REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Do Chorvatska s dětmi: Užitečné tipy na cestu i dovolenou

29/7

Chcete jet na dovolenou do Chorvatska? Kam tam ale vyrazit, pokud jdete i s dětmi, jakou trasu zvolit a na co nezapomenout, abyste si to všichni užili? Poradíme vám…

 

Přestože se mění stále trendy v cestování a stále přibývají nějaké aktuální hity, jedna destinace zůstává navždy oblíbená. Je jí Chorvatsko, kde se cítíme jako doma.

Můžeme tam být na dovolené i desetkrát, stále budeme plánovat, kdy se vrátíme zpět. Ideální je i na dovolenou s dětmi. Není tak daleko, podmínky jsou velmi podobné těm našim a moře je tam příjemné s lokalitami specializovanými právě na ty nejmenší.

Počítat třeba s  tím, že cesta trvá od 6 hodin i více

Většina rodin si ve snaze ušetřit náklady vybírá jako nejvhodnější způsob dopravy vlastním autem. Výhodou není jen samotná cena, ale při cestování s dětmi i fakt, že si sami můžete přizpůsobit přestávky.

Pokud cestujete do jižnějších částí, můžete si naplánovat přestávku v Maďarsku, kde můžete strávit jeden den a nechat i děti trošku odpočinout.

I z hlediska nákladů je výhodnější cesta přes Maďarsko, kde jsou nižší poplatky na dálniční známce. Přes Chorvatsko pak počítejte s mýtem, které je nutné platit na vybraných úsecích.

Čas na cestování je nutné přizpůsobit i provozu na silnicích, který je v době prázdnin podstatně větší, proto se obecně vyplatí cestovat mimo víkendy, zkusit vyrazit v neděli večer, případně až v pondělí, samozřejmě podle možností.

Dalším častým způsobem je cestovat autobusem. Ten může být nepohodlný zejména při cestování s malými dětmi do tří let. Ojedinělé jsou nabídky na leteckou dopravu, která je časově nejpřijatelnější i nejpohodlnější.

Jak zvládnout cestu i s dětmi

Jednou z nejtěžších otázek před cestou je problém jak zabavit děti.

S těmi maličkými je ideální vystartovat na noc, a aby byly po celém dni unavené a vydržely vám déle spát. Když budete cestovat během dne, vezměte jim dostatek hraček. Nezapomeňte ani na občerstvení pro případ, že byste uvízli v nějaké koloně.

Pokud máte tablet, nahrajte jim do něj pohádky. Ty jim pouštějte i v audio verzi, aby během cesty byly tiché. Pro starší děti vymýšlejte hry. Například počítání aut, domů, nějaké hádanky nebo jiné slovní hry. Snažte se dělat častěji přestávky, aby si děti odpočinuly, a nevyžadovaly vaši stálou pozornost.

Ubytování si vždy raději najděte předem

Lidé jsou někdy zvyklí cestovat pouze „naslepo“, pak si až na místě najdou ubytování tam, kde se jim nejvíce líbí. Toto si však mohou dovolit spíše bezdětné páry.

Neměli byste riskovat, protože děti si potřebují po náročné cestě odpočinout a v hlavní sezóně se nemůžete spolehnout na dostatek volných míst.

V současnosti máte již k dispozici internet, jehož prostřednictvím si můžete předem vyhledat požadovanou lokalitu a najít tak něco vhodného právě pro rodiny s dětmi. Pokud si už vytvoříte nějaké kontakty, můžete se vracet do svého oblíbeného hotelu a ušetřit si tak problémy s hledáním noclehu.

Pokud máte menší děti, zkuste si vybírat raději penziony s vlastní kuchyňkou. Můžete jim vařit tak, jak jim to vyhovuje, a nemáte starosti s výběrem v restauracích. Hledejte také místa, která nabízejí spoustu atrakcí pro děti, abyste jim dokázali vymyslet bohatý program.

Které jsou ideální lokality?

Mezi velmi oblíbené lokality pro dovolenou s dětmi patří například ostrov Pag.

Na něm je speciální pláž Planjka, která má velmi mírný vstup do moře. Nemusíte se tam tedy obávat plavat i s dětmi, a navíc písečná pláž je ideální i na dětské hry.

Istrie je skvělá kvůli tomu, že je nejblíže od Slovenska. Samotná lokalita je však rušnější, takže pokud máte malé děti, možná vám nebude úplně vyhovovat.

V Baške Vodě jsou sice spíše kamenité pláže, ale najdete tam několik hotelů přizpůsobených pro děti. Navíc mají i spoustu atrakcí, které můžete využít v případě, že chcete dítě zabavit i jinak.

Oblíbené jsou i pláže v Povljaně nebo Biogradu na Moru, kde také převažuje písčitý terén.

Co byste mohli dětem ukázat?

Pro někoho to možná zní už jako otřepaná fráze, ale Plitvická jezera by opravdu měla být povinnou zastávkou v Chorvatsku. Je tam nádherná příroda, můžete si s dětmi zavzpomínat na známého Vinnetoua a trošku se i ochladit za velmi horkých dnů u moře.

Z historického hlediska je velmi zajímavý Diokleciánův palác ve Splitu. V minulosti byl velmi významným centrem života v této lokalitě a dnes z něj zůstal komplex sestávající z krásných budov.

Úžasné je i koloseum v Pule, které vypadá, jako kdybyste se přenesli do Itálie.

Pokud pojedete více na jih, zajděte i do Dubrovníku, starobylého města s velmi příjemnou atmosférou.

 

Zdroj: http://najmama.aktuality.sk/fotogaleria/236281/do-chorvatska-s-detmi-uzitocne-tipy-na-cestu-i-dovolenku/1/

 


Další články

Jaké typy krémů používat v zimě, abychom svoji pokožku…

21/1

Pleť je velmi citlivá a náchylná, zvláště pak v zimním období. Jak o ni ale správně pečovat a jaké krémy používat? Pojďme se zaměřit se na jednotlivé…

více

Kyselina lipoová-všestranný pomocník pro naše zdraví

18/1

Kyselina lipoová patří mezi málo známé látky. Nicméně má velmi důležitou roli v našem metabolismu. Je to nasycená mastná kyselina obsahující osm…

více

Jedno procento Čechů trpí schizofrenií

16/1

Zhruba každý stý člověk v Česku trpí schizofrenií. Je to kolem 100.000 obyvatel. Četnost výskytu choroby se v jiných zemích neliší.

více

6 snadných způsobů, jak zvýšit své charisma

14/1

Jedna z nových studií věnujících se lidskému charismatu poukazuje na to, že charisma není ani tak darem, jako spíše dovedností, kterou se může každý…

více

Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?

11/1

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru