REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdravotní problémy

Zánět slepého střeva - appendix

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Zánět červovitého výběžku (appendix vermiformis) slepého střeva (apendicitida): Slepé střevo je uloženo v pravém podbřišku a pro trávicí činnost nemá žádný význam. Akutní apendicitis se rozvíjí velice rychle, proto ho řadíme mezi náhlé choroby břišní, které mohou člověka ohrozit i na životě. Vzniká ucpáním apendixu tuhým kusem stolice, cizím tělesem, případně i nádorem. Zánět apendixu se může objevit v každém věku.

Často se jedná o onemocnění naprosto nepředvídatelné i u jinak zdravého jedince. Chronický zánět slepého střeva se může objevovat např. u osob, kterým byl již jednou akutní zánět slepého střeva rozehnán.

Dnes se ukazuje, že slepé střevo společně s apendixem tvoří rezervoár bakterií pro naše střeva. Pokud nás například postihne průjem, nebo užíváme antibiotika, mohou bakterie v tlustém střevě utrpět nemalé ztráty, které může obratně doplnit právě apendix.

Příčina onemocnění

Zánět apendixu je nejčastěji způsoben ucpáním kouskem tuhé stolice (např. peckou), nebo samotným pomnožením bakterií či střevních parazitů.

Příčina je v chybné skladbě a množství naší stravy, která obsahuje nedostatek vlákniny – což souvisí se způsobem, jakým jíme, a našimi stravovacími návyky.

Nedostatek vlákniny zpomaluje postup tráveniny střevem, může dojít i k blokádám, které vyvolají apendicitidu.

Škrkavky – střevní paraziti, kteří se do těla dostanou při požití znečištěné potravy; mohou apendix doopravdy, i když velmi vzácně, také ucpat.

Apendicitida může být zaměněna s ledvinovou kolikou, zánětem žlučníku, či gynekologickým onemocněním.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Příznaky a projevy zánětu slepého střeva

Uložení apendixu není u každého člověka stejné, a proto ani příznaky nejsou vždy stejné.

Hlavním příznakem je bolest břicha, která se posouvá do pravého podbřišku, a ten je pak citlivý na dotek. Bolest se zhoršuje při pohybu a úlevu poskytuje pokrčení nohou.

Následuje pocit na zvracení až zvracení, nechutenství, pocit plnosti, zvýšená teplota.

Nejtypičtější příznaky:
  • bolesti kolem pupku, které se      pozvolna stěhují k pravému      podbřišku,
  • pocity na zvracení,
  • zvracení,
  • snížená chuť k jídlu,
  • teploty kolem 37,5°C,
  • zrychlený tep,
  • zácpa,
  • nadýmání,
  • nechutenství,
  • citlivost břicha na      dotek,
  • ojediněle i      průjem,
  • zvýšená teplota,
  • zchvácenost.

Bolesti se zvětšují při chůzi a otřesech, při kýchnutí, zakašlání. Pokud už je zánět v pokročilém stádiu, poznáme jej podle bolestivého píchnutí při náhlém uvolnění prstů po předchozím stlačení kolem pupku. Při jakýchkoliv problémech v oblasti břišní dutiny navštivte lékaře! Pokud máme podezření na zánět slepého střeva, také hned vyhledáme lékaře – často je nutná hospitalizace. Postižený nesmí nic jíst ani pít.

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu).  Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup  a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.

Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:

  • Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné  interakce.
  • Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je.  Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
  • Pozorně si přečtěte příbalový leták  nového léku, než ho začnete užívat.
  • Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte  - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
    1. Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
    2. Ale užíváte-li  více než 5 léků,  měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné. 
    3. Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny  www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce  zjistí.
    4. Nemocní  by zde měli dostat  nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
    5. Některé kombinace nejsou  nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
    6. Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
  • Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je  Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
  • Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani  při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.

Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem

    • v těhotenství a období kojení
    • u malých dětí a kojenců
    • u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem

Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.

Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva. 

Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problémuMožnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu: 

  • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
  • racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem  čerstvé zeleniny a ovoce
  • vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
  • nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
  • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
  • omezte možný vznik z rizikových situací a snažte se omezit i působení  stresu
  • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
  • pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
  • pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
  • dodržováním zásad hygieny a prevence
  • pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu 
  • udělejte si čas na své přátele a na své koníčky

 Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.

  • Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemociDoporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění. 
  • K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.

Pomáhá i eliminace alergenů:

  • omezení styku s alergenem
  • v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
  • klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
  • proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
  • dbejte i na lůžkoviny -  časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
  • důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
  • odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
  • u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo-  vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
  • profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
  • vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
  • eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)

 

 

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

Léčba apendicitidy

Moderní medicína dnes nabízí konzervativní léčbu

  • dietou,
  • klidem na lůžku,
  • studenými obklady do odeznění zánětu.

Druhou variantou je chirurgické odoperování červovitého výběžku.

Samoléčba zánětu slepého střeva

  • Konzervativní přístup:
    • pobyt na lůžku,
    • přísná dieta,
    • ledové obklady na břicho,
  • leh na zádech s pokrčenými koleny,
  • po případné operaci je pacient většinou ještě jeden den nalačno a pak je mu předepsána dieta s postupným přidáváním potravin do jídelníčku,
  • strava, která nedráždí…
    • vyhnout se příliš kořeněným jídlům,
    • nejíst pokrmy s vysokým procentem nestravitelných zbytků (citrusy),
    • nejíst ořechy a jahody,
    • strava bohatá na vlákninu,
    • mléčné produkty,
    • zelenina, ovoce,
    • obiloviny,
  • vyvarovat se mikrobiální infekce,
  • léky tišící bolest (analgetika).

Několik dní po operaci musí pacient ještě zůstat na sledování v nemocnici. Mohlo by dojít ke zvracení, zástavě větrů a stolice, teplotám či bolestem břicha – komplikaci, která se řeší ještě jednou operací.

Pooperačními komplikacemi jsou i srůsty, způsobující špatnou průchodnost střev, a u žen také neplodnost. Závažný může být apendicitis v těhotenství, neléčený zánět může snadno přestoupit na dělohu a ohrozit tak plod.

Někdy se po operaci stává, že dojde ke zvracení, zástavě větrů a stolice, teplotám či bolestem břicha. To je závažná komplikace, podobně jako případné srůsty.

Komplikace

Komplikací je zánět pobřišnice (příznaky: bolest břicha, které je na pohmat tvrdé a bolestivé, pocit na zvracení až zvracení, nechutenství, pocit plnosti, zvýšená teplota).

Pokud akutní apendicitis není včas rozpoznána a léčena, hrozí nebezpečí rozšíření zánětu i na okolní orgány, či dokonce prasknutí výběžku slepého střeva a vylití jeho obsahu do břišní dutiny.

To se projeví:
  • chvilkovým a náhlým ústupem bolestí,
  • dočasnou úlevou,
  • velmi tvrdým břichem citlivým na pohmat – začíná se rozvíjet závažný zánět pobřišnice (peritonitida), jehož následky mohou být smrtelné,
  • o prasknutí apendixu svědčí velmi tvrdé břicho citlivé na pohmat.

Rady uvedené na této stránce nemohou nahradit návštěvu lékaře. JAKÉKOLIV ONEMOCNĚNÍ MŮŽE MÍT U KAŽDÉHO Z NÁS ROZDÍLNÉ PŘÍČINY.

 

Podívejte na seznam přípravků

Prevence zánětu slepého střeva

Riziko onemocnění nezávisí na dědičnosti, pohlaví ani věku, ale lze je ovlivnit stravou

  • strava bohatá na vlákninu,
  • mléčné produkty,
  • zelenina, ovoce,
  • obiloviny,
  • mandle a ořechy,
  • vyvarovat se      mikrobiální infekce.

 

Zdroj:

weby mojeordinace.cz, MUDr. Marada – slepé střevo, nasclovek.cz

 

Pokračujte výběrem v pravém menu
Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémy



REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru