Průjem nebo dokonce salmonelóza, i takové nepříjemnosti si můžete přivodit letním mlsáním. Zvlášť nebezpečné je maso, vejce, ale i majonéza nebo zmrzlina. Jak jíst v létě, abychom neskončili nemocní v posteli?
Nejčastější příčinou průjmových onemocnění jsou bakterie Campylobacter a Salmonela. Kromě průjmů se onemocnění projevuje i zvracením, křečemi v břiše nebo horečkou. Nakazit se můžete přímo z jídla, ale také ze špatně umytého nádobí nebo špinavých rukou.
Zdrojem nákazy je v první řadě maso. Abyste se vyhnuli zdravotním problémům, musíte si dávat pozor už při nákupu, při skladování i úpravě. Nákup masa si naplánujte tak, abyste ho dopravili domů do lednice co nejdříve. V ledničce byste měli mít maso důkladně zabalené, nejlépe oddělené od ostatních potravin.
Při práci se syrovým masem nezapomínejte na hygienu: umyjte si ruce před i po krájení, používejte samostatné prkénko, nejlépe plastové. Nádobí od syrového masa důkladně umyjte. Každé maso pak musíte důkladně tepelně zpracovat. Nejčastěji lidé chybují u grilování – že maso na povrchu vypadá propečené, ještě nic neznamená. Zvlášť velký pozor je třeba u kuřecího masa nebo mas s kostí, které se propékají hůře.
Střevní potíže můžete mít i po konzumaci zmrzliny. Zvlášť nebezpečná je točená, a to hned z několika důvodů. Za prvé se i dnes některé zmrzliny vyrábějí z vajec,i když už méně často. Za druhé může být nevhodně skladovaná nebo stánkař nedodržuje dostatečnou hygienu.
Úplnou zárukou ale nejsou ani zmrzliny balené. Pokud je zmrzlina nevhodně skladována, může rozmrznout a opět zmrznout. Taková zmrzlina je rájem pro bakterie.Na takovém výrobku navíc nemáte šanci poznat, že se s ním špatně manipulovalo.
Nakazit se můžete i ze špatně skladovaných nebo upravených vajec. V letních měsících proto vždy kupujte vejce pouze tam, kde jsou uloženy v chladicích boxech, a doma je skladujte v lednici. Pokud chcete mít jistotu, vejce před použitím vždy uvařte a vyhněte se polosyrovým úpravám, jako je třeba volské oko.
Pozor si v horku dávejte i na majonézu a saláty z ní. Nejlepší řešením je podobné potraviny v horku nejíst, pokud si je ale nedokážete odpustit, kupujte jen ty balené. Na nich totiž jasně vidíte, kdy jim končí trvanlivost. U salátů prodávaných u pultu nemáte jistotu, zda jsou ještě čerstvé.
Autor: Lucie Kudláčková
Zdroj: http://www.toplekar.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz