REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Zdravotní problémy

Průjem

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Průjmem rozumíme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Není to nemoc, ale příznak nějakého onemocnění nebo poruchy, kdy je porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu, a současně dochází k nenormálnímu vylučování vody a minerálních látek z krevního oběhu do střeva. O průjmu hovoříme při 3 a více bezforemných až vodnatě řídkých stolicích za den.

Nejčastější příčina akutního průjmu

Nejčastější příčinou akutního průjmu (trvajícího několik dnů) jsou různé infekce. Mikrobem, který jej vyvolal, může být Salmonela, Shigela aj. Onemocní-li několik členů rodiny najednou, je velmi pravděpodobné, že průjem vyvolaly viry (rotaviry, echoviry a jiné).

Známe:

 • tzv. cestovatelské průjmy z konzumace nezvyklých jídel, ale hlavně infekce bakteriemi či viry, na které není náš organismus zvyklý,
 • druhou nejčastější příčinou je dietní chyba – i nezávadné potraviny mohou způsobit průjem, jsou-li nezvykle upraveny, nebo když jich je příliš mnoho. Rozdílnosti ve vnímání těchto vlivů jsou individuální,
 • příčinou průjmu mohou být také některé léky (např. antibiotika, přípravky obsahující železo).

Trvá-li průjem delší dobu, bývají příčiny obvykle závažnější.  Může se jednat o nemoci tenkého či tlustého střeva, slinivky břišní, jater či žlučníku.

Příčinou průjmu mohou být však i nemoci orgánů mimo trávicí trakt, např. zvýšené funkce štítné žlázy či onemocnění ledvin.

 1. Akutní průjem je náhle vzniklý průjem, který trvá krátkou dobu – často jen jeden den, většinou trvá několik dnů. Trvá-li několik týdnů, znamená to již přechod do chronického průjmu. Střevo je k rychlejším a vydatnějším peristaltickým pohybům nuceno vodnatým obsahem, který má i větší objem, než je obvyklé. Zvýšená peristaltika (stahy) střeva je ve většině případů, opět spíše následkem.
 2. Chronický neboli dlouhodobý průjem může mít rozdílné příčiny:
  1. onemocnění tenkého či tlustého střeva,
  2. různé nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku,
  3. nemoci orgánů mimo trávicí trakt – např. při zvýšené funkci štítné žlázy, nemocech ledvin,
  4. otravy rtutí či železem.

Cestovní průjem

Cestovní průjem se projeví více než třemi řídkými stolicemi za 24 hodin, někdy s pocitem na zvracení, zvracením, někdy s teplotou, bolestmi svalů, kloubů a hlavy, únavou, nechutenstvím, zimnicí, bolestí břicha, křečemi, neodbytným nucením na stolici, vyprazdňováním s příměsí krve nebo hlenu.

Onemocnění obvykle trvá 3–5 dnů. Při průjmu bývá celkový pocit slabosti. U vleklých i úbytek na váze.

Důležitý je také vzhled stolice, který bývá rozdílný podle příčiny průjmu – může mít příměs krve, hlenu či hnisu i nestrávených zbytků jídla.

Rizika průjmu

 1. při dlouhodobých úporných průjmech je organismus ohrožen dehydratací, což platí hlavně pro novorozence a starší lidi,
 2. styk s infikovaným člověkem,
 3. špatná hygiena,
 4. nevhodná strava.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Příznaky průjmu:

 • křeče břicha,
 • několik vodnatých až kašovitých stolic,
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • bolest hlavy,
 • slabost,
 • úbytek na váze,
 • zvýšená teplota,
 • bolesti svalů,
 • bolesti kloubů,
 • bolesti hlavy,
 • únava,
 • nechutenství,
 • zimnice,
 • bolesti břicha,
 • neodbytné nucení na stolici,
 • stolice s příměsí krve nebo hlenu, hnisu.

 

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Upozornění:

Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.

Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu).  Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup  a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.

Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:

 • Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné  interakce.
 • Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je.  Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
 • Pozorně si přečtěte příbalový leták  nového léku, než ho začnete užívat.
 • Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte  - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
  1. Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
  2. Ale užíváte-li  více než 5 léků,  měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné. 
  3. Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny  www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce  zjistí.
  4. Nemocní  by zde měli dostat  nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
  5. Některé kombinace nejsou  nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
  6. Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
 • Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je  Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
 • Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani  při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.

Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem

  • v těhotenství a období kojení
  • u malých dětí a kojenců
  • u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem

Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.

Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva. 

Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problémuMožnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu: 

 • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
 • racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem  čerstvé zeleniny a ovoce
 • vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
 • nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
 • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
 • omezte možný vznik z rizikových situací a snažte se omezit i působení  stresu
 • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
 • pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
 • pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
 • dodržováním zásad hygieny a prevence
 • pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu 
 • udělejte si čas na své přátele a na své koníčky

 Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.

 • Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemociDoporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění. 
 • K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.

Pomáhá i eliminace alergenů:

 • omezení styku s alergenem
 • v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
 • klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
 • proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
 • dbejte i na lůžkoviny -  časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
 • důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
 • odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
 • u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo-  vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
 • profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
 • vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
 • eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)

 

 

Při výběru konkrétních přípravků si vždy přečtěte i související nezbytné subkapitoly, zejména Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby a sebepéče. Bez jejich znalosti se vystavujete riziku možného neúspěchu samoléčby a případně i poškození zdraví.

 

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

Léčba průjmu

Při návštěvě lékaře s vámi lékař nejdříve sepíše tzv. anamnézu – jak dlouho průjem trvá a kolik stolic denně máte, vzhled stolice, nemoci v rodině. Pak lékař nemocného řádně vyšetří – hlavně oblast břicha, při dlouhodobých obtížích provede i vyšetření konečníku.

 • Důležitá je včasná výživa – včasným podáváním lehce stravitelných potravin dosáhneme rychlejšího zotavení střevní sliznice. U dětí kojených kojení nepřerušujeme. Dětem krmeným umělou výživou je vhodné mléko ředit mrkvovým či rýžovým odvarem.
 • Léčba antibiotiky je vhodná pouze u kojenců mladších 4 měsíců, u kterých nelze vyloučit infekci salmonelou. U větších dětí a dospělých se podávají antibiotika jen tehdy,jsou-li ve vážném zdravotním stavu a infekce se u nich předpokládá.
 • Není-li infekční původ pravděpodobný, podáváme přípravky zpomalující činnost střev. Úspěšná jsou také tzv. střevní eubiotika: Jsou to léky obsahující ty „hodné“ střevní bakterie.

Samoléčba průjmu

Velice důležité je udržet správné zavodněníorganismu – pijte hodně vody a čirých tekutin, abyste zabránili dehydrataci – čaj či minerálky. U dětí je vhodný např. Kulíšek, Sunar Alidiar. Minerálky vhodné nejsou, stejně jako iontové nápoje pro sportovce – obsahují mnoho cukrů a mohou průjem zhoršit. Pijte černý čaj s cukrem – glukózou, a doporučuje se konzumace soli – sodíku, draslíku.

Nutná je dieta po 24 hodin – suché pečivo a tekutiny. Později odvar z rýže, brambory, dušená mrkev…

  • upravit jídelníček - vyvarujte se všech potravin, které vám (osobně) průjem zhoršují,
  • zklidňující účinek má uvařená mrkev s rýží, rýžový odvar, banány, jemně nastrouhané jablko. Nevhodné jsou potraviny smažené, mastné, a tudíž nedietní,
  • nejezte citrusové ovoce a potraviny s vysokým obsahem vlákniny alespoň jeden nebo dva dny po skončení průjmu,
  • jezte nedráždivé potraviny, například suchary, banány, bílou rýži, vařenou mrkev.

Je důležitý věk nemocného a příčina průjmu.

 • Má-li 3leté dítě ve stolici krev nebo hlen, či má průjem déle než 2 dny, je nezbytné vyhledat lékaře,
 • děti do 3 let a senioři nad 70 let by měli navštívit lékaře, trvá-li jim průjem déle než 24 hodin,
 • je-li průjem akutní a důvodem by mohly být užívané léky, je třeba jejich změna nebo vysazení,
 • samoléčbu tudíž můžeme doporučit u nekomplikovaného akutního průjmu, netrvá-li déle než 48 hodin (24 hodin u dítěte do tří let),
 • delší akutní průjem, nebo je-li krev či hlen ve stolici, je to důvodem k návštěvě lékaře.

Co dělat:

 • je-li počet stolic vysoký, hrozí dehydratace organismu, a je proto třeba navštívit lékaře. S návštěvou by se nemělo otálet zejména u malých dětí, kde dehydratace může postupovat velmi rychle! Váhat byste také neměli, trpíte-li vleklým průjmem. Ten může být projevem závažného onemocnění,
 • najít možné vyvolávající příčiny (potraviny, léky, psychické vlivy),
 • dostatečná konzumace tekutin a některých minerálních látek (do 1 litru vody dáme 1 lžičku soli a 8 lžiček cukru; každou hodinu by měl nemocný pít cca 1 litr takového roztoku až do zmizení průjmu),
 • možné je podávat i převařenou vodu se solí a cukrem. Doplňovat po malých dávkách, ale nepřetržitě,
 • pomůže i ledová (lehce zvětralá) Coca-cola,
 • u závažnějších stavů je nutné zaznamenávat příjem a výdej tekutin (močení), počet a složení stolice i zvracení. Záznamy předat lékaři,
 • zvracení může souviset s dehydratací těla – s malým dítětem do 3 let navštivte lékaře,
 • nemocného není třeba trápit hlady – přívod jednoduchých živin má i určitý protiprůjmový význam. Podáváme jen malé množství potravin. Neškodí však 24hodinová tzv. „hladová nebo čajová“ pauza,
 • zpočátku podáváme suchary, starší pečivo, nastrouhanou mrkev s jablkem, rýži, bramborovou kaši bez tuku a rozředěnou mlékem ředěným vodou, rýžový odvar, syrové banány (obsahují draslík), event. mrkvový odvar,
 • nejezte dráždivou stravu, pijte hořký čaj nebo rýžový odvar,
 • při zlepšení můžeme přidat vařené brambory, vařené (dušené) libové maso, trochu zavařeniny na pečivo, stravu můžete solit,
 • v případě infekčního průjmu přísně dodržovat hygienické zásady,
 • osobní hygiena (důsledná; po stolici, před jídlem apod.). Nemocný s průjmem by neměl připravovat jídlo pro další osoby, zejména ne pro děti a staré lidi,
 • důsledná hygiena – mytí nádobí, jídelního náčiní
 • stravu vždy řádně převařit resp. uvařit, řádně a čistým nožem oloupat, stolovat v čistých podmínkách,
 • zažívání se obvykle během 2 dní upraví,
 • medikamentózní léčba většinou není nutná,
 • pomoci mohou léky, které mají velkou adsorpční schopnost, vážou bakterie a jejich toxiny.

Upozorňujeme, že obsah těchto internetových stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře. Pozorně si přečtěte příbalový leták léků, které chcete užívat! Pokud se výsledky léčby nedostaví do 5 dnů, nebo se příznaky zhoršují, navštivte lékaře.

Poznámka: Níže zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace.

Pozorně si přečtěte příbalový leták (PIL) léku, který užíváte. V případě, že problémy neustupují ani po 5 dnech, anebo dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.

 • Pomáhá medicinální uhlí – tablety jako Carbo medicinalis, Carbocit, Carbosorb, Carbotox. Dobře působí i při nadměrné tvorbě střevních plynů. Užívají se 2–4 tablety vícekrát denně. Tablety se mají buď rozkousat, nebo rozdrtit a rozmíchat ve sklenici vody. Pro jejich absorpční schopnost je třeba počítat s tím, že může snížit až úplně vyrušit účinek současně podaných léčivých přípravků. Proto je při užívání potřeba zachovat časový odstup nejméně 1 hodiny,
 • diosmectit– jako Smecta sáčky – již pro děti mladší než 1 rok. Účinným lékem jak v léčbě, tak i případně v prevenci může být kloroxin, látka s antibakteriálním účinkem. Endiaron je velmi účinným antidiaroikem u průjmů neznámého původu. Na cestovní průjmy je loperamid Imodium, Loperon pro své silné účinky se nedoporučuje užívat déle než 23 dny,
 • u infekčního původu průjmu (z jídla, vody apod.), můžeme použít jako střevní dezinfekci např. Endiaron, Smecta (sáčky). Nesmí se používat v těhotenství a při nedostatečné činnosti jater a ledvin. Délka užívání nemá přesáhnout 10 dní. Dětem s tělesnou hmotností nižší než 40 kg se nesmí podávat. Může se kombinovat s aktivním uhlím – pamatovat na časový odstup. Endiaron zbytečně nezatěžuje celkově organismus: cloroxin působí jen v trávicím traktu, nevstřebává se ze střev do krve a nezatěžuje zbytečně ledviny nebo játra,
 • maximální délka léčby Endiaronem má být 7–10 dní; při delším průjmovém onemocnění je třeba konzultovat jeho další užívání s lékařem. Užíváte-li spolu s Endiaronem i jiné léky, je nutné se poradit s lékárníkem nebo lékařem. Tato zásada však platí obecně při samoléčení a užívání více než jednoho léku,
 • v akutním stadiu účinně zmírňují průběh a snižují ztrátu tekutin tvrdé tobolky Imodium nebo Loperon; příčinu průjmu neléčí, léčí však symptomaticky (nepříjemné příznaky),
 • Imodium se nedoporučuje užívat v době těhotenství a kojení. Doba užívání Imodia bez porady s lékařem by neměla překročit 48 hodin. Imodium by neměly brát děti s váhou pod 14 kg a mladší 6 let, ani by se nemělo kombinovat s živočišným uhlím,
 • dále pomáhá Lactobacillus jako prostředek pro navrácení normální funkce střevních bakterií – např. Lacidofil, pomáhá také Hulal, zapíjí se dostatečným množstvím tekutin před anebo po jídle,
 • opatrnosti je třeba u dysenterické formy průjmu (horečnatý stav s krví a hlenem ve stolici), v těhotenství a při kojení. Zejména malým dětem by léky neměly být podávány bez porady s lékařem.

Návštěva lékaře při průjmu

je nutná při těžkých průjmech spojených s velkou ztrátou tekutin a při trvající teplotě zejména u novorozenců, kojenců, malých dětí a starších lidí. U dětí, kojenců a malých dětí nejdéle 2. den. U ostatních, trvá-li průjem delší dobu (cca 3 dny).

Nejčastěji se trávicí obtíže projevují jako zácpa, průjem, nadýmání, plynatost, pálení žáhy, říhání, samovolný odchod plynů, bolestmi v oblasti celého břicha. Trávicí obtíže, pokud jsou přechodné, neznamenají většinou nijak závažný problém a je možné je řešit buď režimově, nebo některými podpůrnými prostředky.

Nejčastěji jsou trávicí potíže způsobeny dietní chybou a infekcemi.

Přírodní a doplňková léčba:

 • adsorbencia (tzv. černé medicinální uhlí), jehož povrch je schopný vázat rozličné látky, dále střevní antiseptika, která působí na řadu patogenních mikrobů,
 • doplňková terapie – probiotika pro obnovu střevní mikroflóry s obsahem Lactobacilus acidophilus (bakterie mléčného kvašení) – lze je podávat i velmi malým dětem,
 • různé rostlinné čaje nebo čajové směsi s obsahem tříslovin, které mají výrazný protiprůjmový účinek. Třísloviny zpomalují střevní pohyb a mají i dezinfekční účinek,
 • mohou být kombinovány s léčivými rostlinami obsahujícími slizy (mají ochranný účinek) a flavonoidy (protizánětlivý účinek),
 • vitamíny skupiny B potřebné pro udržování svalového napětí trávicího traktu, pro zklidnění psychiky, ke zlepšení vstřebávání,
 • produkty s česnekem, který podporuje trávení a rozklad toxinů ve střevě a má bakteriocidní účinky,
 • aloe vera má velmi hojivé účinky na trávicí trakt,
 • pupalkový olej, který slouží k doplnění esenciálních mastných kyselin potřebných k ochraně střevní stěny.

K léčbě mírnějších a krátkodobých forem těchto obtíží je možno volit některou z následujících bylin:

 • hořec žlutý – užívá se na špičku nože mletý prášek z kořene nebo čaj,
 • zeměžluč lékařská – užívá se čaj z nati,
 • vachta třílistá – užívá se čaj z listů,
 • smetanka lékařská (pampeliška) – užívá se čaj z kořene a listu,
 • pelyněk pravý a černobýl – užívá se čaj z nati,
 • řebříček obecný – užívá se čaj z kvetoucí nati,
 • puškvorec obecný – užívá se čaj z oddenku,
 • lišejník islandský (pukléřka islandská) – užívá se čaj ze stélky,
 • andělika lékařská – užívá se čaj z kořene,
 • čekanka obecná – užívá se čaj z kořene, nati a květu,
 • lékořice lysá – užívá se čaj z kořene,
 • heřmánek pravý – užívá se čaj z květu,
 • máta peprná nebo kadeřavá – užívá se čaj z nati,
 • dobromysl obecná – užívá se čaj z kvetoucí nati,
 • meduňka lékařská – užívá se čaj z listu a nati nebo lihový extrakt,
 • anýz vonný – užívá se čaj z plodů,
 • fenykl obecný – užívá se čaj z plodů,
 • měsíček lékařský – užívá se čaj z květů nebo lihový extrakt,
 • proskurník lékařský – užívá se čaj z kořene, listu a květu,
 • řepík lékařský – užívá se čaj z kvetoucí nati,
 • šalvěj lékařská – užívá se čaj z nati a listu,
 • tymián obecný – užívá se čaj z kvetoucí nati,
 • zázvor pravý – užívá se čaj z oddenku nebo mletý prášek.

 

Podívejte na seznam přípravků

Prevence průjmu:

 • obecně platí pro prevenci průjmu stejné zásady jako při prevenci onemocnění zažívacího traktu, především střev,
 • pravidelná nedráždivá strava vyváženého složení (dostatek bílkovin a vlákniny),
 • dbejte na pravidelnou stolici,
 • vyhýbejte se rizikovým potravinám.

 

Zdroj:

weby ordinace.cz, článek Průjem MUDr. Sylva Šebková, web mudrotahalova.cz, web vitalion.cz

Pokračujte výběrem v pravém menu
POZORNĚ si vždy přečtěte příbalový leták (PIL) v detailu léku. Pro komplexnější léčbu čtěte, prosím, minimálně i kapitolu léčba a samoléčba.
Echinacea angustifolia
2CH-30CH
← zpět na výpis léků
Název Echinacea angustifolia
Doplňek názvu 2CH-30CH
SUKL kód 70641
Velikost balení 2CH-30CH
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
aj ze šalvěje
20X1.5GM
← zpět na výpis léků
Název aj ze šalvěje
Doplňek názvu 20X1.5GM
SUKL kód 45571
Velikost balení 20X1.5GM
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
CARBO MEDICINALIS
← zpět na výpis léků
Název CARBO MEDICINALIS
Doplňek názvu
SUKL kód 57338
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
carbosorb
1X25GM
← zpět na výpis léků
Název carbosorb
Doplňek názvu 1X25GM
SUKL kód 982
Velikost balení 1X25GM
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
ENDIARON
← zpět na výpis léků
Název ENDIARON
Doplňek názvu
SUKL kód 2818
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
ENTEROL
← zpět na výpis léků
Název ENTEROL
Doplňek názvu
SUKL kód 10502
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
HYLAK FORTE
← zpět na výpis léků
Název HYLAK FORTE
Doplňek názvu
SUKL kód 9159
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
imodium
8X2MG
← zpět na výpis léků
Název imodium
Doplňek názvu 8X2MG
SUKL kód 32272
Velikost balení 8X2MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
Orenzym
50X200UT
← zpět na výpis léků
Název Orenzym
Doplňek názvu 50X200UT
SUKL kód 17993
Velikost balení 50X200UT
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
epíkový čaj
20X1.5GM
← zpět na výpis léků
Název epíkový čaj
Doplňek názvu 20X1.5GM
SUKL kód 57667
Velikost balení 20X1.5GM
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
smecta
1X10
← zpět na výpis léků
Název smecta
Doplňek názvu 1X10
SUKL kód 59940
Velikost balení 1X10
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
CELASKON 500 MG MANDARINKA
← zpět na výpis léků
Název CELASKON 500 MG MANDARINKA
Doplňek názvu
SUKL kód 30687
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
MEDUŇKOVÝ ČAJ
1.5GM/SÁČ 15 SÁČ PP PŘEBAL
← zpět na výpis léků
Název MEDUŇKOVÝ ČAJ
Doplňek názvu 1.5GM/SÁČ 15 SÁČ PP PŘEBAL
SUKL kód 115269
Velikost balení 1.5GM/SÁČ 15 SÁČ PP PŘEBAL
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
MEDUŇKOVÁ NAŤ
← zpět na výpis léků
Název MEDUŇKOVÁ NAŤ
Doplňek názvu
SUKL kód 76584
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
HYLAK FORTE
0 30ML
← zpět na výpis léků
Název HYLAK FORTE
Doplňek názvu 0 30ML
SUKL kód 9158
Velikost balení 0 30ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
ACIX
← zpět na výpis léků
Název ACIX
Doplňek názvu
SUKL kód 52420
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
LOPERON
← zpět na výpis léků
Název LOPERON
Doplňek názvu
SUKL kód 10153
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
LOPERON CPS
2MG 8
← zpět na výpis léků
Název LOPERON CPS
Doplňek názvu 2MG 8
SUKL kód 95267
Velikost balení 2MG 8
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
Carbosorb 20 tbl
10X320MG
← zpět na výpis léků
Název Carbosorb 20 tbl
Doplňek názvu 10X320MG
SUKL kód 2613
Velikost balení 10X320MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Imodium 20
20X2MG
← zpět na výpis léků
Název Imodium 20
Doplňek názvu 20X2MG
SUKL kód 98096
Velikost balení 20X2MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný

Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémyREKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru