Pod pojmem racionální výživa si každý představíme podobné věci, ale jistě ne totožné. Jak jste na tom s konzumací racio rýžových chlebíčků vy a vaše děti? Jsou skutečně tak zdravé, jak se o nich tvrdí?
Rýžové chlebíčky jsou známým produktem po celém světě, ale málokdo ví, že se tu mohou nacházet i karcinogenní látky. Pro malé děti jsou tyto chlebíčky zcela nevhodné. Pokud ovšem jíme vše v rozumné míře a nejsme velkými spotřebiteli rýže, zase tolik se nás toto téma zřejmě nedotkne.
Jsou ovšem lidé, kteří za shozená kila udělají cokoliv. Hubnout se přece dá i daleko přirozeněji, než právě s rýžovými chlebíčky. Rozhodně byste neměli tyto chlebíčky jíst vícekrát, než 7 krát týdně. Švédská Národní agentura a její studie poukazuje až na 102 rýžových produktů, které jsou na trhu dostupné, ale každopádně ne zdravé, naopak škodlivé. Obsahují totiž arsen, který je známým karcinogenem. Ten se do samotné rýže dostane nejčastěji skrze půdu na rýžových polích.
Organizace bezpečnosti potravin přezkoumala dietetická doporučení na rýži a došla k závěru, že by děti neměly konzumovat rýži, rýžovou kaši, rýžové nudle nebo cereálie, burizony či křupinky více, než 4x týdně.
Rýžové chlebíčky by děti do šesti let věku neměly konzumovat vůbec (pro dospělé 7 porcí rýže týdně). S nadměrným množstvím rýže tak riskují i požití větších dávek arsenu.
Arsen je přírodní prvek, který má vlastnosti kovu. Pro lidské tělo je karcinogen, který v případě vyšší konzumace vede k nádorům kůže, plic, močového měchýře, ledvin, prostaty a jater. Ke zvýšené míře požití arsenu se nabalují i jiná onemocnění, např. kardiovaskulární nemoci, poškození jater, cukrovka, chronický kašel a neurologické příčiny.
Vysoce ohroženou skupinou jsou i děti. Množství arsenu v rýži je ovlivněno i odrůdou a oblastí, kde se rýže pěstuje. S tím souvisí i výrobní metody. Celá nevyloupaná zrna obvykle obsahují arsenu více, než rafinovaná rýže.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz