REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Pozor na úpal a úžeh

13/7

Užíváte si dovolenou u vody, rádi se opalujete? Nebo musíte být přes léto v práci a dopravujete se do ní autobusem, tramvají či autem? Obě situace a samozřejmě i řada dalších můžou vést k úžehu a úpalu.

Přestože slunce do určité míry souvisí s oběmi zdravotními nepohodami, nejsou totožné. Víte, v čem se liší?

Úžeh neboli sluneční úpal

Máte rádi vítr ve vlasech? Prima, ale když venku hodně pálí sluníčko, vezměte si slušivý letní klobouček nebo lehkou plátěnou kšiltovku. Jinak hrozí, že přemíra slunečních paprsků podráždí mozek a jeho blány. Působením slunce nám také bývá více teplo, než je zdrávo, a může dojít k přehřátí. Pokud se nadměrně opalujete, hrozí i spálení pokožky. Z dalších příznaků se můžou objevit mdloby, pocity na zvracení, bolest hlavy, ztuhlá krční páteř, někdy stoupá teplota a podobně. A protože se nadměrně potíme, ztrácíme více minerálů. Shrnuto a podtrženo - úžeh si prostě uženeme, když nechráníme hlavu před atakem slunečních paprsků a nedodáváme tělu dostatek tekutin s minerály.

Jak ho řešit

Následky úžehu se někdy projevují s odstupem času. Jakmile se však necítíte ve své kůži, neriskujte a snažte se co nejdříve vyhledat chládek, zůstaňte v klidu a to doslova, pokud to jde, lehněte si nebo alespoň sedněte. Uleví vám i přikládání obkladů na hlavu, avšak vlažnou vodou, nebo její omývání. Zapomeňte na to, jak působíte na okolí, a uvolněte si oděv. A samozřejmě také pijte, třeba i jen osolenou vodu. Ale pozor! Nedostatek tekutin nedohánějte tím, že si „na ex“ dáte třeba půl litru vody, naopak je nutné přijímat tekutiny po malých doušcích.

Úpal není ze slunce

V tomto případě sice sluníčko také může působit, ale nepřímo, někdy však vůbec „nepracuje“, a přesto si můžete přivodit úpal. Například tehdy, když se pohybujete v uzavřeném prostředí, kde je horko, vlhko, případně i těsno. Typickým příkladem je pobyt v dopravních prostředcích, kde nám bývá doslova na omdlení, což se týká autobusů, tramvají, ale i starších aut bez klimatizace. Ovšem stejně tak vám může vadit, když se pohybujete v otevřeném prostředí, kde je rovněž horko, vlhko a těsno, aniž však pálí slunce (například letní festivaly). Naše tělo se zkrátka může přehřát i bez sluníčka, termoregulační systém nezvládá daný nápor. Na závadu je rovněž nedostatek tekutin a minerálů, takže organismus se neumí sám ochlazovat potem, protože ho nevyprodukuje tolik, kolik by bylo třeba.

Jak ho řešit

Příznaky i recept na znovuuvedení do pohody jsou obdobné jako v případě úžehu, jen zde může teplota stoupat až ke i nad 40°C, horších případech ještě nastupují křeče a ztráta vědomí. Přesto však, věřte nebo ne, pro organismus je zdravotně závažnější úžeh.

Opět tedy pomáhá ochlazování; pokud to zvládnete, nejlepší je osprchovat se vlažnou vodou a dále omývat hlavu a končetiny, které můžete mít ve zvýšené poloze. Samozřejmě přijímejte po malých dávkách tekutiny s minerály.

A ve kterých případech je třeba ihned a bez váhání volat lékařskou pomoc? Jakmile postižený ztratí vědomí. Nepátrejte, zda je na vině úžeh, či úpal, a situaci řešte okamžitě.

 

Připravila: Marcela

Zdraví: http://www.webozdravi.cz/medicina/pozor-na-upal-a-uzeh


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru