Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida či alergický ekzém, je dlouhodobé onemocnění, které často vzniká už v dětském věku a doprovází člověka až do dospělosti. Objevit se však může i ve vyšším věku a často sám od sebe vymizí. Může být dědičně podmíněný a často se vyskytuje spolu s astmatem.
Stav naší pokožky mnohdy zrcadlí nejen stav kůže, ale i naší stravy, anebo dalších orgánových systémů našeho těla.
Na pokožce se objevují zánětlivá ložiska, která zejména v počáteční fázi zarudnutí silně svědí a nutí nemocného k drbání, které často vede k mechanickému poškození kůže poškrábáním, případně až ke vzniku infekce. Po odeznění zánětu se odumřelé vrstvy buněk šupinovitě olupují.
Atopická kůže má na svém povrchu porušenou tvorbou ochranného tukového filmu. Je méně chráněna před vnějšími vlivy a ztrácí odpařováním vodu, takže je trvale přesušená. Suchost kůže je jednou z příčin svědění. Je častým průvodním jevem spojeným s alergií (častý je příbuzenský výskyt – dědičnost, projevy již od útlého věku).
Vyrážka, ekzém, jsou definovány jako zánět kůže, který není vyvolán mikroorganismy napadajícími kůži. Tělo tímto způsobem dává najevo problém v celém těle, kterým může být infekce v těle, nedostatek nějaké živiny, problémy imunity, nebo onemocnění nějakého orgánu.
Vznik nemoci je ovlivněn genetickou predispozicí a faktory vnějšího prostředí. Větší výskyt prachu, pylů, plevelů, prašnost, roztoči a plísně v bytech atd. může způsobit vznik atopického ekzému. Také strava má na toto onemocnění vliv. Často se s atopickým ekzémem vyskytují i další alergie, jako je senná rýma, astma, záněty spojivek, dutin, kopřivka nebo migréna.
Projevy onemocnění se mohou lišit. Nejčastěji se však projevuje zarudlými skvrnami na pokožce, které velmi svědí. Objevují se také praskliny a puchýřky, oblasti suché kůže. V pokročilém stádiu kůže může být ztluštělá. Na bércích a pažích se tvoří červená ložiska.
Ekzém se nejčastěji objevuje již v raném dětství. U dětí postižených ekzémem dojde během dospívání k mizení nemoci, v dospělosti se však znova objevuje. Kontaktní ekzém se může objevit v průběhu celého života v závislosti na výskytu příslušného alergenu, může vzniknout přílišným vysušováním kůže nebo dotykem s dráždivou látkou.
Na kůži se náhle objeví červená skvrna, která svědí a nutí nemocného k drbání, které často vede k mechanickému poškození kůže poškrábáním, případně až ke vzniku infekce. Po odeznění zánětu se odumřelé vrstvy buněk šupinovitě olupují.
se vyskytují především v průmyslových zemích: mnoho léků (širokospektrá antibiotika, prostředky proti rakovině a protizánětlivé přípravky) a velká spotřeba cukrů oslabují imunitu těla vůči plísňovým onemocněním. Plísňové infekce se mohou vyskytovat na celém těle a jsou nakažlivé.
Typickými kožními projevy akutního ekzému jsou zánětlivá ložiska, červená, mokvající a silně svědící. Pokožka s chronickým ekzémem je suchá a rozpraskaná, ale také většinou silně svědí. Na postižení plísní ukazují více či méně jemné šupinky, které jsou prstencovitě uspořádané kolem holého centra.
Silně svědí, postižená místa – obličej i krk, ohyby končetin (jamky loketní a zákolenní) i trup – mohou být kdekoli na kůži. Nemocní mají snížený práh pro svědění. Některé nespecifické iritanty – alergeny – mohou stav zhoršit (vlna, stres, časté mytí, detergenty apod.).
Stafyloková infekce kůže může zhoršit chorobu a aktivovat atopický ekzém.
Atopická kůže má na svém povrchu porušenou tvorbu ochranného tukového filmu. Je méně chráněna před vnějšími vlivy a ztrácí odpařováním vodu, takže je trvale přesušená. Suchost kůže je jednou z příčin svědění. Je častým průvodním jevem spojeným s alergií (častý je příbuzenský výskyt – dědičnost, projevy již od útlého věku).
Atopický ekzém se projevuje různě a projevy se obvykle liší podle věku postiženého člověka – rozlišujeme tak několik forem nemoci.
1. Forma kojenecká – objevuje se u dítěte kolem 2. měsíce věku. Na kůži se vytváří rozsáhlé červené skvrny, které svědí a mokvají. Postižen bývá zejména obličej, krk, břicho a horní končetiny. Nejproblematičtější je svědění – nemá se škrábat. Rozškrábaná kůže se stává ideálním prostředím pro následné bakteriální infekce.
2. Forma větších dětí – projevy nemoci už nejsou tak rozsáhlé a ekzém se přesouvá do loketních a kolenních jamek a na zápěstí. Postupně mizí charakter rudé mokvavé vyrážky a postižená kůže začíná vysychat a bývá ztluštělá.
3. Forma dospívajících a starších jedinců – může vzniknout u do té doby zdravého člověka, nebo v ni mohou postupně přejít formy předchozí. Postižená kůže se u této formy vysušuje a bývá ztluštělá. Postiženy nejsou jen loketní a kolenní jamky a zápěstí, ale i čelo, krk, hrudník, prsty a nehty. Svědivá začervenalá vyrážka se u této formy vyskytuje také.
V pubertě velmi často atopický ekzém vymizí a člověka již dále neobtěžuje. U některých lidí však přetrvává. Zejména postižení rukou může být velmi nepříjemné. Projevy se obvykle zhoršují při kontaktu s různými dráždivými látkami (saponáty, čističe, dezinfekce apod.), což člověka mnohdy omezuje v zaměstnání.
Projevy onemocnění se mohou lišit. Nejčastěji se však projevuje zarudlými skvrnami na pokožce, které velmi svědí. Objevují se také praskliny a puchýřky, oblasti suché kůže. V pokročilém stádiu kůže může být ztluštělá. Na bércích a pažích se tvoří červená ložiska.
Onemocnění se obvykle postupně ztrácí do 20. roku života. Pokud i nadále přetrvává, často mizí po 40. až 50. roce života.
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných zdravotních problémů podle definovaných obecných pravidel samoléčby (AESGP a uvedených v tomto projektu).
Upozorňujeme, že obsah těchto internetových stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Diagnózu většinou určuje kožní lékař a pomoci mu může alergolog. Kromě vyrážky se v krvi postiženého většinou najde vyšší hladina proalergické protilátky IgE. Konkrétní alergeny lze hledat pomocí kožních testů, ale u atopického ekzému se mnohdy žádný konkrétní vyvolávající alergen nenajde.
Nemoc ovlivňuje členy celé rodiny nemocného.
Tento obrázek (obr.) ukazuje nejčastější lokalizaci atopického ekzému (tmavé plochy). Přirozeně je nutné brát ho s určitou rezervou a počítat s tím, že atopický ekzém se může vyskytovat i na jiných místech.
Onemocnění se obvykle postupně ztrácí do 20. roku života. Pokud i nadále přetrvává, často mizí po 40. až 50. roce života.
Stav onemocnění ovlivňuje i prostředí a životospráva.
Na jaře, na podzim a v zimě bývá kůže více vysušená zejména v obličeji – mastnějšími krémy. V létě či u moře se nemocným obvykle ulevuje.
Kožní lékař by měl rozlišit, zda se jedná nebo nejedná o zánětlivou formu, a tomu také následující léčbu přizpůsobit. Ke zmírnění zánětu lze použít zinkové pasty. Při těžším průběhu ekzému se užívají kortikoidy, jejich užívání však musí být kontrolováno lékařem.
Alergický kontaktní ekzém se hojí jen v případě, že je odstraněn kontakt s látkou vyvolávající alergii. Pak se kůže loupe a pomalu se hojí.
Léčba je prostá: spouštěči je nutné se vyhýbat!
Léčba ekzému je složitá a dlouhodobá záležitost. Pokud se stav nezlepšuje ani po níže uvedených postupech, navštivte lékaře, dermatologa, alergologa…
Stav onemocnění ovlivňuje i prostředí a životospráva.
Vzniku nemoci zabránit neumíme, snažíme se však bránit jejímu zhoršování. Zhoršování se musí bránit komplexně, protože konkrétní vyvolávající příčinu neznáme.
weby stefajir.cz, anamneza.cz
Název | RHINALLERGY |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 20537 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Název | Calcium pantothenicum zentiva |
---|---|
Doplňek názvu | 1X100GM |
SUKL kód | 155181 |
Velikost balení | 1X100GM |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Celaskon tablety 100 mg |
---|---|
Doplňek názvu | 40X100MG |
SUKL kód | 76188 |
Velikost balení | 40X100MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | cerex |
---|---|
Doplňek názvu | 7X10MG |
SUKL kód | 3897 |
Velikost balení | 7X10MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CICADERMA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 97947 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | claritine |
---|---|
Doplňek názvu | 7X10MG |
SUKL kód | 13849 |
Velikost balení | 7X10MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | Příbalový leták je momentálně nedostupný |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Název | CLARITINE |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 69416 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | Příbalový leták je momentálně nedostupný |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Název | fenistil |
---|---|
Doplňek názvu | 1X30GM/30MG |
SUKL kód | 15390 |
Velikost balení | 1X30GM/30MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | fenistil 24 |
---|---|
Doplňek názvu | 10X4MG |
SUKL kód | 15495 |
Velikost balení | 10X4MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | fenistil roll-on |
---|---|
Doplňek názvu | 1X8ML/0.8MG |
SUKL kód | 15391 |
Velikost balení | 1X8ML/0.8MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | HYDROCORTISON LÉČIVA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 858 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | NOVO-PASSIT |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 88664 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | SENSICUTAN |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 55477 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | XYZAL |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 32716 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | zodac |
---|---|
Doplňek názvu | 7X10MG |
SUKL kód | 5476 |
Velikost balení | 7X10MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | zodac gtt |
---|---|
Doplňek názvu | 1X20ML |
SUKL kód | 58834 |
Velikost balení | 1X20ML |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Zodac sir |
---|---|
Doplňek názvu | 1X100ML |
SUKL kód | 58835 |
Velikost balení | 1X100ML |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON 500 MG MANDARINKA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30687 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Flonidan 10 mg 7x10mg dispergovatelné tablety |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 76411 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | FENISTIL |
---|---|
Doplňek názvu | 1MG/GM 1X100GM |
SUKL kód | 169883 |
Velikost balení | 1MG/GM 1X100GM |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CONTRACTUBEX |
---|---|
Doplňek názvu | 0 100GM |
SUKL kód | 44981 |
Velikost balení | 0 100GM |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz