Minerály sice představují pouze asi 3% naší váhy, přesto jsou ale pro správné fungování těla naprosto nepostradatelné. Bohužel si mnoho lidí stále neuvědomuje jejich důležitost pro náš organismus a to i přes to, že dlouhodobý nedostatek minerálů může mít v některých případech fatální následky.
Ovšem nejde pouze o množství jednotlivých minerálů v našem těle, ale i o jejich vzájemný poměr. Lidské tělo obsahuje asi 25 nezbytných minerálů, jejichž dlouhodobý nedostatek může vést k různým zdravotním problémům.
Mg
Minerální látky najdeme hlavně v ořeších, luštěninách, rybách, některých druzích ovoce a zeleniny, bramborách, mléčných výrobcích, mase a vnitřnostech.
Některé výzkumy však naznačují, že potraviny, které kdysi byly bohaté na minerály, tuto vlastnost pomalu ztrácejí. V roce 2004 Donald Davis společně s týmem výzkumníků z University of Texas analyzoval 43 různých druhů ovoce a zeleniny od roku 1950 do roku 1999 a zjistil snížení obsahu vitamínů, minerálů a bílkovin. S využitím dat USDA, zjistil, že například brokolice obsahovala v roce 1950 130 mg vápníku. Dnes je to pouze 48 mg. Tento úbytek je pravděpodobně způsoben snahou v zemědělství vypěstovat co největší objem plodin za co nejkratší čas. To může stát za tím, že i lidé, kteří se snaží jíst vyváženě a průběžně tak doplňovat minerály, jich mohou mít nedostatek. Je tedy vhodné je doplňovat i z jiných zdrojů.
Výborným zdrojem minerálních látek jsou přírodní minerální vody, kde se minerální látky nacházejí ve velmi dobře vstřebatelné formě. Vhodný a vyvážený zdroj minerálů tak mohou představovat přírodní minerální vody.
Cítíte-li se unavení a bez energie, zkuste sáhnout po minerálkách s vyšším obsahem hořčíku, jehož přísun pomáhá předcházet únavě, vyčerpání a stresu. Ze studie Centra pro výzkum a vývoj Fakultní nemocnice Hradec Králové totiž vyplynulo, že každý třetí Čech má hořčíku nedostatek.
Autor: Pavel Šmejkal
Zdroj: http://21stoleti.cz/2016/09/26/mineraly-v-lidskem-tele-proc-jsou-tak-dulezite-a-kde-je-hledat
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz