REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Letní průjmy: Jak vychytat rizika a nejlépe raději vůbec "neběhat"?

17/8

Nechcete si dovolenou zkazit průjmem? Rizika zažívacích potíží minimalizovat lze.

 

Základem je bezpečné jídlo a pití, dodržování hygieny a rovnováha mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi ve střevech. Co vše prevence obnáší?

Je jasné, že když v horkých dnech sníme něco špatného, průšvih v podobě střevních potíží je na světě. Jenže akutní průjem způsobují také viry nebo bakterie, které napadají trávicí systém. A je jedno, jestli jste na dovolené u moře nebo u rybníka na chalupě. Rodinnou lékárničku proto pro jistotu vybavte probiotiky, na cesty jsou ideální kapky v tubě, které ani nemusíte dávat do ledničky.

Hygiena především

Před jídlem, po návštěvě toalety a po příchodu zvenku se myjí ruce. Nejíme a neolizujeme nemyté či neloupané ovoce a zeleninu. Platí to bez výjimky, tedy i pro meloun, když ho vykusujeme ze zelené slupky, nebo pro plátek citronu ve sklenici s pitnou vodou.

Pozor na maso!

Vyhýbejte se jídlům, u kterých nemáte jistotu, že jsou čerstvá a nezávadná. Častou příčinou prázdninových průjmů bývá třeba zkažené nebo nedostatečně tepelně zpracované maso. Průjem z jídla může klidně přijít i po grilování na zahradě. V létě také raději nekonzumujte syrové či polosyrové pokrmy z masa a vajec.

Voda jen kvalitní

Pokud nechcete ani na dovolené v Česku riskovat zažívací potíže, raději nepijte kohoutkovou vodu z nevyzkoušeného zdroje a kupujte vodu balenou, v zahraničí pak v každém případě. Zapomeňte i na kostky ledu v nápojích, i ty mohou být zdrojem střevní nákazy.

Imunita sídlí v břiše

Zažívací potíže mohou propuknout i kvůli oslabení organismu například v důsledku vysokých letních teplot či nervozity ze změny prostředí. Odborníci proto doporučují posílit na léto odolnost trávicího traktu užíváním probiotik, ta fungují i jako prevence zažívacích a střevních obtíží.

 

Zdroj: https://sip.denik.cz


Další články

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč,…

22/5

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou kognitivní poruchou. Vědci z výzkumné…

více

Studie: Vysoušeče rukou vyfukují fekální bakterie

20/5

Nedávno publikovaná studie ukázala, že vysoušeče rukou na veřejných toaletách foukají na lidi bakterie z výkalů.

více

Jednoduchý trik, který vás za okamžik zbaví úzkosti, smutku…

17/5

Všichni jsme už slyšeli o akupunktuře a o tom, jak se úspěšně používá ke zmírňování traumat, bolesti, nemocí a stresu.

více

Školní fobie

15/5

Školní fobie, vyhýbání se škole, odmítání chodit do školy. To všechno jsou termíny, kterými můžeme popsat úzkost dítěte, které má nepřiměřený a…

více

8 věcí, které vám vlasy prozradí o vašem zdraví

13/5

Nejenom ženy, ale i muži se snaží udržet si zdravé a bohaté vlasy. Při péči o ně si kolikrát ani nevšimneme známek zdravotních problémů. Některé…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru