může klidně přijít i po grilování na zahradě. V létě také raději nekonzumujte syrové či polosyrové pokrmy z masa a vajec.

Voda jen kvalitní

Pokud nechcete ani na dovolené v Česku riskovat zažívací potíže, raději nepijte kohoutkovou vodu z nevyzkoušeného zdroje a kupujte vodu balenou, v zahraničí pak v každém případě. Zapomeňte i na kostky ledu v nápojích, i ty mohou být zdrojem střevní nákazy.

Imunita sídlí v břiše

Zažívací potíže mohou propuknout i kvůli oslabení organismu například v důsledku vysokých letních teplot či nervozity ze změny prostředí. Odborníci proto doporučují posílit na léto odolnost trávicího traktu užíváním probiotik, ta fungují i jako prevence zažívacích a střevních obtíží.

 

Zdroj: https://sip.denik.cz


Další články

Farmaceut: Doplňky stravy jsou vhodné jen pro zdravé,…

12/12

Z médií se na nás valí reklamy o prospěšnosti doplňků stravy na erekci, křečové žíly i hubnutí. Ale jak to ve skutečnosti je? „Pokud se jedná o…

více

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

11/12

Pravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…

více

Klinický obraz nemoci dnešní doby

9/12

Podle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.

více

Je domácí mazlíček pro nemocného s rakovinou přínosem, nebo…

5/12

Psi, kočky a další zvířata pomáhají mnoha lidem v boji se zákeřnou nemocí. Bohužel jsou nejen věrnými přáteli, ale mohou být i přenašeči chorob, což…

více

Adventní věnec podle tradice: Co která svíčka znamená a jak…

4/12

V neděli byl počátek adventu a s ním i zapálení první svíčky v krásném věnci. Víte ale, kde se tato tradice vlastně vzala, co znamenají jednotlivé…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru