Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Osteoporóza (řídnutí kostní tkáně)
je závažné a rozšířené onemocnění kostí (trpí jím každá třetí žena a každý šestý muž) projevující se úbytkem kostní hmoty. Křehké kosti jsou pak velmi náchylné ke zlomeninám. Osteoporózy patří k nejčastějším příčinám smrti seniorů bez rozdílu pohlaví.
Primární osteoporóza – rizikové faktory:
vyšší věk,
menopauza,
nedostatek minerálních skeletotvorných prvků ve výživě (vápník, vitamín D, zinek, měď, mangan, bór aj.),
nedostatek pohybu,
podvýživa.
Sekundární osteoporóza
vzniká ve vazbě na jiné onemocnění (často hormonální soustavy – např. štítné žlázy), jako nežádoucí účinek některých léků (např. kortikoidů), nebo při dlouhodobé imobilizaci.
Rizikové faktory:
vyšší věk,
ženské pohlaví,
menopauza,
astenický habitus,
nízký přívod vápníku,
nedostatek pohybu,
těžké kuřáctví nebo alkoholismus,
léčba steroidními hormony,
porucha zažívání, která vede ke špatné absorpci látek z potravy (malabsorpce),
nedostatečný přísun skeletotvorných prvků do organismu (vápník, vitamín D, zinek, měď, mangan, bór aj.),
přebytek bílkovin ve stravě, zejména živočišných, zmenšuje absorpci vápníku a má za následek i odčerpávání vápníku z kostí, zubů a páteře,
kyselinotvorná strava (maso, sýry, vejce, bílá mouka, bílý cukr, sladkosti, Coca-cola apod.); na zneutralizování kyselin potřebuje krev zásadité látky – vápník, draslík, železo – které pokud nejsou v dostatečné míře v potravě obsaženy, začnou být odebírány ze zubů, kostí a páteře.
Komplikace:
časté, někdy až život ohrožující zlomeniny (nejčastěji kompresivní zlomeniny obratlů páteře, krčku stehenní kosti, zlomeniny kyčle a zápěstí),
onemocnění páteře může vyústit v poškození míšních nervů,
nadměrné zakřivení páteře může vést ke vzniku dýchacích potíží.
Osteoporóza se dlouhou dobu rozvíjí bez příznaků a poprvé se může projevit až smrtelnou zlomeninou, či je zjištěna zcela náhodně při rentgenologickém vyšetření.
Příznaky:
bolesti v zádech po pohybech,
bolesti při zatížení,
prudké bolesti související s rychlým pohybem, nejčastěji v dolní části hrudní či horní části bederní páteře,
bolesti vystřelující pásovitě do břicha nebo dolních končetin,
zmenšená pohyblivost hrudního koše a páteře,
snadná lomivost kostí,
v pozdějších stadiích i fyzické změny:
zmenšení tělesné výšky (až o 20 cm),
vytvoření hrbu (kyfóza).
Návštěva lékaře při osteoporóze:
při bolestech v oblasti kostí u rizikových skupin,
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné interakce.
Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je. Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
Pozorně si přečtěte příbalový leták nového léku, než ho začnete užívat.
Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
Ale užíváte-livíce než 5 léků, měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné.
Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
Nemocní by zde měli dostat nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
Některé kombinace nejsou nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
Nekombinujte např. více lékůs obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
v těhotenství a období kojení
u malých dětí a kojenců
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spoluprácis lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako vášzdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce
vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
omezte možný vznik z rizikových situacía snažte se omezit i působení stresu
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
dodržováním zásad hygieny a prevence
pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu
udělejte si čas na své přátele a na své koníčky
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. Doporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění.
K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Pomáhá i eliminace alergenů:
omezení styku s alergenem
v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
dbejte i na lůžkoviny - časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo- vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)
Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Diagnózaa léčba
Diagnostika se provádí na základě rentgenového vyšetření a krevního rozboru (kvůli vyloučení jiného onemocnění).
Klasická léčba
Tělesná aktivita,
vápník a vitamín D,
v pokročilých případech léky zastavující další ubývání tkáně,
hormonální doplňková léčba u žen trpících potížemi v menopauze (estrogeny).
Nejkomplexnější a zároveň nejlevnější prevencí a léčbou rozvoje osteoporózy u postmenopauzálních žen je hormonální substituční léčba v klimakteriu. Vedle toho, že komplexně zlepšuje zdravotní stav pacientky, chrání i před úbytkem kostní hmoty.
Samotná hormonální léčba není schopna úbytek kostí zvládnout bez zdravého životního stylu, dostatečného přívodu vápníku (1500 mg) a vitamínu D (400–800 jednotek) a přiměřené pohybové aktivity. Je třeba podotknout, že jde o dlouhodobou hormonální léčbu, a samozřejmostí je i každoroční přehodnocování rizik a přínosu léčby pro danou pacientku. Ochranný efekt hormonální léčby na kosti trvá pouze během jejího užívání. (Po ukončení hormonální léčby úbytek kosti znovu pokračuje.)
Existují ženy, které hormonální substituční léčbu nemohou nebo nechtějí užívat, nebo u kterých je z různých důvodů indikováno ukončení užívání hormonální léčby. Tyto ženy, pokud je třeba je léčit na osteoporózu, zůstávají ve sledování odborných lékařů (revmatolog, internista, osteolog, ortoped), kteří následně vedou léčbu takové pacientky.
K léčbě osteoporózy je v současnosti na Slovensku dostupné množství preparátů v různých aplikačních formách a dávkovacích režimech. Na její prevenci ale není v současnosti v České republice registrovaný žádný přípravek, s výjimkou preparátů hormonální substituce v klimakteriu, vitaminu D a kalcia.
Samoléčba osteoporózy
Samoléčba má zabránit zlomeninám – zvýšením (či zachováním) množství a kvality kostní hmoty. Její úspěšnost je závislá i na aktivní spolupráci pacienta (dodržovat pohybový režim a dostatečný příjem vápníku a vitaminu D ve stravě).
Léky na předpis pomáhají obnovit porušenou rovnováhu mezi vstřebáváním a novotvorbou kosti a umožňují zlepšit stav kostní tkáně (snižují kostní resorpci nebo zvyšují kostní formaci). Používání hormonální substituční terapie (tzv. HRT) u žen je považováno spíše za preventivní terapii než za lék první volby.
Volně prodejné léky – jako Condrosulf 400, …
tělesná aktivita – pravidelné a přiměřené zatěžování těla pohybem,
dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a „kostních“ minerálů (zinek, mangan, měď, bór, hořčík – pomoc vstřebávání vápníku a vitamínu D potravou nebo léčbě jejich nedostatku; DDD je nejméně 500 mg vápníku a 400–800 IU vitaminu D,
vyhýbáme se však prudkým pohybům, švihovým cvikům a skokům,
přikládáme bandáže, případně ochranný korzet,
bolestitlumíme analgetiky (léky tlumící bolest) a podáváme iantipyretika:paracetamol, např. Paralen, ASA, např. Aspirin, ibuprofen, např. Ibalgin; směsi, např. Coldrex.
Režim:
vyhýbejte se stresu, který odčerpává z organismu skeletotvorné látky,
nekuřte!
Ráno po probuzení pijte šťávu z jednoho citrónu, rozmíchanou v teplé vodě.
Čaje, obklady, …
Čaje:
pijte čaje s obsahem skeletotvorných látek… ráno a večer pijte směs z přesličky rolní a kopřivy dvoudomé (1 polévková lžíce směsi se vaří 25 minut v 5 dcl vody);
minerální vody nejsou vhodné, protože obsahují špatně využitelný vápník,
Obklady a mazání:
na nejvíce odvápněná místa přikládejte na noc obklady z malého množství rozvařených kořenů kostivalu lékařského,
regenerační krémy, např. Atrin – používejte pravidelně na bolestivá místa.
Koupele:
2–3 x týdně si udělejte koupel z ovesné slámy, přesličky rolní a kostivalu lékařského.
Strava:
jezte co nejvíce mléčných výrobků – zakysané výrobky, živé jogurty a tvaroh,
vyřaďte z jídelníčku co nejvíce kyselinotvorných potravin (maso, uzeniny, sladkosti, instantní výrobky, bílé pečivo, džusy, nápoje typu cola) – způsobují uvolňování vápníku z kostí a zubů (je použit k neutralizaci při překyselení organismu),
snižte příjem alkoholu – urychluje ztrátu vápníku z kostí,
snižte trvale příjem soli – zvyšuje vylučování vápníku močí – k solení používejte nerafinovanou mořskou sůl,
nepijte šumivé nealkoholické nápoje – obsahují kyselinu fosforečnou, která vyplavuje vápník z kostního aparátu,
omezte konzumaci mandlí, chřestu, kešu oříšků, rebarbory a špenátu: mají vysoký obsah kyseliny šťavelové, která blokuje vstřebávání vápníku,
naopak do jídelníčku zařaďtečesnek a cibuli – obsahují síru, která je potřebná pro zdravé kosti,
jezte celá rozdrcená zrna pšenice, pohanky, žita, ovsa, krup,
dopřejte si velké množství zeleniny– listové, plodové i kořenové (brokolici, většinu tmavě zelené listové zeleniny),
dobrým zdrojem minerálníchlátekjsou: sezam, sója, fazole, ořechy, lněná, slunečnicová a dýňová semínka,
velkým zdrojem vápníkuje mák, dále brokolice, většina tmavě zelené listové zeleniny, melasa, tofu, pšeničné klíčky, losos, sardinky, škeble,
dále je velkým zdrojem vápníkusyrové, kvalitní mléko, sýry a jogurty, sardinky, kaviár, želatina, sójové boby, fazole, lískové ořechy, mandle, špenát, ovesné vločky, tmavé pečivo a vaječné žloutky,
šťávy:denně pijte 3 dcl mrkvové a 2 dcl celerové šťávy,
dalším zdrojem je kelp (hnědá mořská řasa) a pivní kvasinky,
pohybové aktivity – pravidelné cvičení a pohyb na čerstvém vzduchu – střídání vytrvalostní a rychlostní pohybová složka i turistika, jízda na kole, …
je nutné přizpůsobit pohybové aktivity svému zdravotnímu stavu.
Doplňky stravy:
jedlé řasy Chlorella – zdroj všech potřebných vitamínů a minerálů,
pomoci mohou do jisté míry i doplňky stravy s obsahem glukosaminu, různé preparáty se liší množstvím těchto látek. Pro léčbu osteoporózy užívat denně 1600 mg glukosaminsulfátu – GS Condro Forte. Proenzi3 obsahuje vedle glukosaminu i chondroitin – látku, která je přirozenou součástí chrupavky, a MSM – organicky vázanou molekulu síry, která zasahuje do procesu zánětu a pomáhá snižovat bolest. GelActiv rozlišuje preparáty s glukosaminsulfátem, chondroitinsulfátem. Pro sportovce je – s obsahem nexrutinu – bylinný extrakt zasahující do patologie zánětu a snižující otoky a bolesti kloubů. Pro seniory – obohacené o minerály a vitamín D. Léčba je ale dlouhodobá – výrobci doporučují po dobu 3 měsíců a opakovat dvakrát do roka.
Fytomateriál – zdroj všech minerálů v nejlépe vstřebatelné formě.
Přírodní a doplňková léčba: řada přípravků s obsahem vápníku a vitamínu D. Často jsou součástí komplexních multivitamínových produktů s minerály a dalších potravinových doplňků.
Složky potravy s nejvyšší měrou přispění k rozvoji kostní tkáně, resp. opačného charakteru:
hlavně potraviny bohaté na vápník, hořčík, vitaminy D, C a K,
nebezpečí se skrývá v pokrmech, které obsahují ve zvýšené míře fosfáty, protože ty vážou ionty vápníku a zabraňují jejich vstřebávání do organismu,
neblahý vliv má kouření a nadměrné pití alkoholu (dvě a více piv denně či 2 a více sklenek vína denně),
v prevenci osteoporózy hraje významnou roli pravidelná pohybová aktivita – střídání vytrvalostní a rychlostní pohybové složky, turistika…
je nutné přizpůsobit pohybové aktivity svému zdravotnímu stavu,
léková prevence – například hormonální substituční terapie – doplnění chybějících pohlavních hormonů u žen v časné menopauze a v období následném,
s výběrem vhodné pohybové aktivity pro pacienta s osteoporózou vám může poradit váš praktický lékař nebo gynekolog.
Poznámka: Zde zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalový leták k jejich správnému užívání a další informace. Vždy si pozorně přečtěte příbalový leták (PIL) léku, který užíváte. V případě, že problémy neustupují ani po 5 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře!
Desatero proti osteoporóze – začněte s prevencí včas!
S prevencí osteoporózy je nutné začít v dětství a pokračovat v ní po celý život.
Pro vznik osteoporózy jsou kritická období dospívání, menopauzy a stáří; osteoporóza se nevyhýbá ani mužům.
Optimálním zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky.
Tavené sýry jsou méně vhodným zdrojem vápníku.
Laktóza a kyselé prostředí zvyšují využitelnost vápníku.
Některé druhy zeleniny jsou doplňkovým zdrojem vápníku.
Vitaminy (D, C, B6, K1) mají prioritní význam při vstřebávání vápníku a jeho ukládání.
Pro prevenci a léčbu osteoporózy je důležitý pohyb a cvičení.
Kouření a nadměrné pití černé kávy působí negativně na metabolismus vápníku.
Při nedostatku vápníku ve stravě jsou nezbytné přípravky s vápníkem. Optimální jsou ty, které obsahují i potřebné vitaminy, zejména vitamin D, B6, C a K1.
Osteoporóza je součástí procesu stárnutí, ale její průběh lze zpomalit, tj. zejména: