REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak se na Silvestra nezhuntovat: Myslete na vaše játra

31/12

Alkohol k Silvestru patří. Jak to ale udělat, abychom se neprobudili s těžkou kocovinou a neměli našlápnuto k onemocnění jater? Nejrozumnější je samozřejmě pít s mírou. Vyzkoušet ovšem můžete také malé triky, které vaší novoroční »kondici« prospějí.

Traduje se, že pít se má na dobrý »základ«. Takže na slavností tabuli by neměly chybět tučné sýry, klobásy, chlebíčky s majonézou, slanina a další podobné nezdravé pochutiny. Jednou za čas nám jejich konzumace neublíží. A také dostatek vody, ta alespoň trochu ochrání vaše tělo před »alkoholovou« dehydratací.

Co jim prospívá

Z potravin játrům prospívá například brokolice, kapusta, chřest, pórek, čekanka, citron, kurkuma nebo červená řepa. Léčivé účinky mají i tyto bylinky: ostropestřec mariánský, smetánka lékařská, lopuch či bobule klanoprašky čínské. Játrům prospějeme také medem a vlašskými ořechy. Zelený čaj zase pomáhá odstraňovat z jater tuk. Od věci není ani konzumace petržele, kardamomu, kmínu, zázvoru, pepře, křenu, pastináku, bobkového listu, bazalky, rozmarýnu nebo skořice.

Několik rad pro zdravá játra

• Vyhýbejte se příliš tučným potravinám.

• Omezte alkohol na minimum.
• Nejezte často uzeniny, trvanlivé polotovary a konzervy.

• Jezte čerstvé potraviny a jídlo připravujte vařením a dušením.

• Fritovaná a smažená jídla si dávejte jen výjimečně.

• Používejte slunečnicový, olivový, dýňový či lněný olej.

• Vypijte alespoň dva litry neslazených nápojů denně.

• Důležitý je i přiměřený a pravidelný tělesný pohyb. Ideální je mírně rychlá chůze, třeba jen 20 minut denně.

 

Léčivý bodlák

Ostropestřec mariánský je prastará léčivá bylina, která blahodárně působí především na játra. Nejvýznamnější účinnou látkou, která je obsažená v této bylině, je silymarin. Ten přispívá k obnově jaterní tkáně a má výrazné antioxidační vlastnosti. Ostropestřec navíc obsahuje také cholin, který přispívá k normálnímu metabolismu.

Jak působí alkohol na játra?

Při konzumaci a odbourávání alkoholu vznikají látky, které se dostanou do krve a v játrech způsobují záněty, poškozují jaterní buňky a zanechávají rány a jizvy na orgánu. Pokud k tomu dochází zřídka a ojediněle, jizvy se zahojí. Ovšem ten, kdo pije často, u toho vznikají »otevřené« rány. V játrech se zvyšuje množství kolagenu, játra tvrdnou a čím dál více se zajizvují.

 

Zdroj: https://www.ahaonline.cz  http://hotelondras.com/silvestr-2018


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru