Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Ústa, rty, zuby, jazyk i dásně… nás mohou varovat před některými zdravotními problémy. Souvislost mezi nemocemi úst a problémy se slinivkou, žaludkem, dutinami a dalšími částmi těla jsou známé.
Naše rty, zuby, jazyk i dásně nás mohou varovat před některými zdravotními problémy.
Ústa můžeme prozkoumat snadněji než vnitřní orgány, a symptomy nemocí se na nich obvykle objeví dřív, než infekce stihne poškodit náš organismus.
Dutina ústní je místem, kde se také velmi často objevují také komplikace spojené s léčbou např. nádorových onemocnění (chemo- či radioterapií) jako:
Takto narušená sliznice je pak snadno přístupná četným bakteriím, plísním a virům, které se pak mohou u pacienta oslabeného nemocí a léčbou rozšířit do celého těla. Komplikace v dutině ústní působí bolest a obtíže při příjmu potravy. Proto je nutné věnovat péči o dutinu ústní dostatečnou pozornost.
Souvislost mezi nemocemi úst a problémy se slinivkou, žaludkem, dutinami a dalšími částmi těla jsou známé.
Pokud je kartáček na zuby zbarven do růžova drobným krvácením, je pravděpodobné, že můžeme onemocnět. Nezdravé krvácející dásně značí aktivní bakteriální infekce. Dásně se zanítí, když plak (bakteriální potah, který se utváří na zubech po jídle) napadne i dásně.
Je mnoho příčin špatného dechu, které však nemají svůj původ v ústech. Jednou z nejčastějších příčin je zánět nosních dutin – může být důsledkem alergie nebo chronické infekce. Ucpaný nos nás nutí dýchat ústy, vysouší sliny, které za normálních okolností ničí bakterie, které jsou často příčinou zkaženého dechu. Výtok z nosu špatný dech už jen umocňuje. Hlen stéká nosními dutinami na jazyk, kde se stává živnou půdou pro další bakterie. V noci, kdy ústa produkují méně slin, smývají sliny méně bakterií. A čím déle jsou bakterie v ústech, tím více sirných výparů produkují.
Žaludek obsahuje žaludeční šťávy, které pomáhají trávit jídlo. Pokud však trpíte takzvaným gastroezofageálním refluxem, dochází k pronikání kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu. To může poškodit i zubní sklovinu a může dojít k nadměrnému zvýšení citlivosti zubů, což může podpořit i rakovinné bujení v jícnu.
Vysušené a popraskané rty bývají důsledkem nepřiměřeného vystavení se slunci – riziko rakoviny kůže na rtech.
Na jazyku se může vyskytnout několik typů změn, které signalizují, že s naším organismem není všechno v pořádku.
Je mnoho příčin bolestivých stavů, jako např.
Je-li kartáček na zuby zbarven drobným krvácením, můžeme onemocnět – krvácející dásně značí aktivní bakteriální infekce. Dásně se zanítí, když plak (bakteriální potah, který se utváří na zubech po jídle) napadne i dásně.
Vzniká z více příčin, které nemají svůj původ v ústech, jako je zánět nosních dutin – ten může být důsledkem alergie nebo chronické infekce. Ucpaný nos nás nutí dýchat ústy, vysouší sliny, které za normálních okolností ničí bakterie – a ty jsou častou příčinou zkaženého dechu.
Žaludek obsahuje žaludeční šťávy, které pomáhají trávit jídlo. Trpíte-li gastroezofageálním refluxem, dochází k pronikání kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu – a ten může poškodit i zubní sklovinu a může dojít k nadměrnému zvýšení citlivosti zubů, což může podpořit i rakovinné bujení v jícnu.
Bývají důsledkem nepřiměřeného vystavení se slunci – riziko rakoviny kůže na rtech.
Na jazyku se může vyskytnout několik typů změn, které signalizují, že s naším organismem není všechno v pořádku. Může jít o závažná onemocnění nebo vedlejší účinky léčby – nádor, ozařování, …
Cítíte-li na jazyku bouli či hrbolek, který nepochází od toho, že byste se kousli, hledejte bílé nebo červené skvrny nebo žlutošedý vřídek s červeným okolím na jazyku. To může být znakem rakoviny úst. I když vás ta boule nebolí, ale sama do 10 dnů nezmizí, měli byste navštívit lékaře.
Mohou být příznakem kolonie bakterií, které jsou obsažené v kávě, čaji nebo tabáku. Používejte škrabky na jazyk, která zamezí jejich dalšímu růstu.
Oteklý jazyk s třešňově červeným odstínem může být symptomem zánětu jazyka, který je častější u mužů než u žen. Příčinou může být nedostatek vitaminů, infekce nebo alergie na jídlo, nebo může být důsledkem nadměrného pití a kouření. Konečnou diagnózu nechte na lékaři, kterého byste měli brzy navštívit.
Bolestivé plochy na rtech, jazyku a dásních, trvávající déle než 3 týdny, by měl vidět lékař.
Upozorňujeme, že tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů – podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP – pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Léky vždy vybírejte s ohledem na věk, hmotnost a celkový zdravotní stav nemocného…
Zvláštní pozornost věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem…
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, anebo dochází ke zhoršení stavu či komplikacím, navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí. Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují potenciálně závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři – včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému.Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života, spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým osobním a aktivním přístupem – změnou svého životního stylu:
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce – vitamíny apod.
Více viz samostatné zdravotní problémy v této sekci:
Frekvence a tíže zánětu dutiny ústní závisí na důkladnosti ústní hygieny, předchozím poškození sliznice a dalších faktorech.
Opatření proti zkaženému dechu:
Zdroj: článek Zažeňte bolesti dásní a zubů, publikovaný 9. března 2010 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Šárka Rychtářová,
web vylecit.cz/zazenete-bolesti-dasni-a-zubu, Mgr. Jindřiška Hofmanová, Ústavní lékárna MOÚ, 2/2005,
web okno.cz/lekarnik-pece-o-dutinu-ustni, články MUDr. Šulcová-Hejnalová a jiné
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz