BODNUTÍ A UŠTKNUTÍ – první pomoc
První pomoc při bodnutí sršněm, včelou, ovádem
Bodne-li nás sršeň, opatrně vytáhněte zapíchnuté žihadlo. Pro zchlazení a znecitlivění zabalte kostku ledu do kapesníku a přiložte na postižené místo.
Včelí žihadlo často uvízne v kůži, opatrně jej povytáhněte s použitím pinzety nebo jehly, ale netlačte na jedový váček. Místo bodnutí opláchněte mýdlovou vodou a ochlaďte kompresním obvazem.
Ovádi vysávají krev a jejich píchnutí je velmi nepříjemné a bolestivé. Pozor by si měli dávat zejména alergici a děti. Ovády přitahuje i voňavá kosmetika – tělová mléka apod. Při výletech do přírody se jim proto raději vyhýbejte.
Vosí bodnutí a kousne-li nás čmelák – první pomoc
Bodne-li vás vosa, pomůže kompresní obklad s octovou vodou. Nikdy se po vosách neohánějte!
Kousnutí čmelákem ošetřete antialergickou mastí, nebo přímo gelem na bodnutí hmyzem. Místo kousnutí neškrábejte!
Více viz Alergické reakce a Anafylaktický šok.
Uštknutí či kousnutí hadem – první pomoc
Kousne-li vás jedovatý had, může – ale také nemusí – dojít k uštknutí (vypuštění jedu). Hadi svým jedem šetří a mnohdy se proto rozhodnou pro zastrašení pouze kousnout.
Co tedy dělat:
- Nepanikařit,
- vyhledat lékařskou pomoc – zavolat sanitku,
- nedoporučuje se rozříznutí rány, ani vysátí hadího jedu ústy,
- pokud možno, znehybnit postiženou končetinu, aby svalová činnost zbytečně nezvyšovala vstřebávání jedu do krve a jeho transport žilami k srdci; tzn. nasadit na ni improvizovanou dlahu - klacek přivázaný ke končetině dvěma pruhy látky bude stačit – a pohybovat s ní co nejméně,
- při kousnutí do nohy by měl postižený chodit co nejméně a neměl by běhat,
- postarejte se, aby byla rána položena níže než srdce (je-li například rána na ruce, měla by paže viset volně dolů),
- ránu nechejte krvácet, vytékající krev ji sama vyčistí,
- odstraňte všechny předměty, které by mohly okolí poraněného místa stahovat (hodinky, šperky apod.),
- nejste-li schopni okamžitě sehnat lékaře, utáhněte asi 10 cm nad uštknutím končetinu tak, aby se pod obvaz vešel prst. Příliš dlouhé a těšné zaškrcení není dobré – může se tak přerušit krevní oběh a končetina poškodit. Jed z rány nikdy nevysávejte, ránu nevymývejte, ani do ní jinak nezasahujte,
- u zmijího kousnutí není škrtidlo nutné, při špatném použití může nadělat více škody než užitku,
- vždy po cca 20–30 minutách by se škrtidlo mělo alespoň na 1 minutu uvolnit,
- ránu ochladit (chladný obklad přiložený k ráně). Chlad zpomalí vstřebávání jedu a je vhodný na případný bolestivý otok,
- člověk uštknutý zmijí by měl alespoň 1 den strávit v nemocnici a být sledován, přesný postup v kritické situaci jakékoliv otravy, včetně otravy hadím jedem, zjistíte zavoláním na linku TIS (Toxikologické informační středisko) – tel. 224 919 293. Zde vám po 24 hodin denně řeknou přesný a nejlepší postup, který máte použít,
- v nemocnici většinou postačí, když je uštknutý sledován, případně se mu podají infuze k doplnění tekutin a podá se mu vakcína proti tetanu (hadí zuby nebývají právě čisté).
Okamžitá opatření po bodnutí
- Odstraňte případné žihadlo – opatrně, ale rychle,
- položte na místo vpichu čerstvě rozkrojenou cibuli nebo vymačkanou šťávu z cibule,
- nemáte-li po ruce cibuli, můžete použít i rozmačkaný list jitrocelu,
- potírejte místo vpichu solí,
- obklady s měsíčkem lékařským dobře pomáhají,
- symptomatická léčba:
- zklidňující obklady,
- lokální antihistaminika nebo kromoglykáty v očních kapkách - pouze na doporučení lékaře,
- léčivé přípravky k vnitřnímu užití (volně prodejná v balení po 7 tabletách): volně prodejná antihistaminika v tabletách jako Zodac, Zyrtec, Xyzal… týdenní balení Cerex, Letizen S, Reactine… pomáhá též Loratadin, Claritine. U této účinné látky je minimální sedativní efekt. Malá balení jsou určena jako první pomoc pro zmírnění krátkodobých příznaků. Dlouhodobé užívání poškozuje kůži, případně může způsobit další závažné nežádoucí účinky. Delší užívání i tohoto přípravku (existuje i ve větším balení) má být pod dohledem lékaře.
Poznámka: Tyto přípravky lze použít i při jiných typech alergií (pylová, dále např. na prach, plísně, srst, peří a podobně).
Na kůži ke mírnění svědivé kopřivky či štípanců lze použít např. Fenistil gel, Fenistil roll-on, Livostim, Tantum gel, Antisectin gel, Fenistil 24 v balení po 10 kapslích (použitelný též u alergické rýmy). V krajním případě je na zmírnění kožního zánětu možné použít vysoce účinné přípravky s obsahem kortikoidního hormonu: mast Hydrocortison, která má relativně slabé účinky, platí však pro ni také to, že není určena k dlouhodobé aplikaci!
REPELENTY: Autan – lotion, stick, spray; Off spray (i pro děti), Diffusil repelent spray aj.
Ošetření v oblasti úst či hltanu
- Dejte postiženému cucat kostky ledu, než dojdete k lékaři.
- Pomáhají antihistaminika – přípravky pro použití na kůži působí i při požahání rostlinami (kopřiva), mořskými živočichy (medúza), anebo při výskytu solární dermatitidy. Proto doporučujeme mít některý z těchto přípravků v domácí i cestovní lékárničce.
- Jedná-li se o jedno nebo několik málo bodnutí:
- postižené místo chladit (zmírní se otok),
- vzít si tabletu některého z antihistaminik (proti účinkům histaminu) jako Zyrtec, Alerid nebo Zodac,
- anebo na postižené místo použít antihistaminika ve formě masti,
- na místo bodnutí lze přikládat i plátky cibule.
- Došlo-li k bodnutí do jazyka nebo do krku, hrozí vznik otoku a udušení. Zavolání rychlé záchranné služby (155) je v tomto případě nejlepším řešením.
- Při pobodání stovkami žihadel musí být člověk převezen do nemocnice na ARO/JIP a intenzivně léčen, aby tento stav neskončil smrtí.
- Objeví-li se příznaky astmatu a anafylaktického šoku – dušnost, kolapsový stav, rychlý pulz, prudké snížení krevního tlaku – je životně důležité zavolat rychlou záchrannou službu!
- První pomocí může být:
- aplikace kortikoidu do žíly,
- aplikace adrenalinu do stehenního svalu. Že by u sebe měli lidé běžně injekční kortikoidy, není ovšem časté,
- s adrenalinem je to jiné – lidé, kteří už anafylaktický šok prodělali, by měli u sebe od té doby nosit speciální injekční aplikátor s dávkou adrenalinu. V případě, že je bodne hmyz a oni ucítí přicházející příznaky šoku, vbodnou si adrenalin do svalu. Adrenalin působí proti účinkům histaminu a umí tak zablokovat, nebo alespoň zmírnit rozvoj alergické reakce. Po aplikaci si pak postižený zavolá rychlou záchranou pomoc,
- disciplinovanost a dodržování léčby, byla-li stanovena lékařem.
Blíže viz i Alergie na hmyzí jed nebo Pobodání a poštípání.
Zdroj: stefajir.cz, doktorka.cz, quickcare.org