Sport a fyzická aktivita jsou obecně dobré pro zdraví jednotlivce. Sport a aktivní životní styl obecně jsou důležité pro posílení veřejného zdraví v Evropě a zaslouží si být povýšeny dále.
Sport – a fyzická aktivita obecně – hrají důležitou roli v pomoci lidem, aby zůstali zdraví, a účinně řešit nadváhu a obezitu, společně s různými chronickými onemocněními z nich vyplývajícími (cardio-cévní onemocnění, diabetes, atd.), která se stávají velkým problémem v evropských zemích.
Tato onemocnění snižují kvalitu života, ohrožují život jednotlivců a zatěžují rozpočty zdravotnictví a hospodářství. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila nedostatečnou fyzickou aktivitu jako čtvrtý vedoucí rizikový faktor předčasné úmrtnosti a onemocnění v celosvětovém měřítku: je zodpovědná za asi 1 milion úmrtí ročně v evropském regionu samotném.
Přes rostoucí význam podpory fyzické aktivity v členských státech je míra fyzické nečinnosti v EU nadále znepokojivě vysoká. Z dostupných údajů z resortu sportu a tělesné výchovy za rok 2010 Zvláštní průzkum Eurobarometr 334° vyplývá, že převážná většina Evropanů se nehodlá na zvýšení míry fyzického cvičení a provozování sportu podílet.
Řešení problémů způsobených nedostatkem fyzické aktivity se stalo důležitým tématem spolupráce na úrovni EU a vedlo k vytvoření komise zaměřené na podporu fyzické aktivity, a to jak podporu politickou, tak ve sféře financování. V důsledku toho se v posledních letech zlepšila výměna informací a osvědčených postupů mezi členskými státy EU a začaly být podporovány příslušné projekty, a stejně tak plynuly finanční prostředky do odpovídajícího výzkumu. Komise úzce spolupracuje s příslušnými mezinárodními subjekty, zejména s WHO.
Efektivní prosazování fyzické aktivity upevňující zdraví (HEPA) zaměstnává řadu sektorů. Komise se proto zaměřuje na podporu fyzické aktivity prostřednictvím různých politických nástrojů a nástrojů financování, zejména v oblasti sportu, zdraví (GŘ pro zdraví a ochranu spotřebitele) a dopravy (GŘ pro mobilitu a dopravu nebo akční plán pro městskou mobilitu). Státy zodpovídají za podporu HEPA, včetně evropského sportovního hnutí. Je třeba získat více Evropanů všech věkových kategorií pro zařazení více pohybu do jejich každodenního života. Posílení role sportu ve školách (v rámci výuky i mimo její rámec), jakož i specifické přístupy pro pracující populace a pro seniory zde figurují také.
V oblasti sportovní politiky, v návaznosti na studii komise „Mladý životní styl a ‚sedavý‘ styl života“ (2005), byl mezi členskými státy zahájen proces, aby si vyměňovaly osvědčené postupy týkající se využití fyzické aktivity a sportu v boji proti nadváze a obezitě. V souladu s Bílou knihou o sportu z roku 2007 vznikla neformální pracovní skupina odborníků jmenovaných členskými státy EU („Sport & zdraví“), která sestavila pokyny EU na podporu fyzické aktivity. Tyto pokyny byly schváleny na setkání ministrů EU v roce 2008 a kladou důraz na meziodvětvový přístup; poskytují 41 konkrétních doporučení určených především tvůrcům politiky v jednotlivých členských státech. Některé členské státy je již využívají jako zdroj inspirace, ale realizace zatím zůstává nerovnoměrná. To je důvod, proč se komise, v souladu se zprávou o sportu z roku 2011, rozhodla připravit návrh nové iniciativy EU na základě těchto pokynů (naplánována k přijetí na začátku roku 2013).
Expertní skupina EU „Sport, zdraví a spoluúčast na nich“, zřízená Radou v roce 2011, zkoumá způsoby, jak podporovat zdraví upevňující tělesné aktivity a účast v provinčním sportu, a má za úkol vydávat doporučení do poloviny roku 2013.
V oblasti sportovního financování komise poskytla granty na 9 nadnárodních projektů v oblasti HEPA do roku 2009 (přípravné akce v oblasti sportu). Výzva k předkládání návrhů z roku 2012 se rovněž zabývá fyzickou aktivitou, a to i s ohledem na aktivní stárnutí a na zvyšování tohoto povědomí v městském kontextu.
Zdroj: ec.europa.eu/health/
Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často též vysokou…
víceBetakaroten je nejznámější z 50 karotenoidů, které mají aktivitu provitaminu A. Absorpce beta karotenu probíhá v tenkém střevě. Množství…
víceJak někoho mohou bolet záda z toho, že si pohodlně sedí celý den v kanceláři, v měkkém křesle? Taková otázka možná napadne ty, kteří se musí během…
vícePodívejme se na alkoholovou závislost z lékařského pohledu – co dlouhodobé pití dělá s tělem i myslí…
víceZdrojem cholesterolu jsou pro člověka tučné živočišné produkty. Tedy maso, mléčné výrobky, máslo, sádlo či vejce. Mnohdy si ani neuvědomujeme,…
víceBakterii Helikobakter pylori můžeme nalézt v žaludku mnoha lidí, celosvětově asi u jedné třetiny populace. Přestože tento nezvaný host většině lidí v…
víceBolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy…
víceV poslední době se stále častěji mluví o kmenových buňkách v souvislosti s léčbou artrózy. Jedná se totiž o oficiální metodu schválenou Státním…
víceStudené ruce nebo nohy nejsou nemoc, ale mohou být projevem nějaké choroby. Problém se studenými končetinami trápí mnoho lidí. Mnozí se s ním naučili…
víceMinerály sice představují pouze asi 3% naší váhy, přesto jsou ale pro správné fungování těla naprosto nepostradatelné. Bohužel si mnoho lidí stále…
víceMyslíte si, že při dietě se můžete neomezeně cpát ovocem a zeleninou, protože organismu jen prospívají? Omyl. Pravdou je, že při dietním režimu lze…
víceParaziti jsou živé organismy, které se přiživují na tělech živočichů. Nevyhýbají se ani lidskému. Někteří se vyskytují ve střevech, jiní v trávicím…
víceChceme se radovat a zažívat jen samé příjemné věci. Nechceme být smutní. Jenže jsme, alespoň občas. Naštěstí platí, že všechno zlé na světě je k…
víceNaši klienti se často ptají, proč termoregulační diagnostiku (TRD) nevyužívají běžně klasičtí lékaři. Vždy jim odpovídáme, že na to se musí zeptat…
vícePozitivně smýšlející lidé jsou super. Dokáží motivovat nejen sami sebe, ale i své okolí. Dokáží rozveselit a dobře naladit. Snažím se být pozitivně…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz