REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdravotní problémy

Alergie – přehled

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Vyrážka, ekzém, rýma, astma nebo zánět spojivek jsou průvodními jevy alergií.

Alergická reakce

Imunitní systém reaguje na podráždění alergenem zvýšenou reakcí. Histamin způsobuje zánětlivou reakci – dráždí tkáně. Svědivá vyrážka může postihnout celé tělo, nebo jeho části. V závislosti na tom, kde v těle reakce probíhá, a na druhu uvolněných látek může tato chybná reakce vést k velmi různým chorobám, jako je senná rýma, zánět spojivek, vyrážky, žaludeční a střevní potíže a průduškové astma. Někdy mohou být alergické reakce životu nebezpečné (anafylaktický šok).

Alergie mohou probíhat s různou intenzitou a různě dlouho, postižený se jich může postupem času zbavit léčbou, nebo i samy odezní, ale ve většině případů se s nimi potýká po celý život.

Podle druhu alergenu a napadeného místa na těle pak dochází k různým druhotným nemocem, jako je senná rýma, vyrážky, zánět spojivek, ale také astma nebo střevní potíže. Pokud se alergie neléčí a postižený se pohybuje v místech, kde se setkává s látkami, na které je alergický, může alergie přejít do chronické fáze. Při těžkých alergických reakcích dokonce hrozí anafylaktický šok, který se projevuje podobně jako epileptický záchvat.

Existují alergie:

V čele příčin u dětí v raném období je kravské mléko, vejce, sója, pšeničná mouka, ale i arašídy, u dospělých pak jsou dominantní stromové ořechy, arašídy, ryby, sója, sezam, mák, celer. Reakce na potraviny nemusí být vždy alergická, ale může mít toxickou příčinu, někdy i psychickou. Některé druhy potravin mohou vyvolávat ve tkáních i uvolnění látek, které způsobí příznaky přímo (histamin).

Velmi častá je zkřížená alergie. Příkladem je protnutí pylů rostlin s požitím ovoce, zeleniny, ořechů (trávy a rajčata). I malá množství potravinových alergenů mohou spustit bouřlivou reakci. Mluví se o skryté alergii. Poznání spouštěče, příčiny, je někdy velmi obtížné a vyžaduje často i specializované postupy v diagnostice. Evropská unie se problémy reakcí na potraviny opakovaně zabývá. Evropská komise a Evropský parlament přijaly pravidla pro značení potravin, které obsahují alergeny nebo jejich komponenty. Týká se to i nápojů, které mohou být zdrojem a spouštět alergickou reakci.

Na seznamu potravin, které jsou z hlediska alergií rizikové, je aktuálně 14 skupin:

  1. Cereálie s obsahem glutenu (z pšenice, ječmene, rýže) a produkty z nich
  2. Ořechy v široké skupině a produkty z nich
  3. Celer a produkty z něj
  4. Hořčice a produkty z ní
  5. Sezam a produkty z něj
  6. Sulfity a produkty z nich
  7. Měkkýši a produkty z nich
  8. Lupina a produkty z ní
  9. Korýši a produkty z nich
  10. Vejce a produkty z nich
  11. Ryby a produkty z nich
  12. Burské ořechy, arašídy a produkty z nich
  13. Sója a produkty z ní
  14. Mléko a produkty z něj

Rizika

  • Kontakt s alergenem (dotyk či vdech alergenů – pylu a prachu, zvířecí srsti, peří, roztoče),
  • alergizující potraviny (jahody, oříšky, mořské plody, vajíčka, mléko, koření, některé léky…),
  • jedy obsahují nejen alergeny, ale i složky toxické, které mohou vyvolat šok přímým působením na krevní oběh a nervový systém. Nemocní s přecitlivělostí na včelí nebo vosí jed musí být předáni do péče alergologa. (Osoby s přecitlivělostí na hmyzí bodnutí musí být vybaveny pohotovostním balíčkem, který obsahuje injekci adrenalinu a antihistaminika.)

Nejčastějším projevem oční alergie je sezónní a celoroční alergický zánět spojivek. Jde o zánět tenké blanky, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Obvykle je součástí širšího alergického syndromu a sezónní zánět bývá spojen často se sennou rýmou. Vyskytuje se hlavně na jaře, kdy je v přírodě množství různých pylů, a na podzim z podráždění plísněmi. Při samostatném výskytu je následkem přímého kontaktu oka s látkami roznášenými vzduchem (pyl, spóry hub, prach, zvířecí alergeny a další). Alergická konjunktivitida může vzniknout u lidí s alergickou dispozicí při zanesení chemických látek prsty do očí (kosmetické pudry, laky, oční léky jako např. antibiotika, antiglaukomatika apod.). Často dráždí konzervační látky těchto přípravků. V případě celoročních potíží jsou vyvolávajícím alergenem většinou spory plísní, roztoči nebo domácí zvířata.

Při alergických problémech je třeba rozlišit:

  1. celkovou alergickou reakci, jako je:
    - astma bronchiale,
    - potravinová alergie,
    - anafylaktická reakce – šok – zde je vždy třeba navštívit lékaře.
  1. lokální alergii:
    - na sliznici nosu (senná rýma), či zánět spojivek,
    - na kůži
    , jako je ekzém (atopický ekzém), kopřivka, vyrážky, solární dermatitida.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Příznaky alergie:

  • otoky,
  • vyrážka – kopřivka,
  • zarudlé, pálící a slzící oči,
  • svědění očí,
  • zarudnutí očí,
  • nadměrné slzení,
  • svědění v ústech,
  • kýchání,
  • rýma,
  • ucpaný nos,
  • dušnost – sípání,
  • zvracení,
  • průjem,
  • otok rtů a sliznic,
  • svědění rtů a sliznic,
  • alergie na potraviny,
  • alergie – na další alergeny (pyl a prach, zvířecí srst, peří, roztoče), na alergizující potraviny (jahody, oříšky, mořské plody, vajíčka, mléko, koření, některé léky…).

Příznaky oční alergie:

  • výrazné svědění,
  • zvýšené slzení,
  • spojivky jsou oteklé, zarudlé, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání a zarudnutí očí,
  • zvýšená tvorba slz je snahou oka vymýt dráždivou látku.

 

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů  podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP pravidel uvedených v tomto projektu).  Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.

Vždy léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost a celkový zdravotní stav nemocného...

  • Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné  interakce.
  • Vždy dodržujte dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je.  Tablety užívat s jídlem nebo po něm, podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
  • Pozorně si přečtěte příbalový leták nového léku, než ho začnete užívat.
  • Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte  léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, pepř či kurkuma, mění účinnost některých léčiv.

Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků. Ale užíváte-li více než 5 léků,  měli byste si vždy zkontrolovat, jestli na sebe nereagují negativně  je to již velmi pravděpodobné. 

  1. Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do bezplatné anonymní online poradny www.znamsveleky.cz. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy svých léků na papír, než půjdete k lékaři či do lékárny, a odborníci za vás jejich interakce  zjistí.
  2. Nemocní  by zde měli dostat nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení, jaké bylinky, nápoje či jídlo by spolu s předepsanými léky neměli užívat.
  3. Některé kombinace nejsou nebezpečné – stačí, když lékař změní jejich dávkování, nebo navrhne časový odstup při jejich užívání.
  4. Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky, ani neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal, na konzultaci.

Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je Acylpyrin, Aspirin apod.)  je zde zvýšené riziko vzniku Reyeova syndromu.

Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani  při jejich užívání nepijte alkohol může dojít k poškození jater.

Zvláštní pozornost věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem...

    • v těhotenství a období kojení,
    • u malých dětí a kojenců,
    • u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organismem.

Pokud problémy neustupují při samoléčbě, anebo dochází ke zhoršení stavu či komplikacím, navštivte lékaře.

Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí. Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují potenciálně závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života spojený s racionální léčbou.

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým osobním a aktivním přístupem  změnou svého životního stylu: 

  • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled,
  • racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem  čerstvé zeleniny a ovoce,
  • vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně,
  • nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog,
  • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu,
  • omezte možný vznik z rizikových situací a snažte se omezit i působení  stresu,
  • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem,
  • pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí,
  • pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví,
  • dodržováním zásad hygieny a prevence,
  • pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu ,
  • udělejte si čas na své přátele a na své koníčky.

 Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce, vitamíny apod.

  • Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemociDoporučujeme dobu rekonvalescence minimálně stejně dlouhou, nejlépe dvojnásobnou oproti době trvání akutního onemocnění. 
  • K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.

Pomáhá i eliminace alergenů:

  • omezení styku s alergenem,
  • v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno,
  • klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře,
  • proti domácímu prachu a roztočům  odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.,
  • dbejte i na lůžkoviny  časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů jsou vhodnější než přírodní,
  • důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky,
  • odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata se vyskytuje i jako profesionální alergie,
  • u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo  vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákalo by to další hmyz),
  • profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky,
  • vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady  více léků či doplňků stravy,
  • eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl).

 

 

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

Léčba alergie a astmatu

Léčbu by měl vždy řídit specialista (alergolog). Alergie je onemocnění, které se v případě, že není léčeno, zhoršuje, a může tak výrazně snížit kvalitu našeho života.

  • Léky na úlevu – odstraňují akutní potíže jako astmatický záchvat nebo alergickou rýmu.
  • Antihistaminika (snižují účinky histaminu na tkáně) – léky s obsahem cetirizinu, léky s obsahem loratadinu či dimetindenu.

Léky na předpis

  • Desenzibilizační léky – dlouhodobá léčba podáváním upraveného alergenu, na který je organizmus přecitlivělý.
  • Lokální antihistaminika.
  • Steroidní látky (ve formě inhalátorů, sprejů, kapek do nosu, očí a průdušek).
  • Kromony (preventivně podávané léky, které snižují uvolňování zánětlivých mediátorů).
  • Pacienti se známou přecitlivělostí (anafylaktickou reakcí) na hmyzí bodnutí musí být vybaveni pohotovostním balíčkem (injekce adrenalinu a kortikoidů a tablety antihistaminik).

Atopický ekzém vyžaduje dlouhodobou a komplexní terapii je nutná návštěva lékaře.

Hyposenzibilizace – léčba vakcínami po poradě s lékařem. Nejdůležitější je odstranění alergenu z prostředí. V první řadě bychom měli odstranit roztoče, neboť v místnostech trávíme většinu času. Diagnostikovaní alergici mají u sebe vždy mít některé z moderních antihistaminik, ostatní by si měli do lékárničky pořídit některý z volně prodejných léků.

Volně prodejné léky k odstranění příznaků (Antihistaminika) působí úlevu od svědění, kýchání apod. …

  • ve formě tablet,
  • nosních kapek – k uvolnění ucpaného nosu,
  • očních kapek – ke zklidnění podráždění.

Dekongestiva a léky obsahující protialergickou složku, určené k nosnímu podávání, zmírňují příznaky alergie – léky obsahující protialergickou složku, léky dekongescentní, přírodní léky.

Léky protizánětlivé – jsou-li používány dlouhodobě, pravidelně, oslabují projevy alergie. Jejich používání řídí alergolog.

Zásady léčby alergie v těhotenství

  • Pravidelné kontroly u specialisty (alergologa).
  • Řádná léčba astmatického zánětu – snížením reaktivity (citlivosti) průdušek dochází k zajištění dostatku kyslíku pro vyvíjející se plod.
  • Kompenzace projevů alergie ještě před otěhotněním.
  • Včasná diagnostika alergií nejlépe ještě před otěhotněním. V těhotenství se neprovádí kožní testy.
  • Při zjištění gravidity rozhodně samy nevysazujte své léky na alergii nebo astma. Alergické projevy by se mohly zhoršit. O vhodnosti užívaných léků a jejich vlivu na těhotenství se poraďte s lékařem.
  • POZOR! Neléčená alergie nebo astma v těhotenství může způsobit předčasný porod, nedostatek kyslíku pro plod nebo nízkou porodní hmotnost dítěte.

Samoléčba

Většinou je třeba si upřesnit:

  1. jaké máme obtíže…
  • v případě akutních problémů astma bronchiale a potravinové alergie navštivte urychleně lékaře,
  • v ostatních případech se můžeme pokusit o samoléčbu – režimová opatření a symptomatickou léčbu – viz dále,
  1. nebo jaké máme lokální problémy:
    1. sliznice:
      • nos – rýma, dýchání – je-li alergická rýma velmi obtížná, navštivte lékaře či lékárníka, který Vám poskytne edukaci a výdej léku,
      • oči – zrak, svědění, hnis,
      • uši,
      • ústa – jazyk, polykání; svědění,
    1. pokožka
  • ekzém, poštípání, kopřivka.
  • Odstraňte příčiny alergií (potraviny, prach, domácí zvířata, květiny, větrání),
  • navštivte lékaře a nechte si provést testy,
  • omezte styk s alergeny,
  • v období největších potíží omezte větrání bytu během dne – nejlépe větrejte ráno,
  • klimatická léčba v období potíží (pobyt na horách, u moře),
  • u domácího prachu a roztočů je eliminace obtížná: v bytě odstraňte vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči i v peří ptáků,
  • dbejte na lůžkoviny:
    • časté, dlouhé větrání i na mrazu,
    • vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře,
    • povlaky měnit jednou za týden,
    • koberec šamponovat,
    • čističe vzduchu,
    • lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní,
  • důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče); přípravky likvidující plísně; vhodné hračky,
  • odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata se vyskytují i jako profesionální alergie,
  • u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo: vyhýbat se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě, nenosit barevné oblečení, hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz),
  • profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství: používat ochranné pomůcky,
  • vyloučení účinku potravinářských alergenů a léků,
  • eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl).

Režimová opatření:

    • odstranění alergenu či minimalizace kontaktu s alergenem,
    • noste tmavé brýle, roušku.

Symptomatická léčba:

    • výplachy očí,
    • zklidňující obklady,
    • lokální antihistaminika nebo kromoglykáty v očních kapkách – pouze na doporučení lékaře.

Poznámka: Zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je uveden jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace.

  • Pomoci mohou tyto volně prodejné léky: alfa-sympatomimetika jako Sanorin-Analergin, Evercil, Visine classic, Livostin…, antihistaminika.
  • Léčivé přípravky k vnitřnímu použití (volně prodejná balení i po 7 tabletách) jako Zyrtec, Analergin, Cerex, Letizen S, Reactine, Zorav, pomáhá též Loratadin, Claritine. U této účinné látky je minimální sedativní efekt. Tato malá balení jsou určena jako první pomoc pro zmírnění krátkodobých příznaků; dlouhodobé používání poškozuje kůži, případně může způsobit další závažné nežádoucí účinky. Delší užívání tohoto přípravku (existuje i větším balení) má být pod dohledem lékaře.

Poznámka: Tyto přípravky lze použít i při jiných typech alergie, než je pylová, např. na prach, plísně, srst, peří a podobně.

Návštěva lékaře při oční alergii – vždy při výrazných obtížích; při mírných obtížích také, trvají-li více než 3 dny. Při akutní fázi nenosit kontaktní čočky. Návštěva lékaře je nutná kvůli nebezpečí vzniku následných komplikací.

  • Kapky do očí a nosu – obě výše uvedené skupiny se v přípravcích často kombinují. U očních potíží se používají oční kapky (jako Sanorin-Analergin, Livostin, apod.).
  • Na mírnění alergické rýmy pak nosní kapky (jako např. Livostin, Sanorin-Analergin, Vibrocil), nosní spreje a gely (např. Vibrocil). U kapek označených jako nosní a oční (Sanorin-Analergin) se nemá totéž balení užívat současně do nosu i do očí pro možnost zanesení infekce do oka.
  • Na kůži – k mírnění svědivé kopřivky či štípanců lze použít např. Fenistil gel, Fenistil 24 v balení po 10 kapslích, použitelný též u alergické rýmy. V krajním případě na zmírnění kožního zánětu je možné použít vysoce účinné přípravky s obsahem kortikoidního hormonu: mast Hydrocortison, která má relativně slabé účinky, platí však pro ni také to, že není určena k dlouhodobé aplikaci!
  • Při ucpaném nosu a dutin přináší úlevu pití jablečného octa.
  • Při alergii na pyl může pomoci užívání medu před začátkem pylové sezóny. Med, získaný v okolí bydliště člověka trpícího alergií, obsahuje stopy pylu, které mohou snížit citlivost organismu na alergeny charakteristické pro daný region. Silní alergici by se však měli medu vyhnout.
  • Diagnostikovaní alergici mají u sebe vždy mít některé z moderních antihistaminik, ostatní by si měli do lékárničky pořídit některý z volně prodejných léků.

Upozornění: V případě celkové alergické reakce (rozsáhlá kožní vyrážka, zhoršování dechu, pocit staženého hrdla, otok jazyka, při vzniku anafylaktického šoku) co nejdříve volejte lékaře nebo Rychlou zdravotnickou pomoc!

Volejte, i pokud alergická reakce neustupuje, nebo se zhoršuje. K tomu může dojít i po 23 dnech. Volejte lékaře rovněž:

  • při velké lokální infekci, popř. při celkové alergické reakci,
  • při hnisavé sekreci a zhoršené zrakové ostrosti, i když se obtíže týkají jednoho oka.

Pokyny pro stravování

  • Přestaňte vařit pokrmy, k jejichž přípravě je zapotřebí mléka. Taková jídla mohou vést ke zvýšení tvorby hlenu a jeho zhoustnutí. Pokud pacient trpí sezónními alergiemi, možná mu pomůže, když během sezóny nebude jíst pokrmy připravené z celozrnných obilovin, protože hodně lidí je na tato jídla přecitlivělých.
  • Když pacient trpí nějakou alergií, která se projevuje dýchacími potížemi, může být také alergický na určité potraviny (na mléčné výrobky a obiloviny, vejce, čokoládu, ořechy, pokrmy z moře, citrusové plody a džusy). Zkuste se některé z těchto potravin několik týdnů vyhýbat a pozorujte, jestli se stav zlepší. Pokud chcete zjistit, na které jídlo jste alergičtí, vyzkoušejte vylučovací dietu, pomocí které můžete odhalit zdroj alergenů.
  • Pijte hodně vody. Velký příjem tekutin přispívá k rozpuštění hlenu a usnadňuje jeho odkašlávání.
  • Nevařte na přepálených tucích a olejích. Pokud je organismus nějakým způsobem namáhán, třeba potížemi, jimiž se projevuje alergická reakce, nepracuje jeho zažívací trakt tak dokonale, jako když je zdravý, a tuky, které se obtížně tráví, i když je zažívací trakt úplně v pořádku, mohou představovat pro zažívací trakt velkou zátěž. Nestrávené tuky také přispívají k tvorbě hlenu a podporují v organismu tvorbu nezdravého prostředí.
  • Homeopatie pomůže stejně jako úprava jídelníčku. A v kombinaci to bude ještě lepší, protože problém je třeba řešit komplexně. Lékař-odborník v homeopatii zohlední nejen únavu a trávení, ale i celkové alergické projevy, a pomůže i v době akutních alergických projevů. Proto s návštěvou lékaře-homeopata neváhejte.
  • Svůj jídelníček si nastavte tak, aby odpovídal zásadám zdravé výživy. Principem a základem je pravidelnost a kvalita.
  • Z mléčných výrobků volte zakysané, neochucené (bílý jogurt, acidofilní mléko, žervé, cottage, tvaroh, podmáslí).
  • Z masa zapomeňte na kuřecí maso, pokud není domácí nebo v bio kvalitě. Salámy a uzeniny Vám energii nepřidají, spíše naopak.
  • Rohlík se šunkou je sice chutný, ale z pohledu výživy jsou to prázdné kalorie a zbytečné přetěžování chemií. Každá chemická látka se v těle musí odbourávat. Touto chemičkou jsou v našem těle játra. A podle čínské medicíny jsou játra dřevem pro náš vnitřní oheň.
  • Nezatěžujte játra, a i alergie bude lepší, protože každá alergie (dýchací, kožní, potravinová) má vždy příčinu v játrech.
  • Určitě zařaďte pravidelně do jídelníčku kvalitní tuky. Svým obsahem nenasycených mastných kyselin pomáhají tělu v metabolismu tuků.

První pomoc

  • Zeptejte se na známé alergie a případně novou kosmetiku, mycí prostředky, jídla aj. Potravinovými alergeny jsou často například ořechy, ryby, sýry nebo tropické ovoce.
  • Při lokálních kožních příznacích potírejte místo gely Fenistil nebo Tantum, případně podejte i celková antihistaminika v tabletách.
  • Při celkových příznacích podejte tabletu antihistaminika (např. Dithiaden pod jazyk, případně při těžkých projevech aplikujte adrenalin do svalu pomocí pera Epipen nebo Anapen) a proveďte protišoková opatření (položit nemocného na záda, zvednout končetiny).
  • Přivolejte záchrannou službu – tel. 155 či 112.
  • Sledujte celkový stav postiženého (tepovou frekvenci, krevní tlak atd.)

Příčinou únavy je často cukr a výrobky z něj.

  • Co se týká sacharidů, je třeba vyloučit celozrnnou mouku, ale pokud budou vaše střeva zdravá, bude možné si občas nějakou celozrnnou dobrotu dopřát, protože enzymy obsažené v klíčku, který je v celozrnné mouce rozemletý, pomáhají lepek trávit.
  • Naučte se místo „chleba s něčím“ připravovat kaše – rýžovou, jahelnou, pohankovou. Jáhlová a pohanková kaše je výborná na sladko i na slano. Kaše jsou skvělou volbou pro snídani nebo svačinu. Navíc mají nižší glykemický index, takže po nich budete mít více energie, zvláště pokud zvolíte např. rýži naturální. Určitě není zpočátku tak chutná jako bílá. Dejte si práci a zkoušejte ji vařit opakovaně, chce to trochu cviku a určitě se naučíte ji připravovat chutně. Stejné je to i s pohankou a jáhly. Jsou to výborná a chutná jídla, nijak složitá na přípravu, hodnotná a zdravá.
  • Důležitý je pitný režim, zaměřte se jednoznačně na čistou vodu.

Homeopatika při alergii na lepek:

Mám mnoho zkušeností s klienty, kterým klasické vyšetření krve nepotvrdilo alergii na lepek, ale oni sami alergické projevy po lepku mají. Proto bych se řídila vlastním pocitem: pokud je Vám po potravinách s lepkem těžko, trpíte bolestmi břicha, nadýmáním, chronickou rýmou, kožní obtížemi apod., pak je bezlepková dieta zcela na místě.

Bohužel má bezlepkové kupované pečivo vyšší glykemický index, tzn. že při jeho konzumaci kolísá hladina cukru v krvi. Pokud je člověk zdravý, pak tyto výkyvy celkem zvládá. Jsou ale lidé, kteří jsou na kolísání glykemie citliví, a ti pak mohou trpět únavou, špatnou náladou, neschopností se soustředit. A zvlášť to platí tam, kde je i zátěž psychická.

Je dobré projít všechna klasická vyšetření, aby lékaři vyloučili nějakou organickou příčinu např. vašeho vyčerpání.

Lidé trpící alergickými potížemi, kteří měli možnost vyzkoušet účinky homeopatie, vědí, že pokud si asi měsíc před očekávaným výskytem prvních potíží přijdou do lékárny pro homeopatické kuličky, výrazně tím zlepší průběh alergických potíží, zamezí projevům nemoci, nebo zmírní její příznaky.

Doporučuje se užívat asi měsíc před prvními projevy:

  • Poumon histamine 15 CH v dávkování: 5 granulí 3x týdně /pondělí, středa, pátek/,
  • Pollens 15 CH v dávkování: 5 granulí 3x týdně /úterý, čtvrtek, sobota/,
  • v období propuknutí příznaků je možno v tomto dávkování pokračovat, případně terapii doplnit o léky podle konkrétních příznaků.

Například:

Allium cepa 9 CH – u pálivé vodnaté rýmy. Allium cepa – záchvaty kýchání doprovázené pocitem pálení v nose, který se rozšiřuje k hornímu rtu a jehož intenzita se zmírní na vzduchu, nebo po opláchnutí obličeje studenou vodou. Jde o homeopatickou formu cibule. Používá se k potlačení alergické reakce, která se projevuje podobnými symptomy, jež se vyskytují, když krájíte nebo loupete plátky cibule – např. zrudnutím očí a slzením.

Nux vomica 9 CH – u ucpaného nosu s kýcháním,

nebo Euphrasia 5 CH – při podráždění očí.

Doplňky stravy

  • Beta-karoten – přispívá k hojení a zklidnění podrážděných sliznic,
  • vitamín C s bioflavonoidy – silný protizánětlivý a protialergický účinek,
  • hořčík a vápník patří mezi důležité živiny, které jsou pro organismus alergika nezbytné,
  • nenasycené mastné kyseliny, které se nacházejí v pupalce dvouleté, brutnáku lékařském, černém rybízu a lněném oleji, pomáhají ovlivnit tvorbu zánětu. Poznámka: pupalkový olej by se neměl podávat dětem, které mají horečku,
  • selen je látka s antioxidačními vlastnostmi a působí synergisticky s vitamínem E,
  • MSM – je z 85 % zdrojem organické síry; účinný prostředek proti alergiím,
  • Reálen a Renol – bylinné sirupy k posilnění jater a ledvin, které bývají u alergiků energeticky oslabené, podporují též detoxikaci organismu.

Přírodní a doplňková léčba na oční alergii:

Je třeba omezit kontakt s alergenem a podpořit imunitní systém. Používají se oční kapky, tzv. umělé slzy, které vyplachují oční alergeny a stabilizují slzný film. Někdy lze zpočátku použít i antiseptika, jako je karbethopendeciniumbromid. Pro posílení imunity je důležitá celá řada vitamínů (vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamin E, K). Nejdůležitější je však vitamín C. Používá se i beta glukan, echinacea, enzymoterapie apod.

Bylinná léčba:

  • Kozinec – čínská bylina, která přispívá k celkovému posílení organismu. Začněte užívat měsíc před očekávaným příchodem pylové sezóny. Poznámka: Tato bylina by se neměla podávat dětem, které mají horečku nebo u kterých se vyskytují jiné příznaky infekce.
  • Uvařte čaj z pískavice (řecké seno) a z mateřídoušky. Tyto byliny trochu pomáhají rozpustit hlen v dutinách a snižují překrvení nosní sliznice. Podávejte dítěti podle potřeby nebo dvakrát denně jeden šálek čaje.
  • Česnek – má antibakteriální účinky, které napomáhají k odstranění chronického výtoku z nosu.
  • Kořen lékořice zlepšuje činnost nadledvinek. Dva týdny před očekávaným příchodem pylové sezóny začněte užívat denně jednu dávku. Užívání lékořice a kozince můžete volně kombinovat. Poznámka: Tato bylina by se neměla podávat lidem, kteří mají vysoký krevní tlak.
  • Kopřiva může být užitečná při vysušování hlenu v dutinách. Bývá velmi účinná při léčbě chronických alergií. Poznámka: U některých lidí může užívání kopřivy vyvolat žaludeční nevolnost. Pokud k ní dojde, přestaňte kopřivu podávat. Tuto bylinu by neměly užívat děti mladší čtyř let.

Akupresura:

  • Bod „Čtyř bran“ přispívá k uklidnění nervové soustavy.
  • Bod Žlučník 20 tlumí překrvení hlavy.
  • Bod Tlusté střevo 4 tlumí překrvení hlavy.
  • Bod Tlusté střevo 11 tlumí intenzitu alergické reakce.
  • Bod Tlusté střevo 20 zprůchodňuje nos a rozpouští hlen v dutinách.

Aromaterapie:

  • Je-li hlavním příznakem alergie ucpaný nos a neprůchodné dutiny, doporučuje se eukalyptový olej. Pomáhají také vonné roztoky máty nebo lékořice.

Pozorně si přečtěte příbalový leták každého léku. V případě, že problémy neustupují ani po 5 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.

Léčebná kosmetika při alergiích aj.:

  • promazávadla, ochranné masti, krémy, mléka, také s UV filtrem,
  • opalovací krémy a mléka s UV filtrem pro pokožku se sklonem ke sluneční alergii,
  • pomůcky pro alergiky (např. hypoalergenní ložní prádlo apod.),
  • doma např. užívat vysavače s HEPA filtrem,
  • disciplinovanost a dodržování léčby stanovené lékařem.

 

Podívejte na seznam přípravků

Základem prevence pylové alergie je snaha vyhnout se kontaktu s alergeny. Doporučuje se vyhnout pobytu v přírodě v rizikovém období (začátek léta).

  • Nejvyšší koncentrace pylových zrn je v ovzduší v podvečer, proto se nedoporučuje vycházet ven v tuto denní dobu. V noci mějte zavřená okna, aby pyl nevnikal do pokoje.
  • Sluneční brýle zabrání vniknutí pylu do očí.
  • Sprchujte se každý večer, smyjete tak z vlasů a těla pylová zrna, která by vás v noci zbytečně dráždila.
  • Dovolená je alergikům doporučena u moře, slaný vzduch působí dobře na dýchací cesty a koncentrace pylů je v těchto oblastech nižší než ve vnitrozemí.
  • V současné době patří mezi známé možnosti prevence léčba vakcínami, kdy alergik dostane sérii vpichů s účinnými látkami, které ho budou chránit celou sezónu.

Eliminace alergenů:

  • omezení styku s alergenem,
  • v období největších potíží omezit větrání bytu během dne, nejlépe větrat ráno,
  • klimatická léčba v období potíží (pobyty na horách, u moře),
  • u domácího prachu a roztočů je eliminace obtížná: v bytě by neměly být vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj.; alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči bývají i v peří ptáků,
  • dbát na lůžkoviny: časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní,
  • důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče); přípravky likvidující plísně; vhodné hračky,
  • odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata se vyskytuje i jako profesionální alergie,
  • u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo: vyhýbat se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz),
  • profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky,
  • vyloučení účinku potravinářských alergenů a léků,
  • eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl).

 

Zdroje:

weby bez-alergie.cz, alergiena.webnode.cz/alergie,

wikiskripta.eu/index.php/Léčba_alergie;

Ludmila Pszczolková – svethomeopatie.cz

 

Pokračujte výběrem v pravém menu
POZORNĚ si vždy přečtěte příbalový leták (PIL) v detailu léku. Pro komplexnější léčbu čtěte, prosím, minimálně i kapitolu léčba a samoléčba.
CORYZALIA
← zpět na výpis léků
Název CORYZALIA
Doplňek názvu
SUKL kód 97941
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
RHINALLERGY
← zpět na výpis léků
Název RHINALLERGY
Doplňek názvu
SUKL kód 20537
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
ALLERGODIL
← zpět na výpis léků
Název ALLERGODIL
Doplňek názvu
SUKL kód 21971
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
claritine
7X10MG
← zpět na výpis léků
Název claritine
Doplňek názvu 7X10MG
SUKL kód 13849
Velikost balení 7X10MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
CLARITINE
← zpět na výpis léků
Název CLARITINE
Doplňek názvu
SUKL kód 69416
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
FENISTIL
DRM GEL 1X50GM/50MG
← zpět na výpis léků
Název FENISTIL DRM GEL 1X50GM/50MG
Doplňek názvu DRM GEL 1X50GM/50MG
SUKL kód 169882
Velikost balení 1X50GM
Síla 1MG/GM
Stav registrace R
Registrační číslo 46/ 130/92-S/C
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
fenistil
1X30GM/30MG
← zpět na výpis léků
Název fenistil
Doplňek názvu 1X30GM/30MG
SUKL kód 15390
Velikost balení 1X30GM/30MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
fenistil 24
10X4MG
← zpět na výpis léků
Název fenistil 24
Doplňek názvu 10X4MG
SUKL kód 15495
Velikost balení 10X4MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
fenistil roll-on
1X8ML/0.8MG
← zpět na výpis léků
Název fenistil roll-on
Doplňek názvu 1X8ML/0.8MG
SUKL kód 15391
Velikost balení 1X8ML/0.8MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
HYDROCORTISON LÉČIVA
← zpět na výpis léků
Název HYDROCORTISON LÉČIVA
Doplňek názvu
SUKL kód 858
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
LIVOSTIN
0.5MG/ML 4ML
← zpět na výpis léků
Název LIVOSTIN
Doplňek názvu 0.5MG/ML 4ML
SUKL kód 119923
Velikost balení 0.5MG/ML 4ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
muconasal plus
1X10ML
← zpět na výpis léků
Název muconasal plus
Doplňek názvu 1X10ML
SUKL kód 44849
Velikost balení 1X10ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
MULTI-SANOSTOL
← zpět na výpis léků
Název MULTI-SANOSTOL
Doplňek názvu
SUKL kód 14078
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
OLYNTH 0,05%
← zpět na výpis léků
Název OLYNTH 0,05%
Doplňek názvu
SUKL kód 17172
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Olynth 0,1% nnosní sprej, roztok
← zpět na výpis léků
Název Olynth 0,1% nnosní sprej, roztok
Doplňek názvu
SUKL kód 40542
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
SANORIN-ANALERGIN
← zpět na výpis léků
Název SANORIN-ANALERGIN
Doplňek názvu
SUKL kód 809
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
VIBROCIL
← zpět na výpis léků
Název VIBROCIL
Doplňek názvu
SUKL kód 15523
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
visine classic
1X15ML
← zpět na výpis léků
Název visine classic
Doplňek názvu 1X15ML
SUKL kód 84570
Velikost balení 1X15ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
XYZAL
← zpět na výpis léků
Název XYZAL
Doplňek názvu
SUKL kód 32716
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
zodac
7X10MG
← zpět na výpis léků
Název zodac
Doplňek názvu 7X10MG
SUKL kód 5476
Velikost balení 7X10MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
zodac gtt
1X20ML
← zpět na výpis léků
Název zodac gtt
Doplňek názvu 1X20ML
SUKL kód 58834
Velikost balení 1X20ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Zodac sir
1X100ML
← zpět na výpis léků
Název Zodac sir
Doplňek názvu 1X100ML
SUKL kód 58835
Velikost balení 1X100ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
zyrtec
7X10MG
← zpět na výpis léků
Název zyrtec
Doplňek názvu 7X10MG
SUKL kód 92423
Velikost balení 7X10MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný

Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémy



REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru