Onemocnění očí jsou velice častá onemocnění, která se dělí do několika skupin.
Infekční konjunktivitidy jsou nejčastějším očním onemocněním.
Je to jeden z nejčastějších zánětů oka. Vzniká na imunologickém základě, kdy imunitní systém organismu přehnaně reaguje na nejrůznější podněty. Svědění, pálení, zarudnutí a slzení závislé na určitém sezónním období nebo na prostředí, kdy organismus, v tomto případě oční spojivka, přichází do kontaktu s alergeny z okolí. Nejčastější jde o tzv. sezónní alergickou konjunktivitidu. Blíže viz samostatná sekce Alergické problémy.
Jedná e o zkalení čočky. Nejčastější typ, katarakta, nastupující po 50. roce věku bez jiných příčin. Jde o pomalý proces, kdy se v průběhu let snižuje zraková ostrost.
Není to ve skutečnosti žádný zákal. Jedná se o postupnou a pomalou ztrátu vidění v důsledku poškození nervových vláken zrakového nervu. Nastávají změny zorného pole, pokles zrakové ostrosti. Vysoký nitrooční tlak je hlavní, ale ne jedinou příčinou. Vyšetřovací metody zahrnují měření nitroočního tlaku tonometrem, vyšetření zorného pole perimetrem, komorového úhlu gonioskopickou čočkou a vyšetření očního pozadí.
Pocit suchosti očí může zahrnovat různé příznaky, které jsou výsledkem nestability slzného filmu a nedostatečného zvlhčování očí. Může mezi ně patřit bodání, pálení, dráždění, škrábání nebo pocit cizího tělíska v oku. Pocity suchosti očí zažívají milióny lidí po celém světě– blíže viz samostatný zdravotní problém Suché oko.
K jeho vzniku mohou přispívat:
Zánět slzného kanálku se týká hlavně novorozenců a dětí v kojeneckém věku, jedná se o neprůchodnost slzného kanálku, způsobenou často vrozenou vadou – zúženým vyústěním kanálku do oka či jeho úplným uzavřením. V pozdějším věku souvisí tento problém se zánětem spojivek, v jehož důsledku se nahromadí v kanálku hnis, a kanálek je pak špatně průchodný.
Onemocnění se většinou projevuje nadměrným slzením jednoho oka – kanálky jsou propojením obou očí, pokud je tedy vývod u jednoho oka ucpaný, veškeré tekutiny musejí odcházet druhým okem. Neprůchodnost obou kanálků je velmi vzácná. Jelikož slzy nemohou na jedné straně odcházet a hromadí se tam, vzniká u slzného váčku infekce – ta způsobí, že ze „zdravého“ oka vytéká zelenožlutý hnis, který lehce zapáchá a svědí.
U novorozenců se neprůchodnost kanálků většinou řeší průplachem slzných cest, který není pro dítě bolestivý, je jen poněkud nepříjemný. Ve vyšším věku – kdy problémem již není vrozená vada, která bývá zpravidla odstraněna v dětství – se zánět slzných kanálků léčí obdobně jako zánět spojivek: antibiotickou mastí, jež se nanáší na postižené místo, a masáží kanálků pro jejich uvolnění – na vnitřní straně oka u kořene nosu.
Zánět slzného vaku či váčku je onemocnění, při němž je znemožněn průchod slz a dalších tekutin slzným váčkem, a dochází zde k ucpání slzné cesty, které je velmi bolestivé.
Ucpání cesty může mít různé příčiny, nejčastěji ovšem zánět vznikne infikací z vnějšího prostředí – prachem či jinou mikroskopickou nečistotou. Daná nečistota se usadí v kanálku a v podstatě vytvoří nepropustnou hráz – slzy se tak hromadí před ucpaným místem, vzniká otok a zánět.
Zánět slzného váčku je provázen velmi silnou bolestí, která může vystřelovat do oblasti čela, ucha, kořene nosu i do zubní dásně. Typická je zvýšená teplota a viditelný, zvětšující se otok na vnitřní straně oka. Oko může být zarudlé a může se také zhoršit vidění postiženým okem.
Při podezření na zánět slzného kanálku je třeba vyhledat lékařskou pomoc.
Zánět slzného váčku má velmi podobné příznaky jako nebezpečný nádor slzné žlázy, je tedy třeba správně jej diagnostikovat a stanovit patřičnou léčbu.
Příčiny: záněty mazových žláz či vývodných slzných cest.
Příznaky: zarudnutí okraje víčka zevně (vlčí zrno), zarudnutí a vyklenutí plochy víčka z vnitřní strany (ječné zrno), zarudnutí a vyklenutí pod vnitřním koutkem (zánět slzného vaku) nebo zevní horní části očnice (zánět slzné žlázy)
Navzdory obrovskému pokroku na poli kontaktních čoček, jejich nositelé na celém světě vyžadují pohodlí jako nikdy předtím. Vyžadují čočky, které zůstávají pohodlné po celou dobu jejich nošení, jsou jednoduché pro manipulaci a správně korigují zrak. Za předpokladu, že čočky sedí skvěle a oko je zdravé, většina čoček je pohodlných po ránu a v první polovině dne. Hlavním problémem zde zůstává pohodlí kontaktních čoček na konci dne…
Zdroj: vitalion.cz, Alcon.com
Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často též vysokou…
víceBetakaroten je nejznámější z 50 karotenoidů, které mají aktivitu provitaminu A. Absorpce beta karotenu probíhá v tenkém střevě. Množství…
víceJak někoho mohou bolet záda z toho, že si pohodlně sedí celý den v kanceláři, v měkkém křesle? Taková otázka možná napadne ty, kteří se musí během…
vícePodívejme se na alkoholovou závislost z lékařského pohledu – co dlouhodobé pití dělá s tělem i myslí…
víceZdrojem cholesterolu jsou pro člověka tučné živočišné produkty. Tedy maso, mléčné výrobky, máslo, sádlo či vejce. Mnohdy si ani neuvědomujeme,…
víceBakterii Helikobakter pylori můžeme nalézt v žaludku mnoha lidí, celosvětově asi u jedné třetiny populace. Přestože tento nezvaný host většině lidí v…
víceBolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy…
víceV poslední době se stále častěji mluví o kmenových buňkách v souvislosti s léčbou artrózy. Jedná se totiž o oficiální metodu schválenou Státním…
víceStudené ruce nebo nohy nejsou nemoc, ale mohou být projevem nějaké choroby. Problém se studenými končetinami trápí mnoho lidí. Mnozí se s ním naučili…
víceMinerály sice představují pouze asi 3% naší váhy, přesto jsou ale pro správné fungování těla naprosto nepostradatelné. Bohužel si mnoho lidí stále…
víceMyslíte si, že při dietě se můžete neomezeně cpát ovocem a zeleninou, protože organismu jen prospívají? Omyl. Pravdou je, že při dietním režimu lze…
víceParaziti jsou živé organismy, které se přiživují na tělech živočichů. Nevyhýbají se ani lidskému. Někteří se vyskytují ve střevech, jiní v trávicím…
víceChceme se radovat a zažívat jen samé příjemné věci. Nechceme být smutní. Jenže jsme, alespoň občas. Naštěstí platí, že všechno zlé na světě je k…
víceNaši klienti se často ptají, proč termoregulační diagnostiku (TRD) nevyužívají běžně klasičtí lékaři. Vždy jim odpovídáme, že na to se musí zeptat…
vícePozitivně smýšlející lidé jsou super. Dokáží motivovat nejen sami sebe, ale i své okolí. Dokáží rozveselit a dobře naladit. Snažím se být pozitivně…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz