Dyspepsie – souhrnné označení pro řadu trávicích obtíží, které se vyskytují v různé kombinaci a mohou mít mnoho příčin.
Trávicí obtíže se projevují
Nemocní nesnášejí dráždivou stravu, alkohol, černou kávu. Poruchy mohou být vyvolány životním stylem (nervozita, spěch, nespavost), kortikoidy při stresu zvyšují sekreci kyseliny chlorovodíkové a zároveň snižují sekreci mucinu a mění jeho složení. Duodenální vřed se projevuje bolestí nalačno, ustupuje po požití stravy, žaludeční vřed se manifestuje bolestí brzy po jídle!!!
Onemocnění trávicího ústrojí v sobě zahrnují velice široké spektrum nemocí, vzhledem k rozsahu a složitosti tohoto systému. Patří sem onemocnění funkční a organická, na zažívacím ústrojí se také projevují mnohá onemocnění primárně postihující jiný systém.
K trávicímu ústrojí patří i některé exokrinní žlázy (slinivka břišní, játra).
Trávicí systém je ovlivňován nervově (sympatikus, parasympatikus) a hormonálně – mnohými látkami, přičemž některé jsou tvořeny v endokrinních žlázách a některé si vytvářejí buňky trávicího systému samy.
Funkcí trávicího systému je rozkládání potravy na vstřebatelné látky a jejich vstřebávání, udržování vodního a minerálního hospodářství a vylučování odpadních a nestravitelných látek z těla. Játra a slinivka mají další velice specifické a složité funkce v chodu organismu.
Jícen bývá nejčastěji postižen refluxní chorobou jícnu, dále může být postižen záněty (neinfekčními – většinou chemickými, a infekčními – ty bývají časté u lidí s poruchami imunity), brániční kýlou, poruchami motility – buď funkčními, nebo organickými (ucpání nebo zúžení průchodu cizím tělesem, nádory, jizvami po zánětech), divertikly jícnu, achalázií a vzácně nádorovým onemocněním.
Některé výše uvedené (i jiné) nemoci najdete v sekci „ Břicho, pánev a problémy trávení“.
Onemocnění trávicího ústrojí zahrnují široké spektrum nemocí, vzhledem k rozsahu a složitosti tohoto systému. Patří sem onemocnění funkční a organická, na zažívacím ústrojí se také projevují mnohá onemocnění primárně postihující jiný systém.
začíná již v ústní dutině, kde díky funkci slin začíná proces trávení. Dále pokračuje jícnem, žaludkem, tenkým a tlustým střevem a konečníkem. K trávicímu ústrojí patří i některé exokrinní žlázy (slinivka břišní, játra). Je ovlivňován nervově (sympatikus, parasympatikus) a hormonálně mnohými látkami, přičemž některé jsou tvořeny v endokrinních žlázách a některé si vytvářejí buňky trávicího systému samy.
Funkcí trávicího systému
je rozkládání potravy na vstřebatelné látky a jejich vstřebávání, udržování vodního a minerálního hospodářství a vylučování odpadních a nestravitelných látek z těla. Játra a slinivka plní další velice specifické a složité funkce v chodu organismu.
Žaludek bývá různými onemocněními postižen relativně často, většinou se ale nejedná o závažná onemocnění. Jedno z nejčastějších onemocnění je funkční žaludeční dyspepsie a solární syndrom, což jsou onemocnění projevující se zažívacími obtížemi bez přítomnosti organického podkladu choroby.
Dále mohou žaludek postihnout různé záněty (gastritidy), které mohou být akutní nebo chronické. Poměrně často lidé trpí peptickým vředem, který vzniká nejčastěji v souvislosti s infekcí Helicobacter pylori.
Vzácněji vznikají různé gastropatie, kdy není prokazován zánět žaludku, ale jsou určité změny na sliznici, a onemocnění jsou provázena trávicími obtížemi, někdy i krvácením, a na jejich podkladě mohou vznikat žaludeční vředy. Žaludek může být postižen také nádorovým onemocněním, jak benigním, tak maligním.
Tenké střevo bývá postiženo relativně často a vzhledem k jeho funkci – má za úkol vstřebávání většiny látek z potravy – bývají tato onemocnění pro organismus závažná. K těmto onemocněním patří:
Tlusté střevo bývá často postiženo „funkčními onemocněními“:
Trávicí potíže mohou být způsobeny:
Trávicí obtíže, pokud jsou přechodné, neznamenají většinou nijak závažný problém a je možné je řešit buď režimově, nebo některými podpůrnými prostředky.
Většina onemocnění trávicího traktu se projevuje zažívacími obtížemi
(nadýmání, nechutenství, častý odchod plynů, zácpa, průjem), ale může též docházet ke krvácení, především u zánětů a nádorových onemocnění.
Toto krvácení nemusí být zřetelné, ale pokud trvá dlouhodobě, může být příčinou vzniku anemie.
Díky četnosti karcinomu tlustého střeva v naší republice je velice důležitá prevence ve formě testů na okultní krvácení a pravidelné vyšetřování per rectum při preventivních prohlídkách.
Pokud ale trvají déle, nebo jsou provázeny nezvyklými bolestmi, vysokou intenzitou bolestí, zvracením, průjmy s příměsí krve či celkovými příznaky, pak je na místě vyhledat lékaře. V těchto případech se může jednat o příznak vážného onemocnění.
Nejčastěji jsou trávicí potíže způsobeny dietní chybou a infekcemi. Může docházet i ke krvácení, především u zánětů a nádorových onemocnění. Toto krvácení nemusí být zřetelné, ale pokud trvá dlouhodobě, může být příčinou vzniku anémie.
Díky četnosti karcinomu tlustého střeva v naší republice je velice důležitá prevence formou testů na okultní krvácení a pravidelné vyšetřování per rectum při preventivních prohlídkách.
Většina onemocnění trávicího traktu se projevuje zažívacími obtížemi (nadýmání, nechutenství, častý odchod plynů, zácpa, průjem), ale může též docházet ke krvácení, především u zánětů a nádorových onemocnění. Toto krvácení nemusí být zřetelné, ale pokud trvá dlouhodobě, může být příčinou vzniku anemie. Díky četnosti karcinomu tlustého střeva v naší republice je velice důležitá prevence ve formě testů na okultní krvácení a pravidelné vyšetřování per rectum při preventivních prohlídkách.
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz