Jděte do vaší kuchyně a zkontrolujte si pánve. Pokud na některé z nich najdete označení PFAS, tyto pánve raději hned vyhoďte.
V uvedené pánvi nikdy nepečte maso, nesmažte hranolky, ani nepřipravujte palačinky či jiné pokrmy.
Výrobci tvrdí, že tento druh pánví je schopen zajistit, aby se jídlo na ně nelepilo nebo se nepřipálilo.
PFAS je označení pro perfluoroalkylované sloučeniny.
Měli byste vědět, že dnes více než 200 předních vědců říká, že nádobí a obaly s tímto povrchem mohou být velmi nebezpečné pro zdraví.
Tito vědci podepsali takzvaný „Madridský protokol", ve kterém společně varují spotřebitele o tom, že jsou znepokojeni současným každodenním používáním těchto sloučenin.
Předmětné sloučeniny se nepoužívají pouze při výrobě pánví, ale také při výrobě plechových kontejnerů na potraviny (například pro použití v restauracích nebo zařízeních rychlého občerstvení).
Jejich společnou charakteristikou je, že mají povrch, na který se jídlo nelepí, ani nepřihořívá.
Jedna současná studie provedená na zvířatech zjistila, že jisté druhy PFAS vedou k narušování endokrinního a imunitního systému, otravě jater a zpomalení metabolismu.
Nejhorší na těchto sloučeninách je však to, že se nenacházejí pouze v potravinách, které se skladují nebo vaří v uvedeném nádobí.
Během tepelné úpravy totiž dochází i k jejich uvolňování do ovzduší a ze vzduchu se tak dostávají do vody, půdy a celého životního prostředí.
Proto mnozí vědci a medicínští experti žádají výrobce na celém světě, aby přestali používat chemikálie ze skupiny PFAS, protože dnes už existují mnohem bezpečnější alternativy materiálů, na které se jídlo nelepí.
Na závěr vám nabízíme velmi užitečné a jednoduché doporučení:
Pokud uvidíte na vašich pánvích nebo jiném kuchyňském nádobí zmíněné označení PFAS, raději se jich rychle zbavte.
Zdroj: https://www.vylectese.cz/kdyz-mate-doma-panev-timto-oznacenim-okamzite-vyhodte/ www.zdravestravovani.eu
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz