Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Chlamyidiová infekce je onemocnění bakteriálního původu, které je přenosné pohlavním stykem, ale i kapénkovou infekcí, podobně jako třeba chřipka. Plicní forma chlamydií se kromě šíření vzduchem také projevuje podobným způsobem.
Chlamydie jako nitrobuněční parazité se odlišují od virů i od baterií. Přežívají výlučně v epitelových buňkách a napadají všechny orgány epitelem vystlané.
V genitálním traktu napadají především hrdlo a tělo děložní. Typický je hlenohnisavý, nahnědlý, krémový nebo nazelenalý výtok. Při klinickém vyšetření je patrné zarudnutí a otok na hrdle děložním. Nápadná je lámavost krevních kapilár postižené oblasti s kontaktním krvácením (po koitu). Přesná diagnóza je možná jen laboratorně.
Vedle neplodnosti a závažných onemocnění plic spojených s nepříjemným dusivým kašlem může vést ještě k zánětům spojivek v lepším případě, a k trvalému poškození zraku v tom horším, ve vzácných případech vede až k oslepnutí. Chlamydia trachomatis je ovšem většinou příčinou sexuálně přenosných onemocnění.
Chlamydie jsou záludné v tom, že mnohdy ani nejde poznat, že se člověk nakazil.
Chlamydie jako pohlavní choroba
Chlamydie se usazuje v buňkách tvořících vnitřní oblast kanálu děložního čípku, spojujícího pochvu s dělohou. Nepostihuje jen samotné buňky dělohy, ale může se usadit i v konečníku nebo močové trubici. Pokud se v této fázi rozšíření nezačne s léčbou, šíří se původce dál, což v důsledku vede k závažnému poškození celého pohlavního ústrojí. Dochází k poškození sliznice, které vede k slepení vejcovodů a ke vzniku rizika případného mimoděložního těhotenství.
Samotná infekce není smrtelná, ale způsobuje závažné škody: možnost neplodnosti, zvýšené riziko potratu, které hrozí již těhotným ženám. Není zanedbatelná ani skutečnost, že léčba chlamydií je velice nákladná.
Bakterie se často chovají tak nenápadně, že člověk ani nemusí zjistit, že onemocněl, a nákaza sama od sebe odezní. Mimo nebezpečí pro ženy může negativně působit i na muže, vyvolat např. sterilitu.
Příčina a rizikové faktory chlamydiové infekce
Chlamydie jsou nejčastěji přenášeny vaginálně, análně a orálně– nakaženým partnerem. Můžete se chytit i přímým kontaktem skontaminovaným ručníkem, povlečením, na toaletě, v bazénu, sprše nebo sauně. Onemocnění je také přenosné z matky na dítě během těhotenství.
Prvním příznakem chlamydie bývá bolestivý vřed na genitálu. Po několika dnech následuje horečka doprovázená zimnicí, spolu se zduřeninami mízních uzlin v oblasti třísel,
později dochází k rozsáhlým zánětům pohlavních orgánů, případně konečníku,
naprostá většina onemocnění u žen probíhá bez doprovodu výraznějších příznaků. Ve 4/5 případů žena vůbec nepozná, že by mohla být nositelkou nějaké infekce. Žena např. zjistí, že nemůže mít děti, aniž by vůbec věděla, že za tím může stát nákaza chlamydií.
V menšině případů je nicméně choroba doprovázena několika skupinami příznaků,mezi něž patří:
svědění pochvy,
výtok z pochvy,
pálení v pochvě,
bolest při močení,
bolest varlat,
otok varlat,
častější močení,
bolestivý pohlavní styk,
bolesti pánve, břicha a podbřišku,
silnější menstruace než obvykle,
krvácení mimo období menstruace,
zvýšená teplota,
horečky a zimnice,
zvětšení mízních uzlin v tříslech,
neplodnost,
krvácení po pohlavním styku,
bolest kloubů,
malý defekt na vnějších částech genitálií (puchýřek, uzlinka),
svědění, výtok a nestandardní zápach (může znamenat i kvasinky či jinou infekci),
Podrážděný močovod.
Pokud delší dobu pociťujete některé z těchto příznaků, je možné, že jsou způsobené chlamydií, aniž byste předtím museli mít sexuální styk bez kondomu. Navštivte proto lékaře.
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné interakce.
Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je. Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
Pozorně si přečtěte příbalový leták nového léku, než ho začnete užívat.
Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
Ale užíváte-livíce než 5 léků, měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné.
Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
Nemocní by zde měli dostat nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
Některé kombinace nejsou nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
Nekombinujte např. více lékůs obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
v těhotenství a období kojení
u malých dětí a kojenců
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spoluprácis lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako vášzdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce
vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
omezte možný vznik z rizikových situacía snažte se omezit i působení stresu
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
dodržováním zásad hygieny a prevence
pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu
udělejte si čas na své přátele a na své koníčky
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. Doporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění.
K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Pomáhá i eliminace alergenů:
omezení styku s alergenem
v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
dbejte i na lůžkoviny - časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo- vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)
Při výběru konkrétních přípravků si vždy přečtěte i související nezbytné subkapitoly, zejména „Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a„Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby a sebepéče. Bez jejich znalosti se vystavujete riziku možného neúspěchu samoléčby a případně i poškození zdraví.
Při potvrzení infekce chlamydiemi okamžitě nasadí antibiotika. Samotná antibiotika infekci úplně nevymýtí, ale zničí a utlumí většinu zárodků, a usnadní tak organismu boj s nimi,
je důležité brát antibiotika správně a hlavně je celá dobrat!
Dodržte doporučený zákaz pohlavního styku až do úplného vyléčení potíží, minimálně týden po dokončení léčby,
v 95% případů dochází k úspěšnému vyléčení. U neúspěšných, nedostatečně léčených nebo vracejících se infekcí je léčba dlouhodobá a únavná,
po léčbě by se mělo provést kontrolní vyšetření po 1–2 týdnech od vyléčení infekce.
vyšetřit a vyléčit vaše sexuální partnery, pokud jich je více, tak určitě všechny!
V lehčích případech, kdy nedojde k výraznějším komplikacím, může léčba probíhat ambulantně za pomoci antibiotik a chemoterapeutik. Léky se mohou aplikovat v podobě jednorázové dávky, častěji ale po dobu týdne až dvou.
Pokud se chlamydie vrací, léčba může trvat mnohem déle. Během léčby a přinejmenším ještě týden po jejím skončení se nedoporučuje pohlavní styk.
Podobné příznaky jako chlamydiová infekce pohlavních orgánů může mít:
kapavka,
močová infekce (pálení při močení),
komplikace chlamydiové infekce pohlavních orgánů,
ženám hrozí nebezpečí neplodnosti. Není-li onemocnění chlamydií léčeno, šíří se dál a může vážně poškodit pohlavní ústrojí. Způsobuje slepení vejcovodů, kde dochází ke splynutí vajíčka a spermie,
mimoděložní těhotenství,
rozšířená infekce do pánevní oblasti může způsobit záněty…
vaječníků,
vejcovodů,
dělohy,
záněty poznáme podle bolesti v křížové části zad a v břiše, horečky, bolesti při pohlavním styku a krvácení mezi menstruacemi,
infekce může způsobit potrat nebo vyvolat předčasný porod,
chlamydie přenesené na dítě se projeví jako zánět rohovky nebo plic. Je nutná okamžitá léčba,
u mužů narušují DNA spermií a tím způsobují jejich sterilitu, neléčené chlamydie také usnadňují přenos HIV (příčinu nemoci AIDS).
b) Chlamydie jako kapénková infekce
Chlamydie v podobě, kdy napadá plíce, je velice infekční. Bakterie chlamydií napadají buňky postiženého místa zevnitř, aby v nich následně fungovaly jako parazité: z buněk získaná energie pak slouží k množení těchto bakterií, a tím také k šíření infekce. K šíření chlamydií dochází podobným způsobem jako u různých druhů chřipkových onemocnění. Doprovází ji také podobné obtíže – s tím rozdílem, že jsou mnohem intenzivnější.
Pokud zavčas nedojde k léčbě plicní chlamydie, šíří se dál:
do nervových tkání a mozku,
do svalů, stejně tak mnohdy napadají imunitní systém,
vedou k propuknutí mnoha dalších závažných onemocnění:
kromě chronického syndromu únavy…
… se pak může objevit, roztroušená skleróza,
Alzheimerova choroba
nebo astma…
Je možné říci, že styku s původci chlamydií je vystaven během svého života praktický každý člověk. Což ale zároveň v žádném případě neznamená, že by u každého nutně muselo onemocnění, tak jak jsme si je popsali, propuknout. A to ani při opakovaném styku s bakterií. Kvůli obtížné diagnostice onemocnění je pravděpodobné, že chorobou trpí mnoho lidí, kteří o tom nemají nejmenší ponětí.
Léčba chlamydií, jako kapénkové infekce
Léčba se provádí kombinací antibiotik; léky se podávají po dobu delší než jinak běžných 14 dní. Antibiotika totiž účinně likvidují původce choroby pouze v jedné jeho životní fázi. Díky těm ostatním potom může onemocnění opět propuknout. Vždy proto existuje riziko recidivy choroby i poté, co příznaky onemocnění zmizí.
Upozorňujeme, že obsah těchto internetových stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Poznámka: Zde zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace.
Pozorně si přečtěte příbalový leták (PIL)k léku, který užíváte. V případě, že problémy neustupují ani po 5 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.
Samoléčba sexuálně přenosné chlamydie
Je třeba správně užívat předepsaná antibiotika a celá je dobrat,
při sexu užívat kondom,
během léčby a přinejmenším ještě týden po jejím skončení se nedoporučuje pohlavní styk,
důraz na prevenci zánětu a výtoku, která musí začínat již od útlého věku…
výchovou k pravidelné a správné hygieně, zvláště při menstruaci,
v dospělosti pečovat i o pravidelnou stolici, močení, hygienu pohlavního styku (kondomy), sexuální abstinenci v době menstruace, v šestinedělí po porodu a po potratech,
nemají se provádět zbytečné výplachy pochvy,
vyvarovat se rizikového sexuálního chování,
k účinné prevenci přispívá i užívání přípravků, které pomáhají normalizovat vaginální flóru tím, že doplňují potřebné množství laktobacilů – prospěšných bakterií, které udržují příznivé pH pochvy, a brání tím růstu a šíření škodlivých patogenních mikroorganismů,
v situacích, kdy dochází k nežádoucí změně pH (např. po léčbě antibiotiky nebo chemoterapeutiky, ale i při menstruaci nebo v období klimakteria), mají laktobacily prioritní a nezastupitelné místo. Obnova této fyziologické bakteriální populace přirozeným způsobem brání pomnožení nežádoucích patogenních mikroorganismů a podílí se i přímo na jejich destrukci,
pomáhá Wobenzym,
doporučuje se vypít půllitr vody a každých 20 minut další čtvrtlitr (více než 1,5 l denně). Tekutina pomáhá propláchnout močové cesty a stav se může zlepšit. Záhy začnete pravidelně močit. Zpočátku bude ještě přetrvávat pálení a řezání, ale budete-li pokračovat s pitím a vyprazdňováním, potíže začnou ustupovat. Nejvhodnější je pít vodu, popřípadě mléko, čaj (zejména urologický) nebo jiné nedráždivé tekutiny. Vyhýbejte se kyselým ovocným šťávám – mohou dráždit zanícené tkáně,
nemáte-li vysoký TK nebo potíže se srdcem, vypijte třikrát za sebou v hodinových intervalech čajovou lžičku jedlé sody rozpuštěnou ve vodě. Moč se tak stane méně kyselou, a tedy méně dráždivou, a zároveň se zabrání rozmnožování bakterií,
úlevu přinesou analgetika jako paracetamol (Paralen, Panadol, Efferalgan…),
přikládejte termofor na podbřišek. Po třech hodinách by se měl stav začít zlepšovat. Mezi nohy si položte láhev s teplou vodou zabalenou v ručníku. Pomůže to zmírnit pálivé bolesti při močení,
dodržujte hygienu – základní podmínku prevence cystitidy (zánětu močových cest). Po každé stolici a pohlavním styku se umyjte teplou vodou a neparfémovaným mýdlem (vhodná jsou speciálně určená pro intimní hygienu),
udržujte zevní pohlavní ústrojí a krajinu kolem konečníku čistou a suchou. Před pohlavním stykem a po něm se omyjte. Krajinu konečníku omývejte vždy zpředu dozadu, abyste zabránili zavlečení bakterií do močových cest,
noste bavlněné prádlo, které umožňuje tělu dýchání, a po cvičení nebo plavání se rychle převlékněte do suchého prádla. Nepoužívejte parfemované výplachy a intim spreje, mohou dráždit močové cesty,
Přírodní a doplňková léčba:
pít velké množství tekutin, především vody, slabého heřmánkového čaje, brusinkové, celerové a mrkvové šťávy. Protiinfekční bylinkový čaj – přelitím dvou lžiček směsi buchu*, kukuřičných vousů a plané mrkve (daucus carota) šálkem horké vody, necháte 15 minut louhovat a scedíte; oslaďte medem, (*buchu je přípravek z křoviny pocházející z jižní Afriky)
kromě toho, že lze z nich vařit čaj, mohou se echinacea i buchu používat jako prostředek k omývání, aby se zabránilo recidivám zánětů u žen, které k tomu mají sklon. Připravte si šálek čaje z jedné nebo několika bylin a vychlaďte ho. Roztokem si pak omývejte oblast genitálií,
vhodné byliny: medvědice lékařská, řepík lékařský, kopřiva. Renol – širokospektrální bylinný prostředek na akutní i chronická onemocnění močových cest. Fytoterapeuti doporučují bezinkový květ, pýr plazivý, přesličku, buchu (agathosma) a planou mrkev; lze je užívat jako tinkturu nebo čaj. Je-li moč alkalická (jak tomu bývá u vegetariánů), doporučují léčivku medvědici (arctostaphyllos),
vyloučit ze stravy: alkohol, silnou kávu a čaj, kouření, nadměrné solení, jídla s vysokým obsahem rafinovaného cukru a škrobu, dráždivé koření, kyselá jídla, nezralé ovoce, angrešt, švestky, rebarboru, rajčata,
k posílení imunity je vhodné používat velké množství česneku,
uklidňující účinek má odvar z ječných krup s medem a citrónem,
po používání antibiotik, k obnově správné střevní mikroflóry, jezte jogurty a Acidophilus Lactobacilus, probiotika (kultury užitečných bakterií) – jsou prospěšná všem pacientům, kteří užívají antibiotika, protože doplňují užitečné bakterie. Ostatní doporučené doplňky lze užívat dále zároveň s antibiotiky,
každou hodinu vypijte jednu čajovou lžičku zažívací sody rozpuštěné ve vodě – min. 3x po sobě. Pokud máte vysoký krevní tlak, informujte se u lékaře, zda tento prostředek můžete použít. Jedlá soda zvyšuje zásaditost moči,
vitamin C pomáhá okyselit moč, takže se močový měchýř stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém. Klikva rovněž okyseluje moč, ale mnohem důležitější je, že brání infekčním bakteriím udržet se na sliznici močových cest,
je-li cystitida způsobena kvasinkami, dodržujte protikvasinkovou dietu, užívejte protikvasinkové přípravky a prostředky na obnovení střevní mikroflóry.
Homeopatie:
Cantharis – při klasických projevech zánětů močového měchýře, pálivé bolesti při močení a pocitu tlaku na měchýř,
Pulsatilla – při silném nucení na močení a náhlé potřebě močení,
Staphisagria – při bolestech v oblasti močové trubice a při cystitidě vzniklé po pohlavním styku,
po odeznění akutního onemocnění je vhodné zahájit konstituční homeopatickou léčbu.
Aromaterapie:
Doporučují se koupele s přídavkem asi 10 kapek heřmánkového, bergamotového, citrónového nebo santalového oleje. Tyto koupele mají antiseptické účinky, snižují palčivost a pomáhají při zotavení.
Samoléčba chlamydie jako kapénkové infekce
Otužujte se a jezte dostatek zeleniny a ovoce – vitamínů,
denní dávka vitamínu C by se měla pohybovat okolo 500 mg,
volte lehká a dobře stravitelná jídla,
hodně pijte,
preferujte racionální stravu – 5x denně malé dávky,
omezte alkohol a kouření,
snažte se pravidelně chodit na čerstvém vzduchu, i když venku není hezky,
celoročně tělo posilujeme pobytem na čerstvém vzduchu, dbáme na dostatečnou vlhkost vzduchu v prostorách, kde se pohybujeme,
tělo nezatěžujte zbytečně léky, antibiotika na běžné nachlazení nezaberou, ani jeho léčbu neurychlí. Obvykle stačí běžné volně prodejné léky na vypocení,
s kašlem a rýmou či horečkou zůstaňte v posteli. Nezatížíte zbytečně svůj organismus (srdce) a nenakazíte své okolí,
snažte se doléčit všechny nemoci a dobrat předepsané léky,
věnujte pozornost svému tělu – opakované výše popsané příznaky nepodceňujte,
při náhodném sexu vždy dbejte na hygienu jako při jiných kapénkových infekcích (nebezpečí čelit otužováním – celoročně vhodným oblečením a chováním proti přenosu infekce.