REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Vláknina

31/8

Vláknina nemá téměř žádnou výživovou hodnotu, ale přesto je velmi důležitá v udržování dobrého zdravotního stavu. Nedostatek vlákniny může vést k cukrovce, zažívacím problémům, srdečním chorobám i obezitě.

 

Vláknina nemá téměř žádnou výživovou hodnotu, ale přesto je velmi důležitá v udržování dobrého zdravotního stavu. Nedostatek vlákniny může vést k cukrovce, zažívacím problémům, srdečním chorobám i obezitě.

Vláknina hraje ve výživě velkou roli, proto bychom ji měli pravidelně doplňovat. Vláknina pomáhá při redukci váhy. Naplňuje žaludek díky vstřebané vodě a snižuje chuť k jídlu. Prodlužuje trávení potravy v žaludku a tak způsobuje „pocit nasycení“.

Kdy pomáhá vláknina:

  • má příznivé účinky na zažívání, udržuje tlusté střevo v kvalitním stavu
  • upravuje průjem, zácpu, syndrom dráždivého tračníku a prevence hemeroidů
  • pomáhá vylučovat z těla toxiny a rakovinotvorné látky
  • snižuje hladinu krevního cukru
  • snižuje hladinu krevního cholesterolu
  • pomáhá při redukci váhy
  • účinná při prevenci žlučových kamenů
  • když je "čistý" trávicí trakt, tak to příznivě působí na kvalitu pokožky, vlasů, nehtů

Vlákninu tvoří převážně polysacharidy. Jsou to součásti rostlin, které nejsou štěpeny enzymy našeho zažívacího ústrojí. Patří mezi ně pektin, celulóza, hemicelulóza, vosky a pryskyřice.

Hlavními zdroji vlákniny v naší potravě jsou:

  • ovoce a zelenina
  • rýže natural, luštěniny, pohanka, brambory, jáhly
  • všechny druhy obilných zrn, cereální výrobky (musli, extrudované chleby)
  • různé typy kvalitního celozrnného pečiva

Rozpustná vláknina

Rozpustná vláknina je součástí ovoce a zeleniny, ovsa, ořechů a luštěnin - je tvořena složkami rostlinných buněk a buněčných stěn, které bobtnají ve vodě. Typem rozpustné vlákniny jsou i drobounká semínka jitrocele blešníkového (psyllia). Složení a podíl vlákniny závisí především na stupni zralosti rostlin, plodů. Hlavní složkou vlákniny ovoce je pektin. Rozpustná vláknina vstřebává nadbytečnou vodu ze střev, změkčuje a zvětšuje stolici. Také na sebe váže cholesterol, který také odchází z těla ven. Strava s vysokým podílem rozpustné vlákniny dokáže pomoci snížit spotřebu inzulinu v organismu a účinně pomáhá diabetikům zpomalovat vstřebávání krevního cukru.

Nerozpustná vláknina

Nerozpustná vláknina je obsažena v obilninách a zrnech, skládá se hlavně z různých složek buněčných stěn a z ligninů, přírodních pojiv dřevnatých rostlin, které vážou vodu, ale nebobtnají. Zažívacím traktem procházejí nestrávené, poněvadž nemohou být vstřebány ani rozštěpeny enzymy lidského těla. V obilninách je téměř veškerá vláknina tvořena celulózou a hemicelulózou v povrchové vrstvě. Při zpracování obilí na bílou mouku je vláknina odstraňována jako otruby. V otrubách je podíl vlákniny asi 26 %. V kvalitním celozrnném pečivu je asi 8 % vlákniny. V bílém pečivu tvoří vláknina jen 2,5 %. Nerozpustná vláknina, například celulóza podporuje střevní funkci, váže toxiny a rakovinotvorné látky a podporuje jejich vylučování z těla. Strava s vysokým obsahem nerozpustné vlákniny je důležitá jako prevence zácpy a hemeroidů tím, že snižuje čas potřebný k průchodu odpadových látek zažívacím traktem. Nerozpustná vláknina také zpomaluje vstřebávání cholesterolu ze střeva, takže snižuje jeho hladinu v organismu.

Jelikož běžné stravovací návyky jsou velmi chudé na vlákninu, je tedy velmi vhodné jí pravidelně doplňovat „uměle“ - tedy lněným semínkem či jitrocelem blešníkovým. Lněné semeno obsahuje kromě vlákniny i rostlinné estrogeny, známé jako ligniny. Ty jsou spojovány s prevencí rakoviny prsu, prevencí srdečních onemocnění. Jitrocel blešníkový - psyllium má kromě příznivých účinků na trávení i preventivní úlohu proti vzniku žlučových kamenů. Lněné semeno i jitrocel blešníkový – psyllium jsou běžně k dostání v obchodech se zdravou výživou a lékárnách.

Užívat by se měly takto:

  • 4 týdny – 3 x denně 1 lžičku mletých lněných semen zapít sklenicí vody, po uplynutí této doby stačí 4 x týdně 1 lžičku semínek.
  • 4 týdny – 3 x denně rozpustit lžičku psyllia v 2 dcl vody a vypít, po uplynutí této doby stačí 4 x týdně 1 lžičku psyllia.
  • Můžeme i kombinovat: 4 týdny – 2 x denně 1 lžičku lněných semen a 1 x denně 1 lžičku psyllia, po uplynutí této doby 2 x týdně 1 lžičku lněných semen a 2 x týdně 1 lžičku psyllia.

 

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/vlaknina.htm


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru