REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdravotní problémy

Průjem

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Průjmem rozumíme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Není to nemoc, ale příznak nějakého onemocnění nebo poruchy, kdy je porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu, a současně dochází k nenormálnímu vylučování vody a minerálních látek z krevního oběhu do střeva. O průjmu hovoříme při 3 a více bezforemných až vodnatě řídkých stolicích za den.

Nejčastější příčina akutního průjmu

Nejčastější příčinou akutního průjmu (trvajícího několik dnů) jsou různé infekce. Mikrobem, který jej vyvolal, může být Salmonela, Shigela aj. Onemocní-li několik členů rodiny najednou, je velmi pravděpodobné, že průjem vyvolaly viry (rotaviry, echoviry a jiné).

Známe:

  • tzv. cestovatelské průjmy z konzumace nezvyklých jídel, ale hlavně infekce bakteriemi či viry, na které není náš organismus zvyklý,
  • druhou nejčastější příčinou je dietní chyba – i nezávadné potraviny mohou způsobit průjem, jsou-li nezvykle upraveny, nebo když jich je příliš mnoho. Rozdílnosti ve vnímání těchto vlivů jsou individuální,
  • příčinou průjmu mohou být také některé léky (např. antibiotika, přípravky obsahující železo).

Trvá-li průjem delší dobu, bývají příčiny obvykle závažnější.  Může se jednat o nemoci tenkého či tlustého střeva, slinivky břišní, jater či žlučníku.

Příčinou průjmu mohou být však i nemoci orgánů mimo trávicí trakt, např. zvýšené funkce štítné žlázy či onemocnění ledvin.

  1. Akutní průjem je náhle vzniklý průjem, který trvá krátkou dobu – často jen jeden den, většinou trvá několik dnů. Trvá-li několik týdnů, znamená to již přechod do chronického průjmu. Střevo je k rychlejším a vydatnějším peristaltickým pohybům nuceno vodnatým obsahem, který má i větší objem, než je obvyklé. Zvýšená peristaltika (stahy) střeva je ve většině případů, opět spíše následkem.
  2. Chronický neboli dlouhodobý průjem může mít rozdílné příčiny:
    1. onemocnění tenkého či tlustého střeva,
    2. různé nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku,
    3. nemoci orgánů mimo trávicí trakt – např. při zvýšené funkci štítné žlázy, nemocech ledvin,
    4. otravy rtutí či železem.

Cestovní průjem

Cestovní průjem se projeví více než třemi řídkými stolicemi za 24 hodin, někdy s pocitem na zvracení, zvracením, někdy s teplotou, bolestmi svalů, kloubů a hlavy, únavou, nechutenstvím, zimnicí, bolestí břicha, křečemi, neodbytným nucením na stolici, vyprazdňováním s příměsí krve nebo hlenu.

Onemocnění obvykle trvá 3–5 dnů. Při průjmu bývá celkový pocit slabosti. U vleklých i úbytek na váze.

Důležitý je také vzhled stolice, který bývá rozdílný podle příčiny průjmu – může mít příměs krve, hlenu či hnisu i nestrávených zbytků jídla.

Rizika průjmu

  1. při dlouhodobých úporných průjmech je organismus ohrožen dehydratací, což platí hlavně pro novorozence a starší lidi,
  2. styk s infikovaným člověkem,
  3. špatná hygiena,
  4. nevhodná strava.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Více informací

Související zdravotní problémy



REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru