Létání znamená pro mnoho z nás jedinečný a vzrušující zážitek. Cestování v oblacích nás láká a fascinuje zároveň. Na druhou stranu, ve spoustě lidí, a není jich málo, vzbuzuje respekt a nezřídka také strach. Nejsou to přitom jen katastrofické představy, co některé z nás od cestování letadlem odrazuje. Svou roli hrají také obavy ze zdravotních komplikací během letu a z tělesného a duševního nepohodlí. Stačí přitom pár základních pravidel, a i ten nejdelší let může proběhnout bez jakýchkoliv problémů. Přinášíme Vám pár rad a tipů, jak vyzrát na letadlo, se všemi jeho nástrahami.
Pokud jste zdraví a netrpíte v době letu žádnými zdravotními komplikacemi, postačí, budete - li dbát na tři základní a jednoduchá pravidla, která vám cestování letadlem usnadní.
Pravidlo číslo jedna zní nekompromisně: co nejméně alkoholu před letem i během něj. Je pravda, že pro spoustu cestujících popíjení alkoholu na palubě k létání prostě patří. Pro některé je to způsob, jak si let zpříjemnit, jiní si tím dodávají kuráž. Pravdou však také je, že alkohol velmi silně dehydratuje, což v 10 tisících metrech nad zemí a v suchém prostředí letadlové kabiny platí několikanásobně. Pokud přeci jen neodoláte pokušení, doplňujte pravidelně tekutiny čistou vodou, a to co nejčastěji, zejména pak na dlouhých letech. Totéž platí pro kávu a dokonce i čaj. Silná káva může fungovat zejména během nočního letu jako vítaný zdroj energie, nicméně i tady je třeba pamatovat, že po každém šálku kávy by měla následovat sklenice vody. „Palubní personál o zvýšené potřebě vody v letadle samozřejmě ví, proto na našich dlouhých letech několikrát prochází uličkou a všem cestujícím nabízí vodu či džus. Pokud budete potřebovat pít častěji, jednoduše o nápoj požádejte. Pro naše letušky je to naprostá samozřejmost, která patří k základům palubního servisu během každého letu,“ říká Anna Ingham-Grant z British Airways.
V business třídě některých leteckých společností (například třída Club World British Airways) je cestujícím volně přístupný velký bar, kde se mohou sami podle potřeby obsloužit a občerstvovat.
Pravidelným přísunem tekutin se vyhnete mnoha nepříjemnostem, třeba silné bolesti hlavy, dýchacím obtížím, ale také snížíte riziko vzniku nebezpečné trombózy. Všeobecně se doporučuje příjem čisté vody (bez bublinek) v množství 200 ml na každou hodinu letu.
Velkým strašákem na dlouhých zaoceánských letech je tzv. syndrom ekonomické třídy. Nejde o nic jiného, než o trombózu, či krevní sraženinu. Ta může mít při svém vzniku fatální následky. Vznikem krevních sraženin dochází v extrémních případech k ucpání cév a přerušení krevního oběhu. Sraženina se také při pohybu může dostat do plic a způsobit tak plícní embolii. Jak krevní sraženiny vznikají? Velmi jednoduše: dlouhodobým strnulým pobytem ve stísněném prostoru, nevhodným oblečením, dehydratací a sníženou tenzí kyslíku. Riziko vzniku se samozřejmě zvyšuje s věkem. V případě cestování se za rizikový považuje každý let delší než 4 hodiny. Prevence vzniku je přitom velmi snadná: volné a lehké oblečení, dostatečný přísun nealkoholických nápojů a cvičení. Pohybujte se po letadle dle možností, nicméně co nečastěji. Postavte se a protáhněte ruce a nohy alespoň jedenkrát do hodiny. Projděte se několikrát uličkou v letadle. V sedě se snažte protahovat nohy a cvičte prsty. K zajištění pohodlí během dlouhého letu existuje také série cviků, kterými protáhnete nejen nohy, ale také trup, paže a krk. Pár jich najdete například na stránkách www.ba.com. Celou řadu užitečných rad a popsaných cviků inspirovaných pilates naleznete v případě British Airways také přímo na palubě v in - flight magazínu, v kapitole Well Being. Společnost British Airways také natočila krátký instruktážní film, kde jsou všechy zásady zdravého cestování v letadle, včetně cvičení, názorně popsány a předvedeny. Film je pouštěn cestujícím ve všech třídách na všech dálkových letech.
Pokud je u vás riziko vzniku krevní sraženiny vyšší, pořiďte si kompresivní punčochy, které udržují správné proudění krve a zabraňují také vzniku otoků na kotnících.
Letecké společnosti se v posledních letech snaží výrazným způsobem zlepšovat podmínky cestování i v ekonomické třídě. „Již několik let nabízíme cestujícím na dálkových letech prémiovou ekonomickou třídu, tzv. World Traveler Plus, která představuje větší pohodlí, než ekonomická třída. Každý cestující má k dispozici modernější, ergonomicky tvarovanou sedačku, mnohem více prostoru a také připojení na internet,“ říká Anna Ingham-Grant z české pobočky British Airways. „V plánu však máme také celkovou modernizaci klasické ekonomické třídy,“ říká paní Anna.
Co na sebe
Poslední základní radou, jak se připravit na dlouhý let je pohodlné oblečení a obutí. Vždy volte oděv, který je volný a ve kterém se cítíte dobře. Nemějte obavy, že by vám byla během letu zima. „Každý cestující na našich dlouhých letech dostane ihned po nástupu do letadla přikrývku, v ekonomické třídě je to deka s polštářem, v business třídě dokonce silnější prošívaná deka,“ říká paní Anna z British Airways.
Umístěte polštář mezi vaše záda a opěradlo, a to do místa nad křížem, kde se tělo obvykle opěradla nedotýká. Tím podpoříte přirozené prohnutí páteře. Snažte se nekřížit nohy – podpoříte tím správné držení těla a vylepšíte si krevní oběh. Snažte se sedět rovně, jako by vás někdo vytahoval za hlavu, tak aby byla hmotnost vašeho těla rozložena rovnoměrně. Ramena nechte uvolněná. Snažte se uvědomit si hluboké abdominální svaly, které podpírají páteř. Nadechujte se vědomě do podbřišku. Při výdechu se snažte vědomě stlačit svaly podbřišku směrem k páteři. Nyní dýchejte normálně, ale snažte se držet svaly podbřišku zpevněné.
Kroužení rameny
Posaďte se vzpřímeně, ale trochu si poposedněte dopředu. Nyní zdvihněte ramena směrem k uším, potom je obloukem vraťte do výchozí pozice. Představujte si, že v ose obou ramen máte tužky a musíte kreslit velká kola. Toto cvičení opakujte šestkrát. Potom zdvihněte ramena k uším a poté je spusťte do výchozí pozice, toto opakujte šestkrát.
Procvičování krku
Posaďte se vzpřímeně tak, aby vaše hlava spočívala na opěrce. Potom hlavu zlehka otáčejte na jednu stranu. Nepoužívejte sílu. Poté ji vraťte zpět. Cvičení několikrát opakujte. Snažte se držet ramena uvolněná.
Procvičování kotníků
Posaďte se vzpřímeně. Umístěte polštář nejprve pod pravé stehno před koleno. Váhu těla udržujte rozloženou na obě nohy. Snažte se kroužit pravým chodidlem, a nohu se snažte držet nehybnou. Proveďte deset kroužení každou nohou na obě strany.
Procvičování ve stoje
Postavte se do uličky. Rozkročte se asi na úroveň svých boků. Postavte se na špičky. Vraťte se na paty a pokrčte kolena, paty přitom zůstávají na podlaze, nezvedáte je, trup držte vzpřímený. Dbejte na to, abyste se při cvičení neprohýbali v bedrech a nevychylovali chodidla ani dovnitř, ani ven. Vraťte se do výchozí pozice a opakujte desetkrát.
Procvičování lýtek
Posaďte se vzpřímeně, chodidlo zasuňte o trochu více pod sedadlo tak, aby bylo v jedné ose s kolenem a holení. Stáhněte prsty u nohou k sobě a snažte se je protáhnout tak, že je opřete o podlahu a zatlačíte směrem dopředu. Počítejte do pěti a povolte. Nyní zatlačte do podlahy patou a počítejte do pěti. Je nutné držet chodidlo, holeň a koleno v jedné ose. Cvik několikrát opakujte, měli byste jej cítit hluboko uvnitř lýtka.
V případě cestování se neustále vedou debaty o tom, zda je pro těhotné ženy létání bezpečné či nikoliv. Všeobecně se těhotenství nepovažuje za překážku při cestování letadlem, nicméně je třeba postupovat opravdu s rozmyslem. Let je doporučeno absolvovat nejpozději 36. týden nebo 32. týden v případě dvojčat. „Je možné, že po 28. týdnu se budete muset těhotná žena na palubě prokázat lékařskou zprávou s uvedeným plánovaným termínem porodu, která potvrdí, že těhotenství není rizikové,“ říká Anna Ingham-Grant z British Airways.
Zdroj: http://www.stastnezeny.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz