Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Syndrom bolestivého ramene je onemocnění, které se projevuje souborem typických příznaků, přičemž hlavním příznakem je bolest v oblasti ramene s poruchou jeho hybnosti.
Bolest v rameni může vznikat z mnoha příčin, které lze rozdělit do tří skupin podle toho, kde má bolest původ – co je její příčinou:
bolest vznikající z důvodu vnitřní poruchy ramenního kloubu,
bolest způsobená poruchou tkání, které ramenní kloub obklopují,
bolest ramene je důsledkem potíží vznikajících jinde na těle – přenesená bolest: při problémech s páteří, hlavně krční, onemocnění plic, nebo v oblasti bránice.
Určit přesný původ bolestí ramene je někdy složité. Bolest je příznakem dráždění nervů, který nás má upozornit, že se v bolavé oblasti něco děje. Mnoho nervů, které vedou bolest, jsou v oblasti ramene a šíje těsně provázané, i svaly zde mají velmi úzký vztah, proto rozlišit původ bolesti je obtížné. Postižená struktura se ani nedá přesně zobrazit, protože se jedná o tzv. funkční poruchu, která vzniká bez zjevně patrné příčiny.
Nejčastějším důvodem vzniku bolestí v oblasti ramene je:
impingement syndrom (subakromiální tísně), a to zánětlivého či degenerativního původu. Při impingement syndromu dochází v oblasti pod výběžkem lopatky k procesům, jejichž následkem je zúžení tohoto subakromiálního prostoru. Nejčastěji vzniká akutním nebo chronickým přetížením v rameni, zduřením burzy při jejím zánětu, prosáknutím, trhlinou, prokrvácením při úrazu, degenerativním vápenatěním šlach atd.,
kapsulitida – zánět kloubních obalů, pak poruchy akromioklavikulárního kloubu. Do ramene se často přenášejí bolesti z krční páteře,
poranění rotátorové manžety – u starších sportovců, kteří se po klidovém období vracejí k sportovní aktivitě. Rotátorová manžeta je zde již degenerovaná, a tak při prudkém švihovém pohybu nevydrží a trhá se,
při přetěžování svalů v oblasti ramene dochází k tvorbě drobných poranění, která jsou doprovázena zánětem. Jestliže nedojde k přerušení zátěže a tyto tkáně jsou opakovaně namáhány, šlachy zprvu otékají, postupně ale dochází k jejich ztenčování a mohou prasknout. Při chronickém zánětu šlach také dochází k ukládání vápenatých solí a „kostnatění“ šlachy, všechny tyto degenerativní změny vedou k snížení kvality postižené šlachy.
Rizikové faktory syndromu bolestivého ramene:
Bolest v rameni se může rozvinout z rozmanitých příčin, nejčastěji je to ale přetěžování ramene. Dochází k tvorbě drobných poranění svalů, šlach a kloubních struktur, které vyústí v akutní, při stálém dráždění chronický zánět, který vyvolává pocity bolesti.
Obtíže také zpravidla následují po úrazu ramene. Stejně jako ostatní klouby těla, i ramenní kloub podléhá degenerativním změnám způsobujícím artrózu kloubu.
Komplikace syndromu bolestivého ramene:
Jestliže není rameno zbaveno nadbytečné zátěže, dochází k postupnému omezování pohybů v ramenním kloubu, jejichž podkladem je vznik srůstů v okolí kloubu a tzv. kontraktur (trvalé postavení kloubního pouzdra v určité poloze) pouzdra – rozvíjí se tzv. adhezivní kapsulitida neboli „zmrzlé rameno“, provázené omezením pohyblivosti ramene. Je omezen jak aktivní (ten, který sami vykonáváte), tak pasivní pohyb (paže je uchopena a je s ní pohybováno bez aktivní práce svalů), a to zejména upažení, vytočení paže zevně a předpažení (tzv. kloubní vzorec). V tomto případě je prvním krokem léčby snaha rozcvičit a posílit ramenní kloub, v případě neúspěchu se pak přistupuje k operaci.
bolest může být přítomná stále, nebo může být vyvolána jen určitým pohybem, zpravidla se objevuje v noci,
postupné omezování pohybů v rameni,
otok,
bolestivé upažení, a to nejčastěji v rozsahu 60–120° při impingement syndromu – v tomto rozmezí pohybů je v oblasti ramenního kloubu poměrně těsno a dochází:
ke zduření – při upažování se objeví taková bolest, že upažení často vůbec nelze provést,
potíže narůstají postupně, síla v rameni se snižuje, časem se bolest objevuje i v klidu,
typicky rameno bolí v noci, zvláště při jeho zalehnutí,
dlouhodobé bolesti pod akromiem – poranění rotátorové manžety,
při zatlačení je citlivý velký hrbol kosti pažní, při vzniku trhliny je též pohyb paže omezen v rozsahu 60–120° při upažování,
bolestivost na přední straně kloubu, především při předpažování – při postižení šlachy bicepsu (tendopatie m. biceps),
dojde-li k omezení kombinace pohybů upažování (abdukce), zevního vytáčení (zevní rotace) a následně i předpažování (flexe), jedná se o tzv. kapsulární vzorec. Toto omezení nás upozorňuje na zánět kloubního pouzdra. Postižený jedinec pociťuje značné bolesti, a to zpravidla v noci.
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné interakce.
Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je. Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
Pozorně si přečtěte příbalový leták nového léku, než ho začnete užívat.
Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
Ale užíváte-livíce než 5 léků, měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné.
Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
Nemocní by zde měli dostat nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
Některé kombinace nejsou nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
Nekombinujte např. více lékůs obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
v těhotenství a období kojení
u malých dětí a kojenců
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spoluprácis lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako vášzdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce
vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
omezte možný vznik z rizikových situacía snažte se omezit i působení stresu
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
dodržováním zásad hygieny a prevence
pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu
udělejte si čas na své přátele a na své koníčky
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. Doporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění.
K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Pomáhá i eliminace alergenů:
omezení styku s alergenem
v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
dbejte i na lůžkoviny - časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo- vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)
v edukaci nemocného – bez jeho spolupráce nelze dosáhnout úspěchu,
v akutním stavu – několik dní úplný klid ramene,
později postupné domácí cvičení podle instruktáže,
aplikace chladu při zánětlivých epizodách a naopak tepla při chronických stavech,
nepřetěžovat podrážděný kloub.
Lékař by měl realisticky odhadnout možný výsledek léčby a seznámit s ním pacienta (podkladem odhadu je rentgen a ultrasonografický snímek nebo diagnóza zánětlivého onemocnění ramene).
Farmakologická léčba se provádí ambulantně – dle stupně zánětlivé iritace se volí kombinace nesteroidních antirevmatik a analgetik tak, aby byla pokud možno utlumena noční bolest.
Tělesnou výchovu a fyzikální léčbu provádí rehabilitační oddělení.
V akutním stavu je vhodný terapeutický laser s nižší či střední energií, TENS proudy, chlad, později DD proudy, IF proudy, magnetoterapie nebo ultrazvuk, pulzní nebo kontinuální. U chronických bolestivých stavů, kde není možno jinak radikálněji zasáhnout, lze užít sérii analgetické rentgenové terapie.
Zhodnocení dosažených výsledků a funkčního stavu pacienta – opakovaně (monitorování účinnosti analgetické léčby i rozsahu pohybu při akutním stavu po 1–2 týdnech, u chroničtějších stavů za 2–3 týdny po zavedení terapie nebo její změně).
Strávit určitou dobu v klidu, po pár dnech klidu je ale vhodné rameno pomalu rozcvičovat, aby „neztuhlo“.
Priessnitzův obklad (mokrý ručník, igelit, suchý ručník), který si přiložíte na postižený kloub. Do odeznění tohoto stavu je vhodné vynechat jakékoliv cvičení.
Ledový obklad – na rameno přiložte v pytlíku rozdrcený led až 4x denně na dobu 10 minut. V případě, že se na kloubu objeví vyrážka, zavadnutí, nebo se zhorší bolest, nepokračujte v dalším ledování a poraďte se s lékařem nebo zdravotní sestrou.
Místní léčení teplem.
Zklidnění a bandáže.
Chraňte své klouby: používejte ortézu (dlahu, korzet).
Případně již léčebný tělocvik a rehabilitace.
Analgetika (léky tišící bolest) – paracetamol: např. Paralen, Panadol… ASA: např. Aspirin, Upsarin, Acylpyrin, ibuprofen: Ibalgin, Nurofen, Brufen… Paralen v suspenzi pro děti obsahuje paracetamol. Pomáhá i při běžných bolestech zubů, uší nebo hlavy, při zánětu močových cest, nebo například při úrazech.
Antiflogistika (nesteroidní protizánětlivé léky) u aktivované artrózy místní aplikace kortikoidů. Pomoci mohou: tablety s obsahem ibuprofenu – jako Ibalgin, Nurofen, Brufen, novější Nalgesin S s obsahem naproxenu s v dávkování 1–2x denně, dále léky s účinnou látkou diclofenac sodný: Voltaren, Dolmina Diclofenac Al.
Užívání tablet déle než 14 dní je vhodné konzultovat s lékařem, stejně jako léčení dětí a těhotných žen.
U léčby kloubních bolestí jsou antiflogistika ve formě gelů nebo mastí – přípravky s obsahem ibuprofenu – jako je Ibuprofen gel, mast Dolgit gel, diclofenac ve formě emulgelu, jako je Voltaren, Veral, ketoprofen – Fastum gel.
Rozdíly v účinnosti protizánětlivých látek se téměř stírají. Závisí na kvalitě pomocné (nosné) látky: všeobecně gelová forma uvolňuje více a rychleji účinnou látku.
Odstraňují sice vnímání bolesti a působí proti zánětu, čímž zvyšují pohyblivost postiženého kloubu, příčin vzniku artrózy se ale v podstatě nedotýkají.
Dlouhodobě působící léky ze skupiny chondroprotektiv – podporují regeneraci chrupavčité tkáně a tvorbu kolagenu.
Nenechávat klouby prochladnout, udržujte je vždy v teple!
Pomáhají též fyzikální – balneologické a vodoléčebné procedury.
Vyhýbejte se spaní na postiženém rameni, podložte si hlavu polštářem, střídejte polohy.
Samoléčba syndromu bolestivého ramene
Odstranění zátěže, která bolest způsobila – klid ramene,
podávání léků na zmírnění bolesti (analgetika) a příznaků zánětu (nesteroidní antirevmatika), a to jak v tabletové, tak zejména v masťové formě,
rehabilitace, jejímž cílem je zachování hybnosti ramenního kloubu,
fyzioterapie,
fyzikální terapie – magnetoterapie, terapeutický laser, ultrazvuk a terapie proudem,
k operačnímu řešení se přistupuje jako ke poslední možnosti, a jen v některých případech. Nemocný musí být motivovaný, protože doba po operaci je následována dlouhodobou rehabilitací, jejíž úspěch spočívá jen v jeho motivaci a aktivním přístupu k fyzioterapii.
Jak napomoci léčbě syndromu bolestivého ramene:
Pokud bolest po užívání těchto léků a doporučeného režimu neustupuje, navštivte lékaře, aby postižený kloub vyšetřil.
Pomoci mohou svým způsobem i různé doplňky stravy – pouze pokud v postiženém kloubu ještě nějaká chrupavka zbývá; sice nepřiroste ani o milimetr, ale může se zpevnit, omezí se dráždění zánětem, a vlivem fyzické zátěže pomaleji ubývá:
Vitamin C… dávkování: 500 mg dvakrát denně, doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku,
vitamin E… dávkování: 250 mg dvakrát denně, pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem,
zinek… dávkování: 15 mg denně, doporučení: užíváte-li zinek déle než měsíc, užívejte doplněk s obsahem 2 mg mědi,
glukosamin… dávkování: 500 mg glukosamin sulfátu třikrát denně, doporučení: užívejte při jídle ke snížení zažívacích potíží,
rybí tuk… dávkování: 2 lžičky dodají 2 g omega-3 mastných kyselin denně, pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem,
chilli mast… dávkování: několikrát denně potírejte klouby, doporučení: standardizovaná obsahuje 0,025 až 0,075 procenta kapsaicinu,
niacin… dávkování: 1000 mg třikrát denně. pozor: vysoké dávky způsobují poškození jater a jiné závažné vedlejší účinky; po dobu léčení je nutné sledování lékařem,
boswelie… dávkování: jedna tableta nebo tobolka třikrát denně, doporučení: standardizované tablety obsahují 150 mg kyseliny boswelové.
u pacientů s bolestivým ramenem záleží na stupni trvalého poškození měkkých tkání, hlavně rotátorové manžety a dalších tkání v subakromiálním prostoru, u zánětlivých afekcí i na reflexních a ischemických změnách apod.,
je-li zánět součástí celkového zánětlivého onemocnění (artritida, např. revmatoidní), pak i na jeho dalším vývoji; v akutním stadiu je vhodná:
pracovní neschopnost,
klid, i nosit končetinu na šátku,
v dalším vývoji záleží na profesi nemocného a zatížení paží,
u chroniků nebo u opakujících se stavů, které jsou způsobeny profesním přetěžováním, je třeba omezit práci nad hlavou a ve vynucené poloze a omezit trvalé přetěžování nošením a zvedáním těžkých břemen,
v prevenci syndromu bolestivého ramene je důležitá včasná diagnostika nestabilit ramene, které v průběhu života vedou k postupnému přetěžování a poškozování závěsného aparátu,
doléčení i drobných poranění a přetížení, neodmítáme ani používání preparátů na regeneraci kloubů,
vyhýbejte se rizikovým faktorům,
rameno zbytečně nepřetěžujte,
dbejte na jeho dostatečnou regeneraci po namáhavé činnosti (štípání dříví),
omezte trvalé přetěžování paže nošením a zvedáním těžkých břemen,
cvičte, abyste upevnili páteř a osvojili si správné držení těla – například cvičení pilates.