Lidé s vysokým krevním tlakem a srdečním onemocněním by si měli dát pozor na přejídání, přemíru alkoholu i stres. Výzkumy potvrdily, že o Vánocích je více infarktů. Problémy mívají i nemocní cukrovkou.
O vánočních svátcích hrozí lidem se srdečním onemocněním infarkt častěji než jindy. Příčin je podle lékařů několik. Lidé například nechtějí kazit sváteční veselí, ignorují své potíže, aby nemuseli strávit svátky v nemocnici. Takže nejdou k lékaři, přestože v jiném období roku by ho s podobným problémem navštívili.
Většina kardiaků také zanedbává svůj běžný režim, který dodržuje během roku. Méně se pohybují a nezdravě jedí. V jídelníčku se to hemží mastnotou a cukry, stěny cév se usazování škodlivého cholesterolu nestačí bránit. Vyplývá to z analýzy zdravotních potíží, které od roku 1973 do roku 2001 shromažďoval docent Keith Churchwell z Vanderbiltova institutu pro výzkum srdce a cév v americkém Nashvillu.
Keith Churchwell vidí riziko také v tom, že lidé více pijí alkohol nebo dokonce kouří. Někteří zapomínají brát pravidelně své léky. Velkým rizikovým faktorem je rovněž stres a rozrušení, které jsou s Vánocemi u mnoha lidí spojeny.
A pozor, hodně alkoholu může ˝porazit˝ i relativně zdravé srdce, natož pak srdce kardiaka. Při velké opilosti totiž hrozí jeho selhání. A to nejen ve veselé době, kdy alkohol působí, ale i při kocovině. ˝Těžší otrava bývá provázená velkým zatížením srdce. Vyšší riziko srdečních příhod přetrvává i v kocovině,˝ upozorňuje Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice v Praze.
Kocovina bývá obvykle horší v případě, že smícháte různé typy alkoholu (pivo, víno, destiláty) nebo pijete míchané nápoje. ˝Kromě etylalkoholu obsahují alkoholické nápoje i různá množství látek ze skupiny alkoholů a jiné příměsi, které projevy kocoviny dále zhoršují,˝ vysvětluje Karel Nešpor.
* dodržujte stejnou životosprávu jako během roku
* nepřejídejte se a vynechejte rizikové potraviny
* nezapomínejte na pohyb
* pokud cítíte, že jste přepnuli síly, ihned zvolněte a odpočiňte si
* jestliže začnete pociťovat nějaké obtíže, neváhejte a jděte k lékaři, byť bude Štědrý den
* mějte zásobu svých léků
Lidé s cukrovkou se musí hlídat a dbát na správnou životosprávu celý rok. Vánoční svátky a konec roku nevyjímaje. Změna jídelníčku a životního rytmu pro ně může znamenat velké komplikace. Jejich nemoc je jako pyramida skládající se z dalších zdravotních potíží. Vinou příliš nízké nebo vysoké hladiny krevního cukru nebo častým kolísáním této hladiny se může narušit rovnováha organismu a to spustí řetězovou reakci. Na jejím konci bývá i úmrtí.
Podobně jako u kardiaků i lidem s cukrovkou ničí tělo nezdravá strava, alkohol, málo pohybu, ale i spánku a únava. Jakékoli ˝vykolejení˝ z běžného rytmu může mít velmi vážné následky. A to zejména u nemocných s cukrovkou prvního typu. Tedy tou, která je vrozená.
Nebezpečná je ale i cukrovka druhého typu, která se vyskytuje zejména u seniorů, ale stále častěji postihuje i mladší pacienty. Přivodí si ji obvykle špatnou životosprávou, tedy přejídáním se nezdravou stravou a nedostatkem pohybu.
Především hromady sladkého a mastného cukroví. A to ˝zavání˝ hyperglykemií, tedy výrazným nárůstem krevního cukru.
Hyperglykemie vede k odvodnění a ztrátě životně důležitých látek, jako je magnézium, draslík, sodík či fosfor, které mimo jiné ovlivňují činnost srdce. Jak se projevuje? Diabetik má velkou žízeň, hodně močí, je slabý a ospalý, má zrychlený pulz a zarudlou kůži. Může mít pocity na zvracení, bolesti břicha a hlavy a pálení v ústech.
K nebezpečnému zvýšení krevního cukru dochází například tehdy, pokud se diabetik nedostatečně sleduje, vynechává léky, nedodržuje určený jídelníček, jí mnoho cukru, má málo pohybu nebo onemocněl, třeba i virózou. Když stoupne hladina krevního cukru nad 15 mmol na litr, není na co čekat. Nemocného by měl vidět lékař. Někdy je nutná hospitalizace.
Diabetikům může hodně uškodit i alkohol. A to zejména ve fázi po opilosti známé jako kocovina.
˝Na vzniku kocoviny se podílí acetylaldehyd, produkt látkové přeměny alkoholu. Jedná se o látku, která je jedovatá a poškozuje játra,˝ objasňuje Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice v Praze.
Jaterní buňky, které musí odbourávat alkohol, nejsou v tuto dobu schopné vyrábět cukry. Pokud opilý člověk málo jedl, může mu klesnout hladina krevního cukru (takzvaná hypoglykemie), což je stav nepříjemný, který vede někdy až k mdlobám. Zvlášť nebezpečný je u lidí s cukrovkou.
S nadměrným pitím alkoholu je spojený i nedostatek minerálů. Ty se ztrácejí kvůli velkému úbytku tekutin, alkohol totiž blokuje hormon, který brání ztrátám vody. Minerály tělo potřebuje mimo jiné pro správnou činnost srdce.
Pacienti s cukrovkou jsou přitom srdečními potížemi ohroženi mnohem více než zdraví lidé. Lékaři na diabetiky nahlížejí stejně jako na lidi po infarktu, jejich srdce a oběhový systém není v pořádku a mají mnohonásobně vyší riziko, že je postihne srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Každá další zátěž je tedy pro ně mnohem víc vyčerpávající a škodlivá než pro zdravého člověka.
Cukrovka druhého typu jde obvykle ruku v ruce s vysokým cholesterolem a zvýšeným krevním tlakem. A řízky smažené na sádle, byť rybí, máslové cukroví, majonézové saláty, salámy, jednohubky a podobné pochoutky objevující se na svátečním stole jsou přímo studnicí cholesterolu. Metabolický syndrom, jak se soubor problémů spojený se zvýšenou hladinou cukru, cholesterolu, krevního tlaku a tloušťkou nazývá, tak nabývá na síle.
* neměňte svůj rytmus
* užívejte si svátky v klidu, odpočívejte a spěte
* vyhýbejte se tučným a sladkým jídlům
* naučte se i na návštěvě říct: tohle nesmím
* vařte a pečte zdravě, i pro diabetiky existuje mnoho receptů na velmi chutná jídla, nemusíte se tak zcela zříkat ani cukroví, ani ryby na vánočním stole
* pravidelně si měřte hladinu krevního cukru
* vyhýbejte se srocení lidí, kde byste se mohli lehce nakazit virózou nebo podobnou nemocí
Žlučník, tenhle malý orgán, bez kterého se můžeme i obejít, dokáže ze svátků udělat očistec. Když se budete přejídat, tláskat všechny lahůdky dohromady, přepíjet se, máte šanci, že se ozve. A to i u lidí, kteří o něm dosud ˝nevěděli˝. Začne vás bolet, tlačit nebo píchat vpravo pod žebry, někdy bolest vystřeluje i do zad pod pravou lopatku či do hrudníku. K tomu vám zpravidla nebývá zrovna dobře od žaludku. Pocit to je nepříjemný.
Pokud jsou bolesti nesnesitelné, bodavé, přidá se celková slabost, zvracení, zimnice nebo teplota, je nejvyšší čas vyhledat lékaře. Takovým potížím se říká kolika nebo zánět žlučníku. Skrývá dvě velmi nebezpečná úskalí. Zánět se může rozšířit i na slinivku, což je velmi vážný stav, který může skončit i smrtí. Anebo vůbec nejde o žlučník, ale za bolestí vystřelující do hrudníku a pod lopatku se skrývá srdeční infarkt.
A co se vlastně při potížích se žlučníkem v těle děje? Vlivem velkého množství snědeného tuku, ať už ze snědených řízků, majonéz nebo mastného cukroví, se žlučník vyprázdní a kaménky, pokud v něm jsou, se posunou do žlučovodu. Velký kámen dokáže žlučník dokonce zcela zablokovat, takže žluč neodtéká.
Pokud žlučník ˝jen˝ nepříjemně tlačí, můžete jako první pomoc užít několik kapek cholagolu rozpuštěného na kostce cukru, nebo například febichol, případně podobný volně prodejný lék, který podporuje tvorbu a vylučování žluči. Ale pozor: s tím velmi opatrně. Než takovým léčivem vybavíte lékárničku, měli byste se poradit se svým lékařem, zda je pro vás vhodný. A rozhodně byste tyto léky neměli jíst ve chvíli, kdy je bolest bodavá, výrazná, přidá se zvracení, celková slabost nebo teplota. Může jít o akutní zánět a při něm se podobné léky užívat nesmí. Jeďte rovnou k lékaři. I kdybyste se měli zvednout přímo od štědrovečerního stolu.
* jezte množství a typ potravin, na které jste zvyklí během roku
* vyhýbejte se mastnému, zejména smažená a přepálená jídla nedělají žlučníku dobře
* kompenzujte jídlo pohybem
* nedojídejte zbytky, které leží po svátečním hodování v lednici nebo ve spíži, nebezpečné jsou zejména majonézové saláty, paštiky, měkké salámy, zákusky, chlebíčky, jednohubky, mohou nejen podráždit žlučník, ale způsobit i velmi nepříjemné zažívací potíže
* zbytků jídel, které skladujete dlouho nebo špatně (v teple), nelitujte a vyhoďte, můžete se jimi dokonce ˝otrávit˝, velmi často stafylokokem či salmonelou, k bolestem žaludku se přidají i střevní potíže, průjmy, zvracení a teplota, můžete skončit i v nemocnici
* neskladujte staré pečivo, například zbylou veku, kterou jste nespotřebovali na chlebíčky, nebo rohlíky původně určené na jednohubky, mohou se v nich usazovat plísně, jejich účinek sice není okamžitý, ale protože vylučují toxiny (jedy), ˝zaděláváte si˝ v těle například na rakovinu jater, pečivo se známkami plísně rozhodně ani neokrajujte a nesušte na strouhanku!
* mějte po ruce léky ˝první pomoci˝, ty, které podporují tvorbu a vylučování žluči nebo zklidňují zažívací potíže, nikdy je ale nepoužívejte, pokud je bolest úporná nebo se k ní přidává celková zchvácenost a teplota, tyto potíže patří vždy k lékaři
Mějte po ruce důležitá telefonní čísla na pohotovost a nouzová čísla:
112 univerzální tísňové číslo, spojí vás tu na linku pomoci, kterou potřebujete
155 zdravotnická záchranná služba
150 Hasičský záchranný sbor
158 Policie České republiky
156 Městská policie
Autorka: Klára Mandausová
Zdroj: http://www.tretivek.cz Living.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz