Sušené ovoce je skvělou alternativou za solené čipsy či arašídy, dokáže nahradit sladké cukroví či čokoládu. Usušené plody si zachovávají až 80 % vitamínů, obsahují celou řadu antioxidantů, minerálů a vlákninu.
Sušené ovoce je pro vyšší obsah cukru více kalorické než čerstvé plody, a již pár kousků dokáže zdravým způsobem zahnat chuť na sladké. Sušené ovoce je výživná sladkost, rychle obnovuje spotřebovanou energii.
Ovoce usušené na sluníčku se jen tak rychle nezkazí, vydrží a zažene mlsnou. To už věděli staří Egypťané a později i Kypřané, Turci a národy žijící na Kavkaze. Sušené ovoce si dopřávali často a s chutí.
Protože sušené ovoce obsahuje velké množství vlákniny, je současně přírodním přirozeným projímadlem, a také snižuje riziko nemocí trávicího traktu.
Některé sušené ovoce se upravuje sířením, které vnímavým osobám činí zdravotní obtíže (nadýmání, střevní potíže či bolest hlavy), často i po opláchnutí plodů. Právě díky síření má ovoce pěknou barvu a není příliš scvrklé. Raději jezte tedy sušené ovoce upravené jinou metodou, bez síření. Barvu a chuť hravě předčí sušené ovoce v bio kvalitě.
Ananas je bohatý na vitamin C, kromě toho pomáhá při léčbě otoků a zánětů. Obsahuje zvláštní látku bromelain, který pomáhá při štěpení bílkovin. Energetická hodnota sušeného ananasu není zanedbatelná, pokud je proslazený. Vědci zkoumají pozitivní vliv této látky na imunitní systém a nádory.
Sušené banány jsou nejenom chutné, ale dokáží také zasytit. Obsahují látky, které pomáhají v léčbě poruch trávicího systému.
Broskve mají velmi vysoký obsah karotenu, který činí z broskví (a meruněk) výborný lék na choroby kůže, sliznic a očí zaviněných nedostatkem vitamínu A.
Brusinky chutnají i léčí, jsou výborné pro prevenci a léčbu urologických onemocnění. Sušené jsou chutnější, protože ztrácejí svoji kyselou chuť.
Sladké datle mají také vyšší počet kalorií, ale kromě toho jsou jim přičítány i afrodisiakální účinky na muže i ženy.
Sušené fíky jsou bohatým zdrojem vápníku, který je velmi důležitý pro pevnost kostí. Obsahují ještě více vlákniny než meruňky, najdeme v nich ale i tuk. Fíky zlepšují trávení, mají mírně projímavé a močopudné účinky, pomáhají při kašli a nachlazení. Při jejich konzumaci by ale měli být opatrní zejména diabetici a ti, kteří chtějí zhubnout: fíky totiž mají vysoký obsah cukru a jsou kalorické.[VK1]
Liší se chutí i velikostí, záleží na odrůdě. Najdeme v nich velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Dokáží posílit organismus, jsou užitečným pomocníkem při léčbě aterosklerózy, dny a nemocí jater.
Jsou svým vysokým obsahem draslíku a nízkým obsahem sodíku vhodné při onemocněních oběhového systému a ledvin. Jsou vhodné při redukčních dietách. Velmi odvodňují, čehož se dá využít při otocích.
Klasické křížaly – tedy sušená jablka – upravují hladinu cholesterolu v krvi, snižují krevní tlak a přispívají k léčbě žlučníku.
Sušené meruňky řadíme mezi takzvané superpotraviny. Jsou bohaté na hořčík, který je nezbytný pro správnou činnost srdce a svalstva. Obsahují i vápník, zinek a pět- až šestkrát více železa než 100 gramů hovězího masa. Jsou bohaté také na provitamin A, významný pro pokožku a zrak. Najdete v nich vlákninu, vitamin C, vitaminy skupiny B, neobsahují žádný tuk.
Papája obsahuje hodně enzymů a je velice sladká. Sladké jsou také sušené banány, zejména pokud jsou dochuceny medem. Mohou nahradit hlavní jídlo – zaženou hlad, ale pozor, je to kalorická bomba.
Švestky obsahují v porovnání s ostatními druhy sušeného ovoce nejvíce vlákniny. Zlepšují trávení a pomáhají proti zácpě. I když se to nezdá, obsahují jen málo cukru, což je důležité zejména pro obézní lidi. Sušené švestky mají rovněž pozitivní vliv na látkovou výměnu, upravují krevní tlak a zlepšují paměť. Vypeckované navíc svádí k výrobě ještě rafinovanějších sladkých delikates. Zajímavým nápadem je sušená švestka, do které se vloží sloupnutá mandle, a navrch se pamlsek namočí v rozehřáté čokoládě. Když není po ruce čokoláda, sušené švestky na pár minut namočíme v rumu.
Zdroj: http://www.moje-pravdy.cz/zdravi/rady-a-recepty/zdravi/1598-susene-ovoce, http://www.dia-potraviny.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz