Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí dvojnásob. Jejich pokožka je o poznání tenčí, a tedy i více náchylná ke spálení. Do určitého věku by se proto slunci měly spíše vyhýbat. Důležitá je i kvalitní UV ochrana, a to jak pokožky, tak očí.
Dětská kůže je oproti dospělé mnohem citlivější a nedisponuje téměř žádnou vlastní přirozenou ochranou. Novorozenci a batolata do jednoho roku by se proto měli přímému slunečnímu světlu raději vyhýbat.
Nedostatečně chráněny jsou děti až do tří let, což je věk, do kterého se kůže nejvíce vyvíjí. Chránit by se před slunečním zářením však měly i starší ratolesti. Spálení v dětském věku totiž dvojnásobně zvyšuje riziko rakoviny kůže v dospělosti. Kojenci navíc nemají zcela vyvinuté potní žlázy a na slunci jim hrozí rychlejší přehřátí organismu.
Jak už bylo naznačeno, děti do tří let by na sluníčku měly pobývat jen minimálně. Rozhodně by mu neměly být vystaveny mezi 11. a 15. hodinou, kdy je sluneční záření nejsilnější a zároveň nejvíce škodí. Neznamená to však, že by poledne musely trávit zavřené doma, bohatě stačí, když se budou držet ve stínu a budou dostatečně chráněny opalovacím krémem. Samozřejmostí je i dostatečný pitný režim.
Zatímco u dospělých se ochranný faktor volí v závislosti na fototypu jedince a doby, kterou se chystá na slunci strávit, u dětí platí trochu jiná pravidla. Vzhledem ke zranitelnosti jejich pokožky se doporučuje sahat vždy po přípravcích s vysokých ochranným faktorem (ideálně SPF 50 a 50+) a širokospektrální ochranou proti UV záření. Na trhu jsou k dostání i speciální hypoalergenní krémy, které jsou pro malé děti přímo určeny.
Kromě výšky ochranného faktoru je při výběru krému důležité dbát také na složení.
• Konzervantům
• Parabenům
• Parfémům
Podle způsobu, jakým látky obsažené v opalovacích krémech chrání před UV zářením, rozlišujeme dva typy, a to chemické a fyzikální. První zmíněné se vsakují do kůže, kde pohlcují UV záření, fyzikální filtry (rovněž minerální) oproti tomu fungují na podobném principu jako zrcadla. UV záření odrážejí a na rozdíl od chemických filtrů se nevsakují do pokožky. Pro děti jsou podle dermatologů vhodnější, protože jemnou pokožku nedráždí.
Při výběru vhodného přípravku mějte také na paměti, že krémy jsou vždy účinnější než lehká opalovací mléka. Je také třeba zhodnotit typ pleti. Má vaše dítě sušší pokožku? Ocení spíše olejový základ. Pokud je jeho kůže mastnější, budou jí více vyhovovat jemné emulze.
Jakmile máte vybráno, zbývá vám už jen jediné, a to mazat, mazat a mazat. Poctivě a ideálně každé dvě hodiny nebo po koupání, a to i v případě, že je přípravek označen jako vodě odolný. Včasná aplikace je základ. Ideálně by mělo dítě vyjít na slunce až po 30 minutách od aplikace. Přirozená ochrana dětské pokožky je totiž velmi nízká. Slunečnímu záření vládne odolávat asi 5 minut. Kůže dospělého Evropana v porovnání s dítětem až 35 minut.
Nezapomínejte dítě mazat i v případě, že si zrovna hraje pod slunečníkem nebo se slunce schovává za mraky. Přes zataženou oblohu na kůži pronikne až 90% slunečního záření. Pokud se s dítětem nacházíte u bazénu, rybníku nebo u moře, po každém koupání oplachujte jeho pokožku. Zamezíte tak jejímu podráždění.
Zejména malým dětem se místo klasických plavek doporučuje speciální rychleschnoucí oděv s obsahem UV filtru. Jedná se o takzvané fotoprotektivní oblečení, které děti mohou nosit do vody i na suchu. Částečně vás navíc osvobodí od opakovaného mazání.
Tyto oděvy vybírejte podobně jako opalovací krém, tedy podle etikety, na které je v tomto případě označení PF – ultrafialový ochranný filtr, který by měly obsahovat i pokrývky hlavy. Pro srovnání, zatímco tyto oděvy dosahují ochranného faktoru 30 až 50, obyčejné bílé bavlněné triko má ochranný faktor jen 7.
Oční buňky jsou na poškození zvláště citlivé. Nemohou být totiž nahrazeny novými, a tak se jejich stav postupně zhoršuje. Na tento proces má významný vliv právě UV záření, které největší škody obvykle nadělá do 10 let věku. Následky se však projevují až později.
Aby se škodlivé záření k těmto buňkám nedostalo, je nutné dítěti pořídit kvalitní brýle s UV filtrem. Ty se dělí do čtyř kategorií, přičemž do první spadají brýle do slabého slunečního záření. Čtvrtá kategorie představuje brýle vhodné na hory a k moři.
Pokud se dítě spálí, omyjte ho vlažnou vodou a naneste na postižená místa Panthenol, který podrážděnou pokožku zklidní. Použít můžete i bílý neslazený jogurt. Následně by se mělo dítě pobytu na slunci vyhýbat tak dlouho, dokud se pokožka zcela nezregeneruje. Důležitý je také dostatečný pitný režim.
Zdroj: https://zdravi.euro.cz/leky/ochrana-deti-pred-sluncem/
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz