Zimní období, vánoce i novoroční svátky představují zvýšené riziko tvorby menších popálenin (v lepším případě, jistě), topení v krbu, svíčky, lití olova, prskavky, pyrotechnika apod.
Ale zpět k mírným popáleninám (ačkoliv, ani ty často postiženému, zejména dětem, nemusí připadat jako mírné). Obecně platí, že je postiženého třeba dostat z dosahu zdroje tepla, kterého ho poškodilo a místo dostatečně dlouho chladit (nejlépe asi tak půlhodinu) pod tekoucí chladnou vodou. Ale pozor, takto se nesmí chladit u velmi malých dětí, u kterých by pak mohl hrozit chladový šok! Ve vážnějších případech platí, že puchýře nepropichujeme a příškvary (oděv, dehet) nestrháváme, pouze na volném okraji odstřihneme. V těchto případech nikdy nepoužíváme žádné masti, zásypy či léky proti bolesti. Mohou zkreslit pozdější lékařskou diagnózu. Dáváme obzvlášť velký pozor na příznaky šoku, u rozsáhlejších popálenin provádíme preventivní protišoková opatření.
Po ochlazení postiženého místa se dá použít k ošetření gel s obsahem výtažku z čajovníku australského, známějšího pod anglickým názvem Tea Tree oil. Tento gel chladí a zmírňuje bolest při popáleninách a rovněž působí hojivě.
K regeneraci (to je třeba zdůraznit!) postižené kůže se dají použít i některé další přírodní přípravky.
K regeneraci kůže a tkáně se dá použít krém od firmy Energy, Ruticelit. Jedná se o přírodní přípravek vycházející z teorie bioinformační medicíny. Tato teorie vychází z tradiční čínské medicíny a je založena na principu rezonance. Jedná o působení na informační pole člověka, čímž by se měla odstranit příčina onemocnění. Tak se zaktivují očistné mechanismy a vyloučí se z těla toxiny. Hlavní obsahovou složkou Ruticelitu je rostlinná látka rutin a celá řada dalších .
K hojení se dají použít i masti s obsahem propolisu a panthenolu. Propolis pomáhá obnovit pokožku po popáleninách, rovněž mírně tlumí bolestivost a svým působením proti baktériím také zabraňuje možnému vzniku infekce. Panthenol, též někdy označovaný jako dexpanthenol, se dobře vstřebává v žaludku a v buňkách a rychle se mění na kyselinu pantothenovou (vitamín B5), která má pozitivní vliv na kůži. Zajišťuje totiž její optimální hydrataci a podporuje produkci kolagenových a elastinových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou. Působí také protizánětlivě a posiluje přirozené léčebné procesy. Pomáhá při hojení jizev. Ostatně známe ho dobře z krémů a gelů používaných v létě na zarudlou kůži po opalování.
K ošetření a regeneraci se také dají použít přírodní přípravky – masti či krémy s obsahem oleje z technického konopí (bez obsahu THC). Obsažený konopný olej, kromě toho, že podporuje hojení poškozené kůže, působí také protizánětlivě, regeneračně a antibakteriálně.
Z minerálních prvků je při popáleninách dobré užívat zinek.
Autor: PharmDr.Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/pomoc-z-prirody-pri-popaleninach.htm www.pluska.sk
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz