Bolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy vidění a jednostrannou, pulzující bolest hlavy? Stres, změna počasí, nedostatek spánku, a také řada věcí, které by vás možná ani nenapadly, jako například bíločerné dlaždice na podlaze.
Migréna není jen obyčejná bolest hlavy. Jde o několikahodinový záchvat, který probíhá v různých fázích a vyznačuje se četnými příznaky, včetně pulzující jednostranné bolesti hlavy, nevolnosti a zvracení. Když bolesti odezní, nemocný se cítí unavený, nemá chuť k jídlu a nemůže se soustředit. Migrénou trpí 20 % žen a 7 % mužů.
Pokud jste náchylní k bolestem hlavy, měli byste si vedle běžně známých spouštěcích faktorů – jako je psychické vypětí, změny počasí, nedostatek nebo naopak nadbytek spánku či příjem některých druhů potravin – dávat pozor také na to, jaké barvy a vzory vás doma či na pracovišti obklopují. Velká část osob trpících migrénou (32–40 %) je totiž citlivá na světlo, zejména jeho ostrost, záři, blikání, a také na jasnost barev a vzorů, které mohou velmi rychle vyvolat záchvat migrény.
Migrénou trpělo mnoho slavných osobností. Mezi nejznámější migreniky patří římský císař Julius Caesar, Petr Iljič Čajkovskij, Napoleon I., Johanka z Arku, Lewis Carroll, Miguel de Cervantes, Vincent van Gogh, Frédéric Chopin a řada dalších.
A co patří k rizikovým barvám a vzorům?
U lehkých a méně častých záchvatů migrény je vhodné léčit léky proti bolesti, např. s obsahem paracetamolu (Paralen 500), či protizánětlivé léčivo s obsahem ibuprofenu (Ibalgin 400). Na trhu je rovněž dostupný lék s kombinací tří účinných látek – kyselina acetylsalicylová, paracetamol a kofein (Migralgin). Kombinace těchto látek je mnohem účinnější než použití účinných látek jednotlivě či v dvojkombinaci. Při kombinaci uvedených látek se také snižuje počet přípravků potřebných ke zvládnutí bolesti.
Při těžších formách migrény se raději poraďte s lékařem, abyste předešli riziku nadužívání analgetik a vzniku závislosti na nich.
Zdroj: MUDr. Evžen Nešpor
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz