REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Harvardský vědec varuje před konzumací nízkotučného mléka

2/11

Většina z nás vyrůstala ve víře, že kravské mléko je zdravé a když ho nebudeme pít dostatek, tak naše kosti budou oslabené a začnou se rozpadat.

 

David Ludwig, vědec z Harvardu, se připojil k mnoha dalším výzkumníkům, kteří pravdivost uvedeného tvrzení zpochybňují.

Jeho nedávná publikace v Journal of the American Medical Association Pediatrics (Žurnál americké lékařské pediatrické asociace) se věnovala velkému „boomu“ s nízkotučným mlékem.

Prvotní řešení na obezitu vedlo k ještě větší obezitě

Když obezita nabrala epidemických rozměrů, velké popularitě a reklamám se začaly těšit zejména nízkotučné produkty.

Nicméně, dost brzy se ukázalo, že pokud se z potraviny odebere tuk a přidá se do ní jako náhrada cukr, tak ten může v konečném důsledku nadělat více škody než jeho tlustý předchůdce.

Americké ministerstvo zemědělství spolu s Americkou pediatrickou akademií následně formulovaly odborné doporučení, aby lidé omezili příjem cukrem slazených nápojů.

To se však netýkalo nízkotučného mléka. Lidé všech věkových kategorii jsou dodnes podněcování k pití i 3 sklenic mléka denně.

Doktor Ludwig zpochybňuje důvody, pro které se pití mléka prezentuje jako správná věc. Zastává názor, že všechny kalorické nápoje by měly být hodnoceny stejným měřítkem.

K problému uvádí:

„V první řadě přehodnoťme důležitost mléka (plnotučného či nízkotučného) v našem stravování. Lidé totiž nemají přirozenou potřebu přijímat živočišné mléko, protože z něj získávají jen málo potřebných živin.“

Mléko ve stravě našich předků

Pití mléka je relativně moderní luxus, bez kterého naši dávní předkové přežili celá tisíciletí.

Skutečnost je taková, že pokud se na mléko podíváme gram po gramu, zjistíme, že existují potraviny, které obsahují mnohem více vápníku ve srovnání s mlékem.

Potraviny jako jsou brokolice, kapusta, rukola nebo špenát mají více než 160 mg vápníku v edné porci.

Dobrými zdroji jsou také sardinky, ořechy, semínka a fazole (více o tom, které produkty jsou lepším zdrojem vápníku, jsme psali v našem předešlém článku).

Takže pokud neplánujete vyrůst na pořádně velkou krávu, nemusíte vůbec pít tak mnoho mléka jen kvůli vápníku. Raději se poohlédněte i po jiných zdrojích.

Jak nízkotučné mléko vede k obezitě?

Co se týče nízkotučného mléka (s 0 až 2% obsahem tuku), je tento argument ještě jasnější.

Podle doktora Ludwiga existuje pár klinických pokusů, které porovnávají vliv nízkotučného a plnotučného mléka na redukci váhy, ale i na jiné oblasti zdraví.

Některé studie již poukázaly na to, že když lidé konzumují nízkotučné mléko, cítí se méně sytí.

To samozřejmě vede ke kompenzaci jiným jídlem, někdy dokonce až k přehnané.

Lidé pak snědí mnohem více a jejich celkový příjem kalorií se zvýší.

Podporuje mléčný tuk špatný cholesterol, nebo ne?

Mnoho lidí má strach z plnotučného mléka pro vysoký obsah nasycených tuků (až 60% mléčného tuku).

Tento typ tuků údajně podporuje tzv. „špatný“ LDL cholesterol (jde o lipoprotein s nízkou hustotou), který se často spojuje s kardiovaskulárními onemocněními.

Avšak nasycený tuk v mléce zvyšuje i „dobrý“ HDL cholesterol (lipoprotein s vysokou hustotou). Tenhle má naopak ochranné účinky na kardiovaskulární systém.

Analýza publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition (Americký žurnál klinické výživy) z roku 2010 v závěru uvádí:

„Neexistuje žádný významný důkaz, který by spojoval mléčné nasycené tuky se zvýšeným rizikem ischemické choroby srdeční nebo jiných kardiovaskulárních onemocnění.“

Závěr

Existují pro člověka i lepší zdroje vápníku a ostatních živin než mléko.

Pokud se však přece jen rozhodnete pro konzumaci mléka, upřednostněte raději plnotučné mléčné výrobky.

Ty mohou spíše podpořit zdraví srdce, kontrolovat cukrovku, zvýšit absorpci vitamínů, snížit riziko rakoviny střev, ba dokonce pomoci i při hubnutí.

 

Zdroj: https://www.vylectese.cz


Další články

Nová studie zjistila, že káva a alkohol jsou pravděpodobně…

19/6

Kdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.

více

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát…

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik…

více

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě…

14/6

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké…

více

Mateří kašička

12/6

V řadě doplňků stravy se můžeme setkat s názvem včelí kašička (cizím názvem jako gelée royal). Je řazena mezi včelí produkty. Vytvářejí ji ve své…

více

Tlak krve je jedním z nejdůležitějších ukazatelů funkce…

10/6

Hodnoty tlaku krve ukazují, jakým tlakem působí krev na cévní stěnu. Jeho zvýšení nad normální hranici, takzvaná hypertenze, zvyšuje riziko…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru