V posledních letech přibývá úrazů českých turistů na zahraničních dovolených. Na vině může být větší poptávka po adrenalinových sportech, či stále oblíbenější aktivní dovolená. Víte, jak v případě úrazu v zahraničí postupovat?
Kromě klasických potíží, kvůli kterým musí Češi vyhledat na dovolené lékařskou péči, se množí úrazy při sportech. Na dovolené sportuje až 39 % Čechů a více než 14 % si užívá adrenalinové sporty. Pojišťovny evidují nejčastější úrazy způsobené jízdou na kole, čtyřkolkách či vodních skútrech.
Pokud skončíte u lékaře nebo v nemocnici kvůli zažívacím potížím či spáleninám od slunce, náklady na ošetření pokryje vaše cestovní pojištění. Buďte však opatrní v případě provozování sportů, a to právě zejména těch adrenalinových.
Na ty se základní cestovní pojištění nevztahuje a je potřeba si sjednat připojištění zahrnující různé druhy sportů. Jejich seznam naleznete v pojistných podmínkách dané pojišťovny.
Jak tedy správně postupovat při úrazu nebo nemoci na dovolené?
Součástí každého cestovního pojištění je tzv. asistenční služba. Operátoři jsou v případě nemoci či úrazu kdykoliv k dispozici. Zajistí vám návštěvu nejbližšího zdravotnického zařízení, zabezpečí převoz do nemocnice a lékařské ošetření, pomohou s překladem nebo domluví způsob úhrady nákladů.
Telefonní číslo na asistenční službu naleznete na pojistné smlouvě i na kartičce, kterou vám pojišťovna vydala. Tu je tedy dobré mít neustále u sebe. Touto kartičkou se rovněž prokážete ve zdravotnickém zařízení.
Při zavolání na asistenční službu po vás operátor bude vyžadovat tyto informace:
Od ošetřujícího lékaře si vždy vyžádejte originál potvrzení o ošetření s uvedením diagnózy. V případě, že budete muset náklady na péči platit v hotovosti, schovejte si i doklady o zaplacení, při pořizování léků i kopii receptu. Tyto doklady po návratu domů předejte kmenové pojišťovně, která vám náklady proplatí.
Pozor však při placení léků volně dostupných bez lékařského předpisu – dezinfekce, náplasti, obvazy, léky na tlumení bolesti, léky proti chřipce, léky proti průjmům. Ty totiž pojišťovny neproplácejí a na dovolenou si je tak raději přibalte do cestovní lékárničky.
Po návratu z dovolené rozhodně neotálejte s nahlášením pojistné události. Měli byste to stihnout v rozmezí 1–2 týdnů. Do formuláře s názvem „Oznámení škodné události z cestovního pojištění“ vyplňte požadované údaje a přiložte k němu veškeré doklady, které urychlí vyřizování pojistné události.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz