Druh bakterií Lactobacillus rhamnosus patří mezi bakterie podporující dobrý stav střevní mikroflóry. Některé kmeny tohoto druhu jsou řazeny mezi probiotika.
Probiotika upravují pozitivně střevní mikroflóru, také brání přemnožení škodlivých bakterií, pomáhají při vyléčení průjmů jako prevence při cestách do ciziny či pomáhají zlepšit stav střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky. Celkově mohou zlepšovat imunitu.
Bakterie Lactobacillus rhamnosus jsou někdy používány při výrobě jogurtů a mléčných výrobků, jako jsou pasterizovaná (a fermentovaná) mléka nebo některé druhy sýrů. Tato bakterie je odolná vůči působení žaludečních kyselin a žluče v trávicím traktu (bez toho by nemohla doputovat na místo určení či do střevní mikroflóry). Rovněž produkuje kyselinu mléčnou.
Označení fermentace (česky jako kvašení) je termín pro biotechnologický proces, při němž se organické látky postupně přeměňují za účasti mikrobiálních enzymů (fermentů) na jednodušší látky. V potravinářství se fermentace využívá při výrobě alkoholických nápojů, octa, droždí, kysaných mléčných výrobků (tvarohů, másla, kefíru aj.) a zrání sýrů, kynutí těst a u dalších výrobních postupů.
Tím, že obsadí (někdy se používá zajímavý termín “kolonizuje”) trávicí trakt, pomáhá udržet rovnováhu střevní mikroflóry, což je velmi důležité pro sílu naší obrany proti infekcím. Pro zajímavost, vědci uvádějí, že se jedná o bakterie, které nezůstávají ve střevě, ale putují dále trávicím traktem. Kromě tohoto základního využití odborníci zkoumají možnost uplatnění některých kmenů z druhu L. rhamnosus v oblastech, jako je možnost snížení alergické reakce dětí na burské oříšky, rotavirové infekce dýchacích cest u dětí, atopická dermatitida, doplněk léčby infekcí močových cest - zabraňují bakteriím usazovat se na sliznici urogenitálního traktu. Během pokusů u myší bylo zjištěno, že mohou pomáhat snižovat hladinu stresových hormonů v mozku.
Na závěr ještě upozornění - někteří odborníci doporučují tento druh nepodávat lidem s oslabenou imunitou a kojencům. Bylo zaznamenáno, velmi vzácně (to zdůrazňuji! - na základě jedné studie indických lékařů), že podpoří vznik sepsí (lidově “otravy krve”).
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/lactobacillus-rhamnosus.htm
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz