Podíváme se do Severní i Jižní Ameriky, do nebezpečné Asie, a na chvíli se zastavíme i v Austrálii a na Novém Zélandu…
Co se kalorií týče, určitě si dejte pozor na severoamerická jídla. Američané potřebují nejen rychlá jídla, která ihned zasytí, ale rovněž velké porce. Zajdete si do kavárny na něco dobrého, dostanete kbelík kafe, palačinky polité javorovým sirupem, velký hamburger a velké hranolky a na závěr jablečný koláč.
Před časem proběhla médii zpráva o tom, že drůbeží maso je v USA dezinfikováno chlórem a že kuřata byla krmena léky s obsahem arzénu. U prasat a dobytka Američané používají v zemích EU zakázaný beta-blokátor ractopamin (látka stimulující syntézu proteinů). Růstový hormon pro hovězí dobytek (rBGH) je nejprodávanějším zvířecím lékem v Americe, protože zvyšuje produkci mléka. Pravda, je to sice látka karcinogenní, ale mléka je více.
Otázkou také je, jaký máte postoj ke geneticky modifikovaným potravinám, protože třeba kukuřice je v USA z 90 % takto upravena. Do Evropské unie je zakázán dovoz i geneticky upravené papáji z Havaje. Vyhněte se i sportovním nápojům jako Mountain Dew, obsahujícím syntetickou chemikálii zvanou bromovaný rostlinný olej (BVO), původně patentovaný chemickými společnostmi jako zpomalovač hoření.
Je to divné, ale tuto pochoutku v USA neseženete, je zakázaná od roku 1938, protože ohrožuje malými hračkami bezpečnost dětí. Pokud si nechcete zadělat na problémy, nevozte si sem Kinder Surprise na dovolenou.
Původem z Jižní Ameriky jsou chilli papričky, kterých je mnoho druhů. Pálivé jsou kvůli látce zvané kapsaicin, která nejen pálí, ale také pomáhá spalovat tuky a nastartovat metabolismus. Avšak všeho s mírou – konzumace čistého kapsaicinu způsobuje okamžitou smrt. Na internetu existuje tabulka pálivosti (tzv. Scovilleho jednotka pálivosti) jednotlivých odrůd chilli papriček (a že jich je!), a těm s vysokým obsahem kapsaicinu byste se rozhodně měli vyhnout. Třeba Naga Jolokia nebo indická Bhut Jolokia jsou 200x pálivější než obvyklé chilli paprik, a dokážou popálit a zničit chuťové buňky i dýchací cesty.
Ackee je národním jamajským ovocem, které se v místní kuchyni hodně používá, i když původem je ze západní Afriky. Patří do stejné odrůdy jako li-či. Pokud je však jablko nezralé, obsahuje chemikálie, které omezují schopnost těla uvolňovat záložní zásoby cukru, potřebné na vyrovnání hladiny cukru v krvi právě po jídle. Tato zásoba cukru je tedy pro tělo kritická a hodně lidí již zemřelo na požití nezralého ackee. Dovoz tohoto ovoce v syrovém stavu je v USA zakázán, zákaz se však nevztahuje na konzervy.
Dají se s obtížemi nalézt v Mexickém zálivu, Atlantiku a zčásti v Pacifiku. Tyto ústřice žijí v prostředí s nižším obsahem kyslíku, a tak více filtrují vodu. Sice tak získají pro sebe více potravy, ale také často různé viry a bakterie, včetně žloutenky typu A, tyfu nebo úplavice.
Kešu (ledvinovník západní) pochází z Brazílie, ale daří se mu i v Indii a Indonésii. Pražené kešu oříšky, jestliže na ořechy nemáte alergii, jsou v pohodě. Syrové kešu však obsahují těkavou silici urushiol, která už v malém množství na pokožce většiny lidí způsobuje svědění a tvorbu puchýřů, mohou poleptat trávicí soustavu i dýchací trubici.
Při cestě na korejská území se můžete setkat s místní kulinářskou specialitou. Jmenuje se sannakji, a to si takhle sednete, z kuchyně přinesou živou chobotnici, useknou jí chapadla a ta vám naservírují. Pokapou je olejem, a dobrou chuť. Chapadla se ještě kroutí, a to je kámen možného úrazu. Přísavky se mohou zachytit v krku a člověka tak nějak udusit. Musíte chapadla zkrátka dobře rozžvýkat – pokud se vám rovnou od začátku nezvedne žaludek.
Rybka rodu čtverzubec se stříbrnými pruhy zvaná blaasop žije v Indickém oceánu. Od dob starého Řecka a Egypta je považován za lahůdku, avšak jeho játra, kůže a reprodukční orgány obsahují jedovatou látku tetrodotoxin. Ta způsobuje ochrnutí svalů, tím zástavu dýchání nebo problém s krevním oběhem. Hodně otrav je hlášeno i v současné době z oblasti Středomoří nebo Izraele.
Tuhle japonskou lahůdku (známou i pod nepřesným označením fugu) snad nemá smysl představovat. Objevuje se minimálně v každém druhém filmu z Japonska. Je velmi úzce příbuzná s předchozí rybou, jsou ze stejné čeledi, a tak není divu, že i účinky jsou stejné. Jed v rybě by dokázal zabít třicet lidí, a prakticky neexistuje protijed. Pokud byste měli štěstí, napojí vás na umělé dýchání a budete čekat, až účinky jedu pominou. Jestliže se dočkáte.
V jihovýchodní Asii považují toto ovoce za velmi lahodné. Plody jsou velké a těžké, pokryté tlustou slupkou s pyramidovými výstupky. Zralé plody však intenzivně smrdí, a tak je zakázáno jezdit s nimi ve veřejné dopravě nebo si je brát na hotel. Nejde však o hlavní důvod, proč je zde uvádíme. Durian obsahuje sirné látky, které v kombinaci s kávou nebo alkoholem blokují v těle aldehyddehydrogenázy důležité pro okysličení organismu, navíc je o 70 % snížena schopnost těla odbourávat toxiny. V dobrém případě budete mít problémy s trávením, v horším vám zůstanou v těle neodbourané toxické látky.
Jestli jste viděli druhý film s Indiana Jonesem (Chrám zkázy), jistě jste odborníky na tuto asijskou pochoutku. Opičí mozky se konzumují syrové hlavně v Číně, ale popravdě může jít o život. Opice samozřejmě nepocházejí z farem, nejsou očkované, ani pod lékařským dohledem, tak si dovedete představit, že opice trpí různými infekcemi a nemocemi, dokonce se takto může údajně přenášet i virus HIV.
Toto koření pochází ze stromu, jehož původ je v Indii, a do Evropy a severní Afriky se dostávalo pozvolna. V malém množství působí muškátový oříšek na tišení bolestí břicha a křečí, průjmů astmatu, je proti nespavosti. Ve vyšších dávkách (4–5 gramů) však může způsobit menstruaci, narušit vývoj plodu, ve vysokých dávkách (nad 25–30 g) vede k bolestem hlavy, halucinačním stavům, psychózám, ztrátě vědomí a křečím, které mohou vyústit v kóma a smrt. Je to proto, že obsahuje silice myristicinu a elemicinu s psychoaktivními účinky, tedy jako narkotikum.
Hlavně v Singapuru a Malajsii jsou velmi populární „černé“ restaurace, kde si můžete dát jídla z chráněných a ohrožených zvířat. Najdete je převážně kolem státní silnice Johor (Jalan Mayu). Můžete si zde dát fritované veverky, kung pao z netopýra kaloně, v hliněném hrnci zavařované cibetky, divočáka na kari, vývar z hroznýše, polévku z leoparda nebo tygra, medvědí tlapy (dříve servírované v císařském paláci v Číně). Samozřejmě se musíte objednat dopředu a zaplatit dopředu tučnou sumičku (třeba 1 000 malajsijských ringgitů, tedy přes 6 tisíc českých korun) za „zvláštní objednávku“. Restaurace se tím účinně brání kontrolám ze strany úředníků.
Jde tedy o adrenalinový sport, ale nemusí se vám vyplatit. Provozovatelé musí dodržovat zákon o ochraně volně žijících zvířat, který platí od roku 1972, a pokuty se pohybují od 2 tisíc riggitů až do 15 tisíc riggitů, nebo tresty odnětí svobody od pěti do deseti let, případně se lze dočkat kombinace obojího. Ale hlavně – vážně chcete pro kus super exotického žvance být jedním z těch, kteří se budou možná podílet na vyhynutí druhu?
V Austrálii a na Novém Zélandu si dejte pozor hlavně na ryby. Například jsou zakázáni lososi chovaní na farmách, dovážení dříve převážně z USA, protože byli krmeni nebezpečnými chemikáliemi. Na rozdíl od jasně růžové až mírně červené barvy volných lososů mají ti z farem šedivou kůži. Jsou krmeni modifikovaným zrním, antibiotiky apod.
Velký problém je i se žraloky – nejenomže jsou žraloci chránění. Jejich ploutve jsou oblíbenou, ale nelegální pochoutkou. V poslední době však žraločí maso vykazuje velké množství kovové rtuti. Ta způsobuje ztrátu koordinace, slepotu, nebo dokonce smrt. A co jste nedohnali v metanolové aféře, to přece nebudete dohánět exotickým jídlem.
Asi neznámější alkoholický nápoj, který se vyrábí z pelyňku, anýzu a fenyklu a často dalších bylin na dochucení jako yzop, meduňka nebo badyán. Ostatně slovo absint znamená právě pelyněk, a zrovna s ním je problém. Od roku 1915 byl zakázán v USA a celé jižní Evropě. Pelyněk totiž obsahuje thujon, což je chemická sloučenina, neurotoxický jed, který způsobuje podráždění žaludku a střev, křeče, bezvědomí, potraty, poškozuje játra a ledviny. Od zhruba 90. let se absint opět vyrábí a vyváží, ale podle norem nesmí obsahovat více než 35 mg na litr ve 25% alkoholu.
Důvod, proč jej uvádíme zde, tkví ve skutečnosti, že zákaz pití absintu zůstává nadále po celém Novém Zélandu. Podle chemických zkoumání absintů z roku 1910–1915 sice tyto měly v sobě „jen“ 41,5 mg/l thujonu, ale nebraly v potaz, že jakožto přírodní látka se během dlouhého času rozpadá.
Zdroj: http://blog.kaloricketabulky.cz/2014/07/na-ktera-jidla-si-dat-v-zahranici-pozor
Boty s nízkou podrážkou neboli bosoboty, případně barefoot, si získávají stále větší oblibu. Jak je to možné, cožpak jejich majitele nebolí po delší…
víceProč bychom v bazénu měli nosit brýle? Do bazénu jedině s plaveckými brýlemi.
víceNa zahraniční prázdninovou cestu si lidé s kardiostimulátorem nebo defibrilátorem musejí s pasem vzít i legitimaci s technickými údaji o přístroji,…
víceLékárnička by měla být naší povinnou cestovní výbavou. Její obsah musíme přizpůsobit místu, které hodláme navštívit, i osobám, se kterými cestujeme.
víceZná to asi většina z nás. Celý rok se těšíme na naši vysněnou dovolenou, často máme koupený první zájezd již koncem listopadu a od začátku nového…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceSpecifické počasí a řádné ochlazení v zimních měsících s sebou přináší mnoho útrap a pastí pro naše oči. Co jim v zimě nejvíce škodí a jak je nejlépe…
víceJistě jste nejednou naplnili PET láhev a před tím jste ji neumyli. Vždyť byla přeci jen od vody, tak co by s ní mohlo být? Než to znovu uděláte,…
víceCo všechno zahrnuje cestovní pojištění v základní podobě? Každým rokem během zahraniční rekreace onemocní, utrpí úraz či zemřou řádově stovky Čechů,…
víceCyklisté si od nynějška již nebudou vybírat sedlo jen podle jeho hmotnosti, tvaru a síly polstrování.
vícePamatujete si ještě na své začátky na kole? I díky úspěchům našich profesionálních sportovců se cyklistika těší stále většímu rozmachu a stává se…
víceChcete jet na dovolenou do Chorvatska? Kam tam ale vyrazit, pokud jdete i s dětmi, jakou trasu zvolit a na co nezapomenout, abyste si to všichni…
víceDíky dokonalé souhře termoregulačních mechanismů udržuje člověk více méně stálou teplotu v těle uložených orgánů. Centrem regulace je zadní část…
víceMnohdy si neuvědomují, že v moři na ně číhá celá řada nástrah v podobě zpětných proudů, vysokých vln či vodních živočichů, na které by měli být…
vícePodle průběžných dat Informačního systému infekčních nemocí se v ČR za první půlrok 2018 vyskytlo 17 případů horečky dengue, 13 nákaz malárie, 132…
víceZa horkých letních dnů mnohokrát slyšíme kolik lidí podlehlo následkům veder a hlavně stále stejné fráze o dodržování pitného režimu. Věřte, nejsou…
víceJak se zdá z venkovních teplot, letošní zima dorazila teprve před několika dny a chvíli s námi vydrží. Venku je sice místy slunečné, ale ukrutně…
víceJízda na sněhu a ledu má podobně jako na mokru nebo ve tmě či mlze svá specifika. Řidič by kvůli tomu měl rozhodně upravit svůj jízdní styl. Poradíme…
víceKdy začít učit dítě lyžovat? Zkusit to sám jako rodič nebo ho dát do lyžařské školky? Čím ho na lyže vybavit a hlavně jak ho motivovat?
víceBylo zjištěno, že za jednu až pět hodin po pěti minutovém prožitku emoce hněvu, dochází k výraznému poklesu Immunoglobinu A v těle člověka. Množství…
víceLétání znamená pro mnoho z nás jedinečný a vzrušující zážitek. Cestování v oblacích nás láká a fascinuje zároveň. Na druhou stranu, ve spoustě lidí,…
víceVelmi užitečné je užívat přírodní přípravky obsahující výtažky z léčivých rostlin, které různým způsobem působí proti parazitům v našem organismu.…
víceParaziti v lidském těle - naše zdraví je ohrožováno několika druhy různých parazitů - patří k nim například prvok Toxoplasma gondii (původce…
vícePřestože se v posledních letech před sluníčkem varuje téměř neustále, stále spousta lidí nebezpečí delšího pobytu na přímém slunci podceňuje. Pojďme…
vícePleť je velmi citlivá a náchylná, zvláště pak v zimním období. Jak o ni ale správně pečovat a jaké krémy používat? Pojďme se zaměřit se na jednotlivé…
víceBolest zubů patří mezi nejneodbytnější zdravotní problémy, které vás mohou potkat. Když jste doma, čeká vás maximálně probdělá noc, ale pokud se…
víceDruh bakterií Lactobacillus rhamnosus patří mezi bakterie podporující dobrý stav střevní mikroflóry. Některé kmeny tohoto druhu jsou řazeny mezi…
víceAčkoliv se zdá být jasné, že celodenní túra vedoucí lesem nebo po hřebeni hor vám může vyčistit mysl, tělo a duši, i věda nyní začíná objevovat, že…
víceStačí málo, nepropečený steak na stánku letního festivalu, zmrzlina od egyptského prodavače, koktejl v thajském baru a průjem je na světě. V létě…
víceLetní měsíce jsou nejnáročnějším obdobím v roce pro naše uši. Hrozí jim spálení či infekce, dokonce i trvalé poškození sluchu.
víceSlunných dnů si užíváme v létě i u nás, ale většinu dne se skrýváte v práci, pod slunečníkem na zahrádce nebo ve stínu lesa. Pokud vás ale s koncem…
víceMožná i vy patříte mezi ty, kterým bouřky nedělají dobře. Jste unavení, je vám mdlo a máte potíže s dýcháním. Obzvláště kardiaci, astmatici a…
víceZe vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou…
víceLetní dovolené jsou za dveřmi a s nimi i cesty do zemí, kde se běžně nepohybujeme. A řadě z nich platí pravidla, která u nás neznáme.
víceNohy bývají poměrně vytíženým dopravním prostředkem. Hlavně pro ty, kteří před sluněním na pláži dávají přednost pěším túrám. Aby nás nožky nezradily…
víceZkušení cestovatelé radí: Luxus v hotelu bývá často jen na oko. Podívejte se pod pokličku!
víceA je to konečně tady. Sice občas, ale bude toho víc. Jaro. Slunce. Teplo, pikniky, grilovačky, procházky přírodou...a klíšťata.
víceLéčivé prameny každoročně lákají tisíce turistů, kteří věří v jejich tajemnou moc.
víceVytouženou pohodu letní dovolené strávené v teplých krajích českým turistům paradoxně velmi často komplikuje zima.
víceJistě to dobře znáte a v letošní zimě si na to i často vzpomenete. Chcete někam vyrazit a ejhle. Na chodnících a cestách je "sklo", aby se člověk bál…
víceV parcích lze stále častěji potkat svižně kráčející lidi se sportovními holemi. I když tzv. nordic walking spatřil světlo světa teprve před pár lety,…
víceSprávné zásady stravování na cestách se označují jako tzv. „opatření cestovní medicíny“. Během poznávání života, lidí a přírody v různých zemích…
víceNa ochrannou helmu si již zvykla většina lyžařů a snowboardistů. Kolik z nich si chrání i páteř pomocí tzv. páteřáků, se můžeme jen dohadovat.
víceDobré boty jsou základem běžeckého vybavení, ale vyřešení zdravotních obtíží s nohama je často nad jejich síly. Kvalitní běžecká bota sice dokáže…
víceV případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…
víceParaziti jsou živé organismy, které se přiživují na tělech živočichů. Nevyhýbají se ani lidskému. Někteří se vyskytují ve střevech, jiní v trávicím…
víceLéto má většina z nás spojené s představou pohody, slunce a dovolených. Léto je ale také období, kdy rapidně přibývá úrazů. Jak u dospělých, tak u…
víceNedodržení bezpečné vzdálenosti je z pohledu dopravních psychologů jedním z nejčastějších projevů agresivního chování na silnici, které často končí…
víceLéto je pro většinu lidí nejoblíbenějším ročním obdobím. S ním však do našich domovů a zahrad zároveň přichází i nepříjemný hmyz, jako jsou komáři,…
víceZimní období, vánoce i novoroční svátky představují zvýšené riziko tvorby menších popálenin (v lepším případě, jistě), topení v krbu, svíčky, lití…
vícePřed mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými oblastmi.
víceS nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…
víceUžíváte si dovolenou u vody, rádi se opalujete? Nebo musíte být přes léto v práci a dopravujete se do ní autobusem, tramvají či autem? Obě situace a…
víceOceán. Moře. Jezero. Zurčící potůček....
víceSamotný průjem není považován za onemocnění, ale spíše za příznak různých nemocí. Tuto poruchu vyprazdňování lze označit jako nejčastější poruchu…
víceZácpou podle odhadů trpí asi třicet procent dospělé populace. Toto číslo ale může být daleko vyšší. Zácpa není ničím neobvyklým a zvláštním, pro…
víceOtázka: Při cyklistice v česko-rakouském pohraničí jsem spadl z kola a zlomil si ruku. Vyhledal jsem ošetření na klinice v nedalekém rakouském městě.…
víceBlíží se jarní prázdniny, kdy je ideální čas vyrazit na pár dní na hory. Chystáte se také s dětmi vyrazit na lyže? Poradíme vám, jak si užít společně…
víceSalmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobuje ho bakterie Salmonela, která se do těla dostává ústy (z potravy, nádobí, špinavých…
víceKlíšťata obecná (latinsky Ixodes ricinus) se na jaře probouzejí již při teplotách nad 5°C, přičemž nejaktivnější bývají v období od dubna do…
víceMiminko si vesele plave ve svém luxusním apartmá maminčina bříška, chráněné polštářem z plodové vody a děložní stěnou. I tak ale máte pocit, že…
víceAť už je konzumovaná syrová, v salátech nebo vařená a zakomponovaná v jídle, cibule byla odjakživa součástí naší stravy. Věděli jste však, s čím…
víceV posledních letech přibývá úrazů českých turistů na zahraničních dovolených. Na vině může být větší poptávka po adrenalinových sportech, či stále…
víceNěkdy si ale člověk nemůže pomoci a k hádce zkrátka dojde, jsme jenom lidi, že ano? Proč si ale kazit společné chvíle na dovolené? Poradíme vám, jak…
víceV tropických teplotách může srdce zradit každého. Stačí vysoký cholesterol nebo dosud neodhalený problém.
víceKdyž pacient s chřipkou kýchne, virus z jeho úst vylétne až 1,5 metru. Nejhorším místem, kde se můžete během chřipkové epidemie nakazit, jsou…
víceV posledních letech dochází k neúměrnému přemnožení sinic (cyanobakterií), které jsou nebezpečné nejen pro vodní rostliny a živočichy, ale také pro…
víceV případě, že cestujete do jakékoliv destinace, doporučujeme vám konzultovat zdravotní rizika a možné hrozby u odborníků na zdravotní péči pro…
víceS blížícím se obdobím letních dovolených se znovu objevuje téma zdravého opalování. To je opředeno celou řadou tipů, kterými se lidé často mylně řídí…
víceVždy, když si sednete do auta, nastartujete motor a hned potom spustíte klimatizaci, vystavujete své zdraví, i zdraví ostatních s vámi v autě,…
vícePod pojmem podzimní deprese se u většiny procent z nás jedná spíše o špatnou náladu než o depresi samotnou. Pravý pojem deprese patří stavu…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz