REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak pomocí emocí předcházet chřipce a nachlazení? Aneb jak emoce ovlivňují naší imunitu?

16/2

Bylo zjištěno, že za jednu až pět hodin po pěti minutovém prožitku emoce hněvu, dochází k výraznému poklesu Immunoglobinu A v těle člověka. Množství této látky po prožitku hněvu kleslo na polovinu v prvních dvou hodinách a pokles byl stále více než 20% oproti původnímu stavu po 5 hodinách od doby před prožitím emoce hněvu.

Většinou se mi to stává v metru

Dveře se zavřou. Sotva se souprava začne rozjíždět, a už se hrnou lidé ke dveřím. Odstrkují vás. Chtějí vystoupit, přestože bude trvat ještě tak hodinu a půl..., než metro bude v další zastávce. To mě tak dokáže vytočit.

Pak jsou tu jiní experti, co mačkají kolečko na dveřích. Několikrát, pořád, dokud se dveře neotevřou. Přitom ho stačí zmáčknout jednou. Nemluvě o tom, že když to kolečko nesvítí, tak se dveře otevřou automaticky. Když už to konečně pochopíte?!

Další kategorií jsou týpci s batohy. Však si to představte. Na zádech batoh větší než oni sami a pak si stoupnou doprostřed vagónu. Člověk za nimi je rázem přimáčknutý ke zdi. Když vystupují, pomlátí dalších 5 okolo.

Jedna cesta metrem dokáže pořádně rozčílit.

Jak jste na tom vy, když vás naštvou? Spíše se na někoho hněváte, nebo jste spíše soucitní a snažíte se druhého pochopit? Obě dvě emoce mají svou funkci a právo na existenci.

I hněv může být konstruktivní. Ohrožuje-li někdo vás či vaše blízké na zdraví, emoce hněvu vám pomůže se s překážkou vypořádat. Právě díky hněvu seberete odvahu dát agresorovi odplatu, zvláště není-li jiná možnost.

Avšak ve spoustě situací jsou zdravější reakce, jak se vypořádat s někým, kdo nám není po chuti. Proč „zdravější“?

Hněv i soucit ovlivňují naši imunitu

Immunoglobin A je jedna z hlavních látek odpovědných za fungování naší imunity. Studie z roku 1995 měřila, jak se změní hladina této látky v těle člověka před a po prožitku emocí soucitu a hněvu, přičemž délka prožitku každé emoce byla 5 minut. Emoce si lidé vyvolávali interně (například vzpomínkou na něco, co je rozčílí).

Bylo zjištěno, že za jednu až pět hodin po pěti minutovém prožitku emoce hněvu, dochází k výraznému poklesu Immunoglobinu A v těle člověka. Množství této látky po prožitku hněvu kleslo na polovinu v prvních dvou hodinách a pokles byl stále více než 20% oproti původnímu stavu po 5 hodinách od doby před prožitím emoce hněvu.

Naopak po prožitku emoce soucitu, hladina Immunoglobinu A postupně stoupala (+2% za dvě hodiny, +8% za tři hodiny, až +25% za 6 hodin; procentní změny jsou uváděny oproti původnímu stavu před prožitkem emoce).

Ono to nakonec není tak těžké. Uvědomit si to

Uvědomit si, že neznáme situaci těch druhých, co nás štvou. Ta babička, co se po rozjetí soupravy mačká na sklo dveří, třeba spěchá k doktorovi. Nebo ten pán, co mačká to kolečko, je poprvé v Praze a má jen strach, že se dveře neotevřou. Neví, že kolečko, co nesvítí, není potřeba mačkat. Nebo zkrátka není všímavý a při své každodenní, byť osmi sté padesáté, cestě metrem si toho ještě nevšimnul. Je to důvod se na něj zlobit?

Ten s batohem si možná také neuvědomuje, jakou nebezpečnou zbraň má na zádech?

Závěr?

Až vás příště někdo nas..chvál rozčílí, tak s ním souciťte třeba proto, že není tak „spirituálně vyspělý“ a má to zapotřebí. Když to nedělá schválně, můžete si říct, že si to třeba neuvědomuje. Pomůžete si tím především sami a posílíte si imunitu. Snadno. Bez vitaminů.

  • emoce hněvu snižuje hladinu immunoglobinu A v těle člověka, a to až po dobu 5 hodin po 5-ti minutovém prožitku emoce hněvu
  • emoce soucitu zvyšuje hladinu immunoglobinu A v těle člověka, a to až po dobu 5 hodin po 5-ti minutovém prožitku emoce soucitu
  • snaha o lepší o pochopení druhého člověka a spíše soucitné, než hněvivé reakce může ve výsledku vést nejen k lepšímu porozumění druhého, ale i k lepší imunitě

 

Zdroj: http://www.perkman.cz/predchazet-chripce-nachlazeni-emoce-imunita


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru