REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Po čem všem vám zhnědnou zuby

16/8

Ani při sebelepší péči o chrup se mnohdy nelze vyhnout mírnému zabarvení zubů. To ovlivňuje řada faktorů – od genetických dispozic přes konzumaci určitých potravin či nápojů až po užívání některých léků nebo kouření. Povrch zubu tvoří průsvitná sklovina, která chrání část pod ní, dentin neboli zubovinu. Ta je vždy tmavší než sklovina, a protože pod sklovinou prosvítá, právě ona z velké části určuje barvu chrupu.

Možná budete překvapeni, ale zdravý chrup není čistě bílý. Jeho barva je však světlá, bílé se blíží. Dokud si to nepokazíme.

Povrch zubu tvoří průsvitná sklovina, která chrání část pod ní, dentin neboli zubovinu. Ta je vždy tmavší než sklovina, a protože pod sklovinou prosvítá, právě ona z velké části určuje barvu chrupu.

Vliv č. 1: genetika

Hlavní vliv na barvu našeho chrupu mají podle odborníků genetické dispozice. Kombinací genetických informací od matky a otce vznikne u každého z nás jedinečná barva chrupu, která však není čistě bílá, jak si mnoho lidí myslí, překvapují stomatologové.

Zdravý chrup je však světlý a jeho odstín se bílé blíží. Alespoň v ideálním případě, pokud si barvu „hollywoodského úsměvu“ něčím nepokazíme. Máme k tomu pestrý výběr možností:

Vliv č. 2: pigmenty z potravin

Sklovina přijímá pigmenty, se kterými se ústa a zuby denně setkávají při konzumaci stravy a nápojů – a i tyto pigmenty barvu zubů výrazně ovlivňují. „Mezi potraviny, které zuby mohou zabarvit, patří například kečup, červená řepa, červená paprika, maliny, borůvky, mrkev či sójová omáčka. Z nápojů jsou to především káva, čaj, červené víno nebo džusy. V tom, nakolik barviva v nich obsažená zuby zbarví, hraje roli četnost jejich konzumace, ale také správná péče o zuby,“ říká Monika Sojková, dentální hygienistka z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Vliv č. 3: ústní hygiena

Nedostatečná ústní hygiena se obecně podílí nejen na zbarvení chrupu, ale především také na jeho poškození. Usazeniny zubního plaku způsobují nejen nepříjemný zápach z úst a žluté zuby, ale také vznik zubního kazu, zánět dásní, parodontitidu a mohou mít vliv i na další onemocnění celého organismu.

Zuby je třeba čistit nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu. „Zuby čistěte mechanicky kartáčkem s měkkými vlákny především v oblasti krčku zubu tak, aby vlákna dosahovala do dásňového žlábku každého zubu, provádíme malé krouživé pohyby. Jakmile vyčistíme zuby zepředu, tedy plošky, které jsou v kontaktu se rty a tváří, vyčistíme stejným pohybem a přiložením kartáčku i plošky, které jsou v kontaktu s jazykem, tedy zadní plošky zubů. Neměli bychom zapomínat ani na zadní plošky posledních stoliček,“ radí Monika Sojková. Alespoň večer pak prostory mezi zuby ještě dočistěte mezizubním kartáčkem a zubní nití.

Vliv č. 4: kouření

Chrup a dutinu ústní velmi negativně ovlivňuje také kouření. „Toxické látky z cigaretového kouře narušují chemickou rovnováhu v ústech, čímž usnadňují tvorbu zubního plaku a zvyšují kazivost zubů a riziko vzniku zánětu dásní a parodontitidy,“ popisuje všeobecný dopad zubní lékař Jakub Váša z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

„Co se týká vlivu na barvu zubů, kouření vede ke žloutnutí chrupu nebo hnědočernému až černému zabarvení povrchu zubů i umělých náhrad,“ varuje dentista.

Vliv č. 5: léky

Zabarvené zuby mohou mít původ i v minulosti. „Dříve se poměrně často i dětem, kterým se vyvíjely stálé zuby, podávala tetracyklinová antibiotika. Při dlouhodobějším užívání se v zubech usazovala a způsobovala jejich zabarvení,“ říká Jakub Váša. Dnes se tetracyklinová antibiotika dětem sice již nepodávají, ale u dospělých, kteří v dětství tato antibiotika užívali, je problematické vzniklé zabarvení chrupu odstranit.

Vliv č. 6: fluoridy

Dalším rizikovým faktorem může být – možná pro někoho překvapivě – nadměrný přísun fluoridů. Fluor je obsažen v zubní pastě, ústních vodách či některých potravinách, a pokud bychom jej přijímali ve velké míře a dlouhodobě, mohl by způsobit bělavé fleky na zubech. Možnost nadužívání fluoru je ale podle odborníků velmi nepravděpodobná.

Další příčiny zbarvení zubů

Existují i další příčiny, které mohou chrup zbarvit, například úraz zubu. Nejprve vše může vypadat zcela neškodně, někdy ani neteče krev a zub drží. Po čase ale poškozený zub ztmavne. „Je to dáno tím, že se utrhne nervově-cévní svazek, a zub tak ztratí výživu. Tím, jak se rozpadne krevní zásobení, rozpadnou se zbytky krevního barviva, hemoglobinu, a způsobí začernání,“ vysvětluje doktor Váša a dodává: „Zub přitom nemusí bolet ani způsobovat jiné problémy. Člověk si kolikrát ani neuvědomí, že se něco stalo – někdy totiž stačí málo, třeba se jen při jídle ťuknout příborem.“

Co s tmavými zuby?

Proti pigmentaci, tedy tmavému zbarvení skloviny, se nabízejí různá řešení. Ne všechna odborníci schvalují. „Na pigmentace nedoporučuji používat bělící prášky, případně jen jednorázově, raději si nechte zuby vyčistit šetrně, profesionálně,“ doporučuje Lucie Hronková, dentální hygienistka z Dental office H33.

Odborníci připomínají, že bělit lze pouze zdravé zuby, a také upozorňují na rizika různých „lidových“ receptur. Tradované bělení jahodami, jedlou sodou nebo octem na bělost zubů žádný zásadní vliv nemá, naopak je dokonce může nenávratně poškodit.

„Dentální hygienistka vám pigmentace odstraní například depurací, což znamená za pomoci speciálního rotačního kartáčku a depurační pasty. Je to výkon zcela bezbolestný,“ popisuje Lucie Hronková. „Dalším způsobem odstranění pigmentací je technika Airflow. Při ní je proudem vzduchu a vody veden jemný písek, který zub očistí. Je určen pro velmi šetrné odstraňování povlaku, pigmentaci a leštění zubů i v těžko přístupných místech. Tento výkon může být pro někoho nepříjemný, je však maximálně účinný.“ Zuby si ale také můžete pod odborným dohledem bělit i doma. Na dentální hygieně vám na míru zhotoví nosiče z průhledné fólie, do nichž si pak sami aplikujete bělicí gel. Přečtěte si více o metodách bělení.

Ať se člověk rozhodne pro jakoukoli metodu, musí počítat s tím, že ho čeká tzv. bílá neboli bezbarvá dieta. Během doby vlastního bělení a tři dny po ukončení bělení, kdy se uzavírají póry a fixuje se konečný odstín zubů, je třeba dbát na to, co jíte a pijete, jinak přijde veškerá snaha vniveč. Nejde jen o jídlo a nápoje, ale i některá další opatření, především kouření. Ovšem pozor, ženy by si měly dát pozor i na rtěnky.

 

Autor: Lenka Krbcová

Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/po-cem-vsem-vam-zhnednou-zuby/?ic=kolotoc-header&icc=po-cem-vsem-vam-zhnednou-zuby


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru