REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdravotní problémy

Oko – Zánět spojivek

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Zánět spojivek je chorobou návštěvníků veřejných koupališť, alergiků či svářečů.

Pokud se nám dostane do očí cizí těleso či tělísko, prostřednictvím mrkání a slzení je zpravidla naše tělo dokáže odstranit, dříve než dojde k možnému poškození. Analýzy složení slz navíc prokázaly, že jejich součástí jsou mimo jiné i zvláštní látky, které umožní neutralizovat potenciálně nebezpečné látky. Jejich množství dokáže odpudit i samotný povrch očí. Tyto obranné mechanismy nikdy nemohou fungovat na 100 %. Jedním z následků jejich přetížení a následného selhání pak může být například právě zánět spojivek.

Konjunktivitida, zánět spojivek, „červené oko“, je zánět průhledné blány pokrývající vnitřní plochu víček a viditelné části bělma očních bulbů. Typicky se projevuje zarudnutím očí, světloplachostí a výtokem.

Spojivky slouží jako ochrana pro oko. Fungují ve spolupráci se žlázovými buňkami a slznými žlázkami. Hlen a slzy zvlhčují povrch spojivek a usnadňují plynulý pohyb očí a jejich mžikání bez nadměrného tření.

Zánět spojivek může mít celou řadu příčin:

  • nejčastěji jde o bakterie, viry nebo parazity. Do očí si je obvykle zanesete špinavými prsty, společným ručníkem, kapkami do očí nebo vodou v bazénu,
  • původci bakteriálního zánětu spojivek jsou stafylokoky, streptokoky nebo chlamydie,
  • virový zánět je jedním z příznaků nachlazení,
  • může být i projevem alergické reakce – po kontaktu s alergenem. Většinou je vyvolají pyly, plísně, roztoči z prachu v domácnosti nebo zvířata. Stejně může jít o alergii na některé léky nebo kontaktní čočky. Nejznámější alergický zánět spojivek vzniká při senné rýmě,
  • oči dráždí i chemické nebo fyzikální vlivy,
  • působení cizích těles v oku,
  • průvan, nebo kouř,
  • příčinou „červených očí“ je nedostatek spánku nebo dlouhá práce před monitorem počítače,
  • svářeči,
  • delším pobytem na prudkém slunci u vody nebo při pobytu na zasněžených horských svazích.

Pak můžeme očekávat pocity řezání, pálení a bolesti, jakož i celkové otoky víček. Spolu s tím se však zánět spojivek může projevovat i změnami v místech, kde bychom to příliš nečekali. Nemusíme tak jen mít ulepené řezající oči, přes něž toho až tolik nevidíme, ale stejně tak je možné, že na sobě budeme pozorovat nachlazení či mírnou horečku, bude nás pobolívat hlava. Žádnou výjimkou nejsou ani zduřeniny mízních uzlin. Na kůži se mohou objevit vyrážky, ve svalech pocity bolestivosti.

Obvykle nebývá průběh tohoto zánětu dramatický. Často dokonce zánět spojivek odezní samovolně, tedy aniž bychom proti němu museli podniknout jakákoliv opatření. A pokud ne, může postačit aplikace volně prodejných kapek, na nichž navíc mnozí z nás prakticky vyrostli.

Vzhledem k tomu, že se tento druh zánětu opravdu snadno šíří, existuje relativně vysoká pravděpodobnost, že se infekce rozšíří i například mezi další členy naší domácnosti. Pokud se pak některý z nakažených ukáže být méně odolný vůči této infekci, může následně hrozit nejen zesílení samotných nepříjemných příznaků zánětu, ale stejně tak i jeho šíření do dalších částí těla. Výsledkem pak může být například nevratné poškození očí!

Patříme-li mezi ty, které postihl zánět spojivek v jeho suché formě, lze naopak přirozeně očekávat nikoliv neobvykle silné slzení, ale spíše dráždivé řezání, které se zdá připomínat přítomnost zrnek prachu v očích. U některých pacientů kromě toho suchý zánět spojivek může vést také k souvisejícím pocitům sucha v ústech.

Nedostatek slz u této formy nemusí být pravidlem. Mnoha pacientům se totiž i tehdy zdá, že slzí ve srovnání s běžným stavem příliš. Slz oko u suchého zánětu paradoxně opravdu může produkovat nadměrné množství, důležité je zde naopak to, že je zánětem negativně ovlivněno jejich složení.

Mimo jeho suché varianty existuje i zánět spojivek, který je alergického původu. Tehdy alergická reakce vede k měkkému otoku víček, který se nezřídka tvoří z obou jejich stran. Postižena typicky bývá také sama spojivka, jež se následkem otoku jeví sklovitá. Pokud potom odchlípneme část dolního víčka, zjistíme, že tzv. víčková spojivka získala hrbolatý tvar. Z hlediska diagnostiky alergického zánětu spojivek je rovněž podstatný fakt, že v oblasti spojivek sice může docházet k tvorbě hlenů, ale hnis bychom už zde hledali marně.

Dodejme, že zánět spojivek může být způsoben i chlamydiemi, tedy pohlavně přenosnými parazity, které spolu s močovou trubicí, vejcovody či děložním čípkem postihují také oči. Ačkoliv na území České republiky a Evropy obecně nejde o závažnější problém, v tzv. rozvojových zemích je tomu přesně naopak. Zde totiž chlamydiové záněty spojivek dokonce představují vůbec nejčastější příčinu slepoty. A to v prvé řadě z důvodů výrazně omezených možností osobní hygieny.

Obvykle v tomto případě po uplynutí několika dnů od přenosu infekce přichází pocity přítomnosti cizích tělísek v očích, vedle kterých dochází k hnisajícím výtokům a silným zánětům. Nákaza vrcholí vytvořením tzv. trachomu. Tak označujeme nebezpečný druh zánětu, jehož riziko spočívá zejména v tom, že se opětovně může objevit i po úspěšné léčbě.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Zpravidla se tyto potíže týkají obou očí, které proto vypadají v zásadě velice podobně. Nepříjemné pocity však zde nejsou jediným problémem – spolu s nimi totiž s velkou pravděpodobností přichází také slzení či neobvykle intenzivní tvorba očního hlenu, jehož konkrétní podoba se může lišit v závislosti na tom, jaká podoba zánětu spojivek nás postihla. Bakteriální formy zánětu tak například často vedou také k tvorbě až nažloutle zabarveného hnisu.

Druhým typickým signálem, že nás mohl postihnout zánět spojivek, je potom situace, kdy nejčastěji hned po probuzení nemůžeme pořádně otevřít oči, které se zdají být slepené. Což také nakonec skutečně jsou – jde o přirozený následek nadměrného množství hlenů, který vede k zanícení očních koutků množstvím odpadních látek.

Stejně tak se naše první bdělé chvíle mohou nést ve znamení o něco zhoršené ostrosti vidění.

Projevy konjunktivitidy jsou u všech druhů zánětu na první pohled podobné:

  • zarudnutí a bolest očí – na bělmech jsou patrné rozšířené krevní cévy a okraje víček mají tmavší barvu než obvykle,
  • pálení očí,
  • svědění,
  • slzení očí,
  • intenzivní pocit přítomnosti cizího tělesa v oku,
  • výtok z oka – dle vyvolávající příčiny je bílý, žlutý nebo bezbarvý,
  • výtok zasychá a vytváří charakteristické krusty – po probuzení máte slepená víčka,
  • citlivé oči na intenzivnější světlo,
  • postiženy bývají obvykle obě oči. Na jednom z nich však může zánět vzniknout dříve než na druhém. V některých případech (např. chlamydiové nebo virové infekce) je typicky postiženo jen jedno oko.

Zánět spojivek se pozná podle popsaných charakteristických projevů – navštivte neprodleně očního lékaře. Ten vám podrobněji oči vyšetří pomocí štěrbinové lampy, někdy je vhodné provést výtěr z oka apod. k ozřejmení bakteriálních původců infekce.

O příčině vzniku zánětu hodně napoví vzhled očních sekretů. Bakteriální infekce provází hnisavý výtok. Pro ostatní druhy zánětu je charakteristický výtok vodnatý.

 

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým osobním a aktivním přístupem – změnou životního stylu:

  • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled,
  • racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, s čerstvou zeleninou a ovocem,
  • vydatným pitným režimem,
  • nekouřením a omezením konzumace alkoholu,
  • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI,
  • snížením počtu možností vzniku rizikových situací a působení stresu,
  • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem,
  • pravidelnými tělesnými aktivitami – cvičení, procházky – za každého počasí,
  • dodržujte zásady hygieny a pravidelné péče o tělo, přípravu a konzumaci stravy,
  • pečujte nejen o své tělo, ale i mysl – budujte si pozitivní náladu,
  • udělejte si čas na své přátele a koníčky.

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením celého zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života (úprava váhy a změna životního stylu, omezit rizika) spojený s racionální léčbou.

  • Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.
  • Snažte se nekombinovat více léčivých přípravků a doplňků stravy – jejich společné užívání raději konzultujte s lékárníky.
  • Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem…
    • v těhotenství a období kojení,
    • u malých dětí a kojenců,
    • u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organismem.

Pozor, kapky do očí se po otevření nesmí užívat déle než 28 dní, i kdybyste měli většinu obsahu lahvičky vyhodit. Jinak hrozí infekce očí!

V případě že problémy neustupují při samoléčbě ani po 4 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.

Při výběru konkrétních přípravků a léků si vždy pozorně přečtěte i související nezbytné kapitoly, zejména „Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby a sebepéče. Bez jejich osvojení se vystavujete riziku neúspěchu léčby a případného poškození zdraví.

Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných zdravotních problémů podle definovaných obecných pravidel samoléčby (AESGP a uvedených v tomto projektu).

 

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

Léčba a samoléčba zánětu spojivek

Záněty spojivek jsou častým onemocněním. Většina z nich po odstranění příčiny do několika dnů sama a bez následků zmizí.

Potíže, které připomínají konjunktivitidu, však mohou být způsobeny i vážnějším onemocněním oka. Může se jednat o zánět jiné části oka (duhovky, očních víček, očních svalů). Zvlášť nebezpečná je záměna červeného oka za konjunktivitidu při záchvatu zeleného zákalu. Proto by měl být každý zánět pro jistotu vyšetřen lékařem.

Detailním zobrazením Vašeho oka pod mikroskopem štěrbinové lampy si lékař všímá přítomnosti shluků lymfocytů na spojivkách, které ukazují na virový nebo chlamydiový zánět. U alergických reakcí je možné pozorovat „kočičí hlavy“ – drobná, tvrdá, na sebe naléhající zrna, která připomínají dlažbu.

Záněty vyvolané chlamydiemi jsou velmi úporné. Neléčí-li se, mohou zanechat trvalé následky na víčkách a na rohovce. V nejtěžších případech mohou dokonce způsobit oslepnutí. Takové stavy jsou u nás naštěstí vzácné. Větší výskyt mají v tropických zemích.

První pomoc

  • Vypláchněte oči roztokem Opthal.
  • Zakryjte obě oči chladným obkladem.
  • Pokud se obtíže během 24 hodin nelepší nebo zhoršují (vytéká hnis), vyhledejte lékaře.

Základní léčbu zánětu spojivek zvládnete sami doma:

Mezi nejběžnější oční problémy, které můžeme často řešit i bez lékařské asistence a o kterých bychom proto měli mít spolehlivé informace, patří následující:

  • cizí těleso v oku – můžeme se ho pokusit odstranit proudem vody, nebo například cípem kapesníku. Pokud se však těleso nepodaří brzy odstranit, je třeba vyhledat lékaře, než dojde k poškození oka,
  • zánět spojivek (konjunktivitida) – asi každý zná zarudlé oční spojivky a svědění očí, někdy doprovázené ranním výtokem. Lehčí případy je možné léčit očními kapkami s dezinfekčním účinkem,
  • suché oko – lidé trpící takzvaným syndromem suchého oka mají na výběr z mnoha různých volně prodejných přípravků, které pomáhají tento problém řešit. Pokud se však u vás podobné problémy objeví poprvé, konzultujte je nejprve se svým lékařem,
  • blefaritida (zanícené okraje očních víček) – zarudlý a ztluštělý okraj očních víček, často doprovázený vypadáváním řas. Přestože je nutná konzultace s lékařem, každodenní léčba bude pravděpodobně hlavně na vás – pečlivé čištění tampony a jemné vymačkávání hnisavého obsahu zanícených žlázek,
  • ekzém na kůži v okolí očí, vyvolaný například nevhodnou kosmetikou – většinou postačí vyvarovat se nového produktu (mýdlo, make-up), který ekzém vyvolal. V případě alergické reakce je možné použít antihistaminika (protialergické léky),
    • používají se oplachy oka borovou vodou nebo speciálními očními vodami (jako Ophtalmoseptonex). Nejlépe pomocí speciálních očních vaniček nebo tampónů,
    • každé oko ošetřujte zvlášť. V případě postižení jen jednoho oka začněte tím zdravým. Pomocí namočeného tampónu jej vytřete směrem od vnějšího koutku k vnitřnímu,
  • záněty mohou být velmi nakažlivé – pokaždé před ošetřením i po něm pečlivě umýt ruce,
  • v případě úpornějšího zánětu nebo bakteriální infekce Vám může lékař předepsat oční kapky nebo mast s antibiotiky,
  • mast se obvykle aplikuje na noc, aby Vás ve dne svojí přítomností v oku nerušila,
  • kapky slouží k pravidelnému ošetřování oka během dne. Na virové záněty antibiotika neúčinkují – tělo si s nimi bude muset poradit samo,
  • alergické projevy se léčí speciálními očními kapkami s antihistaminiky,
  • od otoku víček Vám pomohou studené obklady. V těžších případech Vám lékař obvykle předepíše steroidní kapky potlačující zánět.

Nejlepší samoléčbou a prevencí infekční (bakteriální a virové) konjunktivitidy je:

  • vyhledávat stín nebo tmavé místnosti, tmavé brýle,
  • omezte vystavení očí slunečnímu záření, které patří mezi rizikové faktory rozvoje zánětu spojivek obecně,
  • užívejte předepsané ochranné prostředky, i krátkodobě,
  • kuřáci marihuany – právě z nich se totiž rekrutuje množství nemocných trpících záněty spojivek v chronické formě,
  • noste brýle při všech zimních pobytech na horách, pěstování vodních sportů i prostém plavání,
  • nebezpečný může být i kouřící táborák, či dokonce silný průvan.

Důsledná hygiena:

  • používejte pouze vlastní ručník,
  • před kontaktem s očima si vždy umyjte ruce,
  • zbytečně se svých očí nedotýkejte,
  • i při svědění zapomeňte na jejich mnutí,
  • přejděte na jednorázové papírové kapesníky,
  • alergickým zánětům předejdete tím, že se vyhnete alergenům, které Vám vadí. Omezte kontakt s prachem a pyly,
  • chraňte svůj zrak před sluncem a nadměrným osvitem,
  • tam, kde je intenzivnější sluneční svit (zejména v blízkosti vodních ploch nebo v zimě na horách), používejte ochranné sluneční brýle,
  • při sváření používejte předepsané ochranné pomůcky,
  • chraňte své oči a zbytečně je nepřetěžujte,
  • dlouhá práce u počítačového monitoru jim rozhodně neprospívá,
  • v lékárně je možné bez lékařského předpisu koupit škálu léků, které nám pomohou řešit řadu očních problémů: suché oči, svědění a pálení očí, nebo naopak nadměrnou tvorbu slz. I když se rozhodneme řešit svůj problém sami bez pomoci lékaře, vždy je třeba mít na paměti jednu věc: existují případy, kdy něco, co se zpočátku jeví jako malý oční problém, se může rozvinout v závažný a kvalitu vidění ohrožující stav.

Základní ošetření začínajícího zánětu můžeme zvládnout sami – není přitom příliš podstatné, zda některým ze speciálních přípravků či běžnou borovou vodou, ale měli bychom pokaždé oči promývat jednotlivě! Pokud dosud obtíže pozorujeme jen v jednom z nich, začínáme vždy dosud „zdravým“ okem…

  • Postupujeme od vnějšího koutku směrem k vnitřnímu.
  • Mysleme na to, že podobné záněty jsou velice infekční, kvůli čemuž je nezbytné si pořádně umýt ruce jak před začátkem ošetření, tak i na jeho konci.
  • Dávejte si přestávku a občas na několik sekund zavřete oči, nebo se dívejte na světelně a barevně neutrální pozadí.

Vždy když zvažujeme samoléčbu některého očního problému, měli bychom vzít do úvahy:

  1. Pokud se potíže týkají samotného očního bulbu, je třeba co nejdříve navštívit lékaře.
  2. V případech, kdy dochází k zamlžení zraku nebo náhlému zhoršování vidění, je třeba co nejdříve navštívit lékaře.
  3. Pokud se léčíte sami pomocí volně prodejných přípravků již déle než 72 hodin a nedojde ke zlepšení, nebo se stav dokonce zhorší, je návštěva lékaře rovněž nutná.

 

Více k problematice očí zde:

 

  • Oko – červené
  • Oko – Ječné zrno – hordeolum
  • Oko – ochrana, nemoci a problémy
  • Oko – Suché oko (syndrom suchého oka)
  • Oko – Zánět spojivek
    články
    Oko - Poranění oka
    Oko - záněty víček
Podívejte na seznam přípravků

Nejlepší prevencí infekční (bakteriální a virové) konjunktivitidy je důsledná hygiena:

  • používejte pouze vlastní ručník,
  • před kontaktem s očima si vždy umyjte ruce,
  • zbytečně se svých očí nedotýkejte,
  • i při svědění zapomeňte na jejich mnutí,
  • přejděte na jednorázové papírové kapesníky,
  • alergickým zánětům předejdete tím, že se vyhnete alergenům, které Vám vadí. Omezte kontakt s prachem a pyly,
  • chraňte svůj zrak před sluncem a nadměrným osvitem, dlouhým sledováním TV, počítače…,
  • tam, kde je intenzivnější sluneční svit (zejména v blízkosti vodních ploch nebo v zimě na horách) používejte ochranné sluneční brýle,
  • při sváření používejte předepsané ochranné pomůcky,
  • chraňte své oči a zbytečně je nepřetěžujte,
  • dlouhá práce u počítačového monitoru jim rozhodně neprospívá,
  • dopřejte si přestávku a občas na několik sekund zavřete oči, nebo se dívejte na světelně a barevně neutrální pozadí,
  • šetřete zrak a dlouhodobě jej nepřetěžujte,
  • proplachujete-li si oči, vždy je proplachujte jednotlivě; začít „zdravým“ okem.

 

Zdroj:

weby medicinenet.com, zeleny-zakal.cz,
zdravcentra.cz, ulekare.cz, atlasnemoci.cz, vitalia.cz

 

Pokračujte výběrem v pravém menu
POZORNĚ si vždy přečtěte příbalový leták (PIL) v detailu léku. Pro komplexnější léčbu čtěte, prosím, minimálně i kapitolu léčba a samoléčba.
Celaskon 500 mg červený pomeranč
10X500MG
← zpět na výpis léků
Název Celaskon 500 mg červený pomeranč
Doplňek názvu 10X500MG
SUKL kód 17292
Velikost balení 10X500MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Celaskon tablety 100 mg
40X100MG
← zpět na výpis léků
Název Celaskon tablety 100 mg
Doplňek názvu 40X100MG
SUKL kód 76188
Velikost balení 40X100MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
LIVOSTIN
0.5MG/ML 4ML
← zpět na výpis léků
Název LIVOSTIN
Doplňek názvu 0.5MG/ML 4ML
SUKL kód 119923
Velikost balení 0.5MG/ML 4ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
OPHTHALMO-AZULEN
← zpět na výpis léků
Název OPHTHALMO-AZULEN
Doplňek názvu
SUKL kód 874
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
ophthalmo-septonex
1X5GM/5MG
← zpět na výpis léků
Název ophthalmo-septonex
Doplňek názvu 1X5GM/5MG
SUKL kód 876
Velikost balení 1X5GM/5MG
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
OPHTHALMO-SEPTONEX
← zpět na výpis léků
Název OPHTHALMO-SEPTONEX
Doplňek názvu
SUKL kód 802
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
visine classic
1X15ML
← zpět na výpis léků
Název visine classic
Doplňek názvu 1X15ML
SUKL kód 84570
Velikost balení 1X15ML
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
CELASKON 500 MG MANDARINKA
← zpět na výpis léků
Název CELASKON 500 MG MANDARINKA
Doplňek názvu
SUKL kód 30687
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
Flonidan 10 mg 7x10mg dispergovatelné…
← zpět na výpis léků
Název Flonidan 10 mg 7x10mg dispergovatelné tablety
Doplňek názvu
SUKL kód 76411
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
VIDISIC
← zpět na výpis léků
Název VIDISIC
Doplňek názvu
SUKL kód 84325
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde

Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémy



REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru