Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Srdeční stah je umožněn srdeční svalovinou. Buňky srdce obsahují svalová vlákna, která svým smrštěním způsobí srdeční stah.
Zaposloucháme-li se do naší hrudi, uslyšíme srdeční úder: srdečním stahem (systolou) ze sebe srdce vypudí krev. Následně se srdce uvolní (diastola), což umožní krvi do srdce natéct. Správné vtékání a vypuzení krve ze srdce řídí srdeční chlopně.
Srdce je vybaveno speciálními buňkami (převodní systém srdeční), které dovedou samy tvořit a po srdci šířit srdeční impulz. Počet impulzů (a srdečních stahů) v klidu za minutu nám dává klidovou srdeční frekvenci, která se pohybuje v rozpětí 60–90 tepů za minutu.
Srdeční frekvenci ovlivňuje podle potřeb celého našeho těla vegetativní nervový systém, čímž nám je umožněno výrazně zvýšit srdeční frekvenci (tep) např. na doběhnutí autobusu, ale i tep snížit ve chvíli, kdy jsme spoj stihli.
Poruchy srdečního rytmu mohou být projevem celé řady srdečních onemocnění.
Arytmie jsou poruchy pravidelnosti či rychlosti rytmu srdeční činnosti (frekvencí 60‑90 tepů za minutu) jsou různorodou skupinou chorobných stavů. Mají různé příčiny i projevy a různě se léčí.
Benigní arytmie nemusí způsobovat žádné obtíže či ohrožení života, ale maligní arytmie mohou vést k okamžitému selhání srdeční činnosti a bez příslušné léčby ke smrti.
Někdy se jejich příčinu vůbec nepodaří objasnit.
Máte-li ischemickou chorobu srdeční (námahové bolesti na hrudníku, prodělaný infarkt), pak máte vyšší riziko vzniku celé řady arytmií, podobně jako při většině ostatních srdečních onemocnění.
Pokud užíváte léky, které ovlivňují hladiny iontů v krvi (např. diuretika), pak je třeba pravidelná laboratorní kontrola hladiny minerálů v krvi a jejich případná úprava.
Také většina běžně užívaných antiarytmik má potenciálně proarytmogenní působení.
Poruchy funkce štítné žlázy také zvyšují riziko některých arytmií.
Nejvíce jsou ohroženi vznikem arytmie lidé s poškozenou svalovinou srdeční. Ta může být poškozena na základě vrozených poruch, absolvovanou operací nebo traumatem.
Nejčastější jsou však následky nedostatečného okysličení srdečního svalu (infarkt myokardu) zapříčiněné aterosklerózou.
Dalšími rizikovými faktory jsou především nedostatek (nadbytek) některých iontů či hormonů (způsobené složením potravy, užíváním některých léků, nerozpoznáním či nedostatečným léčením chorob).
Nejvýznamnějším rizikovým vlivem je špatný životní styl vedoucí k ateroskleróze, následně k infarktu a arytmiím (nedostatek pohybu, složení potravy, nekompenzovaný vysoký krevní tlak).
Tachykardie je stav, kdy dochází k zrychlení srdeční činnosti nad 90 stahů za minutu.
Uvážíme-li, že do srdce natéká při každém uvolnění nějaké množství krve (cca 70 ml) a naše srdce bude bít rychleji, přečerpá srdce více krve. Pokud ale srdce bije příliš rychle, nebude krev stíhat natékat do prostoru srdce, takže srdce sice bije rychle, ale množství přečerpané krve už neroste. Přílišná srdeční činnost vede k selhávání srdce.
Tep zpomalen pod hodnotu cca 60 stahů za minutu (u trénovaných jedinců je tato hranice posunuta ještě níže) – označujeme jako bradykardii.
Srdce pracuje pomaleji, přečerpává tedy méně krve, nežli má. Krev se hromadí před srdcem (otoky nohou, zvětšení jater, plicní hypertenze), a v těle je nedostatek okysličené krve (únava, omdlévání, nedostatek dechu, promodralé nehty).
Extrasystoly jsou předčasné stahy, tedy předčasně vyvolané impulzy vedoucí ke stažení srdce. Takový stah snižuje efektivitu práce srdeční pumpy.
Místo příkladného srdečního stahu, kdy se jednohlasně stáhne celé srdce, dochází k chaotickému chvění srdce. Srdce tak neplní svou funkci, a zároveň může docházet k uvolnění krevní sraženiny do oběhu (nebezpečí mozkové embolie).
Příznaky arytmií jsou bušení srdce, pocit zastavení srdce, nepravidelný až chaotický tep, bolest na hrudi, slabost a únava, pocit na omdlení až ztráta vědomí, nedostatek dechu. Snížená práce srdce způsobí nižší filtraci v ledvinách a tedy močení malého množství moči.
Nejzávažnější arytmie vedou k okamžité srdeční zástavě, bezvědomí a bez okamžité pomoci ke smrti (např. fibrilace komor).
– projevy způsobené sníženou srdeční frekvencí:
– projevy zvýšené srdeční frekvence:
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Arytmie je třeba léčit pod vedením lékaře a jejich léčba se odvíjí od typu a závažnosti onemocnění.
U akutní poruchy srdečního rytmu volí moderní medicína sjednocení speciálních buněk silným elektrickým výbojem.
Dlouhodobé poruchy vedení impulzu srdce může medicína řešit pomocí radiofrekvenční katétrové ablace (RFA), při které se na srdci pomocí elektrického proudu usmrtí buňky, které způsobují chybný přenos srdečního impulzu. Nebo mohou lékaři implantovat kardioverter-defibrilátor (ICD), jenž impulzem sjednotí každou nepravidelnost rytmu srdce.
A samozřejmě i u arytmií existuje řada léků ze skupiny antiarytmik (blokátory vápníkových kanálů).
Na snížený srdeční tep lze volit parasympatolytika, na zvýšený beta-blokátory.
V případě většiny arytmií musíte dát na vyšetření a léčbu lékaře. Pokud máte závažné obtíže - volejte ihned rychlou záchrannou službu, pokud jsou vaše problémy mírné, navštivte svého praktického lékaře.
Situace, ve které je první pomoc nutná, nastává při závažné arytmii, která způsobí zástavu oběhu s následným bezvědomím (např. fibrilace komor). Je nutné zavolat rychlou záchrannou službu a okamžitě zahájit kardiopulmonální resuscitaci – tedy nepřímou srdeční masáž zahájenou úderem do oblasti srdce a dýchání z úst do úst.
Postup u lékaře závisí na typu arytmie. U benigních arytmií se vás lékař podrobně zeptá na anamnézu (předchorobí) a vyšetří vás, zeptá se vaše současné obtíže: jak se arytmie projevuje, za jakých okolností k ní dochází, zda míváte bolesti na hrudníku, dušnost nebo jiné doprovodné projevy, vaše ostatní onemocnění, dietní zvyklosti, fyzickou aktivitu, kouření a léky, které užíváte a které se vyskytly v rodině.
Potom vás lékař vyšetří. Změří vám krevní tlak, poslechne pozorně srdce, plíce, vyšetří pohmatem štítnou žlázu, prohmatá břicho a zjistí, zda nemáte otoky nohou. V případě závažné arytmie ohrožující život není čas na podrobné vyšetření a získání anamnézy a je třeba ihned přistoupit k léčbě. Klíčovým vyšetřením pro diagnózu arytmie je EKG (elektrokardiograf) a koronarografie.
Od diagnózy příslušné arytmie se odvíjí léčba. Některé arytmie se vůbec neléčí, protože nezpůsobují obtíže a nejsou nebezpečné. Některé typy poruch srdečního rytmu je možné léčit farmakologicky (tabletami nebo injekcemi), nabízí se celá škála antiarytmik.
Léčba je stejně jako příznaky závislá na druhu arytmie a druhu postižení srdečního svalu, a dále také na přítomnosti dalších onemocnění.
Svým životním stylem můžeme zabránit vzniku aterosklerózy a následné ischemické choroby srdeční změnou životního stylu:
U srdečního selhávání a ostatních onemocnění kardiovaskulárního systému přítomnost srdečních arytmií velmi zhoršuje prognózu základního onemocnění.
Způsobují dřívější dekompenzaci a zvyšují riziko úmrtí pacienta. Většina arytmií může také sama způsobovat srdeční selhávání.
U většiny arytmií, s původem v srdečních síních, často vznikají krevní sraženiny (tromby) na stěnách síní. Je zde zvýšené riziko embolizace (vmetení trombu). Embolizací ucpaná tepna způsobí v nedokrvené tkáni infarkt. Jednou z nejčastějších a nejzávažnějších komplikací je embolizace v mozkových tepnách, s následnou cévní mozkovou příhodou (CMP). Některé z arytmií vedou (bez dostatečné léčby) v krátké době ke smrti.
Nejsnazší prevencí je změna životního stylu směrem k prevenci aterosklerózy, obezity a vysokého krevního tlaku, což může realizovat sám pacient. Důležité je také vyhýbat se stresovým situacím a věnovat dostatek pozornosti psychickým obtížím. Prevencí spíše následků arytmií jsou pravidelné preventivní prohlídky u lékaře a včasné odhalení zhoršeného zdravotního stavu.
Zdroje:
MUDr. J. Křížová, Arytmie, weby ordinace.cz/clanek/arytmie/, nasclovek.cz/
Název | Anopyrin 400 mg |
---|---|
Doplňek názvu | 10X400MG |
SUKL kód | 87680 |
Velikost balení | 10X400MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Celaskon 500 mg červený pomeranč |
---|---|
Doplňek názvu | 10X500MG |
SUKL kód | 17292 |
Velikost balení | 10X500MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | gingio tablety |
---|---|
Doplňek názvu | 90X40MG |
SUKL kód | 122191 |
Velikost balení | 90X40MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | TANAKAN |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 62914 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | VITAMIN E 100-ZENTIVA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 10430 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | vitamin e 400-zentiva |
---|---|
Doplňek názvu | 30X400MG |
SUKL kód | 10432 |
Velikost balení | 30X400MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON 500 MG MANDARINKA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30687 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | GINGIO 80 |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 13190 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Hypotonická čajová směs |
---|---|
Doplňek názvu | 20X1.5GM |
SUKL kód | 84373 |
Velikost balení | 20X1.5GM |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | Příbalový leták je momentálně nedostupný |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Název | KALIUM CHLORATUM |
---|---|
Doplňek názvu | D201-D1000 8GM |
SUKL kód | 74086 |
Velikost balení | D201-D1000 8GM |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | Příbalový leták je momentálně nedostupný |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz